Платник єдиного податку: використання розрахункової книжки та забезпечення відповідності сум готівкових коштів

 
 

Суб’єкти підприємницької діяльності — фізичні особи, оподаткування доходів яких здійснюється відповідно до законодавства з питань оподаткування суб’єктів малого підприємництва (в тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), при здійсненні розрахункових операцій за продані товари (надані послуги) мають право не застосовувати РРО та розрахункових книжок, якщо такі суб’єкти не здійснюють продажу підакцизних товарів (крім пива на розлив). Таке право їм надано п. 6 ст. 9 Закону № 265/95-ВР.
Якщо фізична особа — платник єдиного податку продає будь-які інші підакцизні товари, крім пива на розлив (наприклад, пиво у пляшках та бляшанках), то положення щодо незастосування РРО та розрахункових книжок на нього не поширюється. Платник повинен здійснювати розрахункові операції на загальних підставах відповідно до ст. 3 Закону № 265/95-ВР, тобто використовувати РРО або у випадках, визначених Законом № 265/95-ВР, провадити розрахунки з використанням розрахункових книжок та КОРО.
Згідно з п. 1 Переліку окремих форм та умов здійснення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, затвердженого постановою № 1336, яким дозволено здійснювати розрахункові операції без застосування РРО з використанням розрахункових книжок і КОРО, роздрібну торгівлю продовольчими товарами та пивом у пляшках i бляшанках платник єдиного податку — фізична особа може здійснювати з використанням розрахункових книжок та КОРО за умови відсутності продажу інших підакцизних товарів.
Це означає, що всі розрахунки за продовольчі товари та пиво у пляшках i бляшанках повинні провадитися з використанням розрахункових книжок. При цьому слід виконувати вимоги п. 13 ст. 3 Закону № 265/95-ВР, згідно з яким СПД зобов’язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Якщо СПД виписує розрахункові квитанції лише на пиво, а не на всі товари, що перебувають на торгових об’єктах (у кіосках, магазинах, на лотках, прилавках тощо), то виникає невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. За таке порушення ст. 22 Закону № 265/95-ВР передбачено, що до СПД застосовується фінансова санкція у п’ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Статтями 15 та 16 Закону № 265/95-ВР визначено, що контроль за додержанням СПД порядку проведення розрахунків за товари (послуги) та інших вимог цього Закону здійснюють органи ДПА України шляхом проведення планових або позапланових перевірок.
Водночас відповідно до ст. 11 Закону № 509-ХІІ органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право:
здійснювати на підприємствах, в установах i організаціях незалежно від форм власності та у громадян, у тому числі громадян — СПД, перевірки грошових документів, бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, товарно-касових книг, показників ЕККА i комп’ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку зі споживачами, та інших документів незалежно від способу подання інформації (включаючи комп’ютерний), пов’язаних з обчисленням i сплатою податків, інших платежів;
перевіряти будь-які виробничі, складські, торговельні та інші приміщення підприємств, установ i організацій незалежно від форм власності, а також житло громадян, якщо вони використовуються як юридична адреса СПД та для отримання доходів.
Статтею 8 Закону № 509-ХІІ встановлено, що ДПА України виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов’язану із здійсненням контролю за додержанням законодавства про податки, інші платежі, валютні операції, порядку розрахунків із споживачами. Розпорядчим документом ДПА України встановлено, що перевірки з питань порядку проведення розрахунків повинні здійснювати посадові особи органів державної податкової служби групою не менше двох посадових осіб за наявності у них службових посвідчень, особистих знаків i посвідчення на право перевірки СПД.
Посвідчення на перевірку затверджує керівник (заступник згідно з розподілом обов’язків) органу державної податкової служби; в ньому зазначаються: посада, прізвище, ім’я та по батькові посадової особи, якій доручено здійснити перевірку, назва СПД, який перевіряється (код ЄДРПОУ), та перелік законодавчих i нормативно-правових актів, вимоги яких підлягають перевірці, а також термін його дії. Посвідчення оформляється на кожну посадову особу, яка бере участь у перевірці.

Андрій АНІСТРАЙ,
головний державний податковий ревізор-інспектор
відділу нормативно-правового та технічного забезпечення управління організації оперативного контролю Департаменту податкового аудиту
та валютного контролю ДПА України