• Ліквідація основних засобів за рішенням платника податків, активи якого перебувають у податковій заставі


Стягнення (погашення) податкового боргу

Чи застосовуються штрафні санкції за відчуження активів, у разі якщо основні засоби ліквідуються за рішенням платника податків, активи якого перебувають у податковій заставі, без погодження з податковим органом?

 

Підпунктом 8.6.1 п. 8.6 ст. 8 Закону № 2181-III визначено перелік операцій платників податків, активи яких перебувають у податковій заставі, що підлягають письмовому узгодженню з податковим органом.
Так, відповідно до пп. «в» пп. 8.6.1 п. 8.6 ст. 8 Закону № 2181-III операції ліквідації об’єктів нерухомого або рухомого майна, за винятком їх ліквідації внаслідок обставин непереборної дії (форс-мажорних обставин) або відповідно до рішень органів державного управління, підлягають обов’язковому узгодженню з податковим органом.
У разі здійснення платником податків, активи якого перебувають у податковій заставі, операцій відчуження активів без погодження з податковими органами до такого платника застосовуються штрафні санкції відповідно до пп.17.1.8 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-III.
Оскільки операція ліквідації основних фондів не передбачає переходу права власності, а тому не є операцією відчуження активів, то штраф, передбачений пп. 17.1.8 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-III, не застосовується.
Зауважимо, що відповідно до пп. 8.6.4 п. 8.6 ст. 8 Закону № 2181-III у разі здійснення операцій із заставними активами, що підлягають узгодженню з податковим органом, без отримання попередньої згоди податкового органу посадова особа такого платника податків чи фізична особа, яка прийняла зазначене рішення, несе відповідальність, встановлену законодавством України за ухилення від оподаткування.

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 47 / 2003