ПЕНСІЯ ЗА СЛУЖБУ


Особа звільнилася з органів внутрішніх справ за власним бажанням у віці 41 рік (спеціальне звання "майор міліції", посада "дільничний інспектор районного відділу внутрішніх справ").

Вислуга років на момент звільнення складала 11 років і шість місяців — служби на різних посадах в органах внутрішніх справ України та 1 рік і 6 місяців — строкова служба у Збройних Силах після закінчення вищого навчального закладу. Тобто загальна вислуга років в органах внутрішніх справ та Збройних Силах складає 13 років.

Чи буде заявник мати право на призначення пенсії за вислугу років, коли йому виповниться 45 років і при цьому він матиме загальний трудовий стаж 25 календарних років, з яких 13 років буде складати вислуга років в органах внутрішніх справ та Збройних Силах?

В який державний орган необхідно звернутися для призначення пенсії за вислугу років та яка процедура звернення?

Які документи необхідно подавати для призначення пенсії за вислугу років?

Який механізм визначення пенсії за вислугу років у грошовому вимірі?


Відповідно до п. "б" ч. 1ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року право на пенсію за вислугу років мають особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, звільнені зі служби незалежно від підстав та часу звільнення і досягай 45-річного віку, мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ.

Для цих осіб пенсія призначається у таких розмірах: за загальний трудовий стаж 25 років — 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років — один процент відповідних сум грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно з п. 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 року пенсії вищезазначеним особам обчислюються з таких видів грошового забезпечення, які виплачуються їм на день звільнення зі служби:

Розмір додаткових видів грошового забезпечення визначається (за вибором тих, хто звернувся за пенсією) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців служби підряд протягом усієї служби перед зверненням за пенсією незалежно від наявних перерв у службі.

Для призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям строкової служби необхідно звернутися з письмовою заявою (зазначається прізвище, ім'я, по батькові заявника, його адреса та вид пенсії, яку він просить призначити) до районного (міського) органу Пенсійного фонду України за місцем проживання, а особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ — до органу пенсійного забезпечення Міністерства внутрішніх справ України (ст. 48 Закону "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб").

Для призначення пенсії заявнику слід буде подати письмову заяву в орган пенсійного забезпечення Міністерства внутрішніх справ України за місцем проживання, до якої приєднати такі документи: заяву про призначення пенсії; документ, який засвідчує тривалість трудового стажу (трудова книжка, довідка з місця роботи); довідку про заробіток за період трудової діяльності, з якого нараховується розмір пенсії; копії свідоцтв про народження дітей; довідку про склад сім'ї та наявність утриманців та інші необхідні документи.

Днем звернення за пенсією вважається день прийняття заяви з усіма документами. Документи про призначення пенсій розглядаються органами, що призначають пенсії, у строк не пізніше 10 днів з дня їх надходження. Отже, заявник вправі претендувати на призначення пенсії за вислугу років, коли йому виповниться 45 років за умови наявності загального трудового стажу 25 календарних років, з яких 13 років повинна складати служба в органах внутрішніх справ та Збройних Силах.

Людмила ГАВУРА

ВІДПОВІДІ підготували студенти-консультанти юридичної клініки "Аd Аstra" під керівництвом викладача-куратора В. Єлова (юридичний факультет Волинського державного університету імені Лесі Українки)

По материалам газеты "Юридичний вісник України" № 48-49 (440-441) від 6 листопада - 12 грудня 2003 року;