ПРИВАТИЗАЦІЯ БУДИНКУ


Як приватизувати будинок, що знаходиться на землях колишнього КСП? Ці землі було піддано розпаюванню, а будинок не переданий у комунальну власність.


За Законом "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі" від 10.07.1996 року № 290/96-ВР (ст. 5) приватизація майна радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснювалася шляхом перетворення їх у колективні сільськогосподарські підприємства або у відкриті акціонерні товариства.

Відповідно до ст. 19 вказаного Закону та Положення про порядок приватизації майна радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також заснованих на їх базі орендних підприємств, затвердженого наказом Фонду державного майна від 09.08.1996 р. № 903 (нині чинним є Положення, затверджене наказом Фонду державного майна України від 17.08.2000 № 1718), об'єктом приватизації визначено майно радгоспів як цілісних майнових комплексів. При цьому державний житловий фонд та інші об'єкти, що не підлягали приватизації (об'єкти соціально-побутового призначення), передавались органами приватизації у комунальну власність за згодою власників підприємств.

Крім того, за Законом "Про колективне сільськогосподарське підприємство" від 14.02.1992 року № 2114-ХІІ (п. 8 ст. 31) у випадку реорганізації чи ліквідації КСП об'єкти соціальної сфери, житлового фонду, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та були передані на баланс шдприємств-правонаступ-ників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Механізм безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду КСП, що не підлягали паюванню у процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підпри-ємств-правонаступників, визначила постанова Кабміну бід 13.08.2003 року № 1253.

Об'єктами передачі згідно з Порядком безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню у процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс під-приємств-правонаступників, є, серед іншого, житлові будинки разом із вбудованими та прибудованими нежитловими приміщеннями, житлові приміщення в інших будівлях, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, та гуртожитки (п. 2 вказаного документа). Рішення про передачу об'єктів соціальної сфери та житлового фонду приймається відповідною сільською, селищною, міською радою (п. 3). Ініціаторами передачі об'єктів у комунальну власність можуть бути місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства-правонаступники, на балансі яких перебувають об'єкти. У разі коли інщіатором передачі об'єктів у комунальну власність є місцевий орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, пропозиція погоджується з підприємством-правонаступником. Якщо ініціатором передачі об'єктів у комунальну власність є підприємство-правонаступник, орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня її надходження розглядає пропозицію і приймає рішення з цього питання.

Таким чином, можемо говорити про об'єкти, які були передані у комунальну власність як такі, що не підлягали приватизації, а також про об'єкти, які у свій час були передані на баланс новоутворених КСП, а згодом передані (або підлягають передачі) у комунальну власність після реорганізації (ліквідації) КСП.

Відповідно до Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики від 14.03.2001 року № 62, у процесі реорганізації підприємств належні

1 їм активи, відображені у загальному переліку на дату реорганізації, поділяються на такі групи: активи, передбачені для задоволення кредиторської заборгованості реорганізованого підприємства, які передаються підприєм-ству-правонаступнику; активи, які не підлягають паюванню; майно соціальної інфраструктури; активи пайового фонду (п. 4). З метою розподілу майна пайового фонду в натурі між групами співвласників структура пайового фонду може бути більш деталізована (п. 11).

Якщо землю під будинком, про який йдеться у запитанні, було включено до групи активів, які не підлягають паюванню, то, очевидно, будинок має бути безоплатно переданий у комунальну власність, і тоді його мешканці зможуть скористатися своїм правом на приватизацію згідно із Законом "Про приватизацію державного житлового фонду". Якщо відповідну земельну ділянку включили — разом із будинком, що на ній знаходиться — до пайового фонду, то необхідно звернутися до суду із позовом про неправомірність таких дій (бездіяльності) керівника суб'єкта господарювання, який є правонаступником КСП.

Підготувала Тетяна НІКОЛАЄВА

За матеріалами газети "Юридичний вісник України" від 27 березня-2 квітня 2004 р. № 13