• Передача активів, що перебувають у податковій заставі, відособленим підрозділам підприємства


Стягнення (погашення) податкового боргу

Активи головного підприємства перебувають у податковій заставі. Чи підлягають узгодженню з податковими органами операції передачі майна, основних фондів, необоротних активів між відособленими підрозділами такого підприємства?

 

Пунктом 7.1 ст. 7 Закону № 887-XII зазначено, що підприємство має право створювати філіали, представництва, відділення та інші відособлені підрозділи з правом відкриття поточних i розрахункових рахунків i затверджує положення про них. При цьому відповідно до абзацу третього п. 1.1 ст. 1 зазначеного Закону підрозділи підприємства не є юридичними особами. Юридичними особами визнаються організації, які мають відокремлене майно, можуть від свого імені набувати майнових i особистих немайнових прав i нести обов’язки, бути позивачами i відповідачами в суді, арбітражі або в третейському суді (ст. 23 Цивільного кодексу).
Відповідно до пп. 8.2.2 п. 8.2 ст. 8 Закону № 2181-III право податкової застави поширюється на будь-які види активів платника податків, які перебували в його власності (повному господарському віданні) у день виникнення такого права, а також на будь-які інші активи, на які платник податків набуде прав власності у майбутньому, до моменту погашення його податкових зобов’язань або податкового боргу.
Платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, здійснює вільне розпорядження ними, за винятком операцій, що підлягають узгодженню з податковим органом, вичерпний перелік яких наведено у пп. 8.6.1 п. 8.6 ст. 8 Закону № 2181-III.
Так, платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, повинен узгоджувати з податковим органом операції купівлі, продажу, інших видів відчуження або оренди рухомого та нерухомого майна, майнових чи немайнових прав (за винятком готової продукції, товарів i товарних запасів, робіт та послуг за кошти за цінами, що не є меншими за звичайні), їх використання для здійснення прямих чи портфельних інвестицій та ліквідації (за винятком їх ліквідації внаслідок виникнення обставин непереборної сили або відповідно до рішень органів державного управління).
У наведеному випадку жодна з перелічених у пп. 8.6.1 п. 8.6 ст. 8 Закону № 2181-III операцій не має місця, відбувається рух активів у межах однієї юридичної особи, що не тягне за собою переходу права власності на заставлені активи. Тобто операції передачі активів, що перебувають у податковій заставі, між відособленими підрозділами однієї юридичної особи не підлягають обов’язковому узгодженню з податковим органом.

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 47 / 2003