РЕЄСТРАЦИЯ ПІДПРИЄМЦЯ


Які дії необхідно вчинити, щоб зареєструвати суб'єкт підприємницької діяльності?


З 1 січня 2004 року державна реєстрація суб'єктів господарювання проводиться відповідно до Господарського кодексу України. Згідно зі ст. 58 цього документа така реєстрація проводиться у виконавчому комітеті міської, районної у місті ради або в районній державній адміністрації за місцезнаходженням або місцем проживання даного суб'єкта, якщо інше не передбачено законом.

При цьому подаються такі документи:

Громадяни, які мають намір здійснювати підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, подають реєстраційну картку встановленого зразка, що є водночас заявою про'державну реєстрацію, копію довідки про'присвоєння ідентифікаційного номера громадянина—платника податків та інших обов'язкових платежів і документ, що засвідчує внесення плати за державну реєстрацію.

Державна реєстрація суб'єктів господарювання здійснюється у строк не більше десяти днів з дня подання усіх необхідних документів. Реєструючий орган зобов'язаний протягом цього строку видати суб'єкту господарювання свідоцтво про його державну реєстрацію.

На печатках і штампах суб'єкта господарювання повинен зазначатись ідентифікаційний код, за яким цього суб'єкта включено до державного реєстру суб'єктів господарювання, або ідентифікаційний код громадянина-пщприємця.

Свідоцтво про державну реєстрацію суб'єкта господарювання та копія документа, що підтверджує взяття його на облік в органах державної податкової служби, є підставою для відкриття рахунків в установах банків.

Порушення встановленого законом порядку створення суб'єкта господарювання або недосто-вірність чи невідповідність вимогам законодавства документів, що подаються для його реєстрації, є підставою для відмови в державній реєстрації суб'єкта господарювання. Відмова у реєстрації суб'єкта господарювання з інших мотивів не допускається і її може бути оскаржено в судовому порядку.

Діяльність незареєстрованого суб'єкта господарютання, який підлягає державній реєстрації, забороняється. Доходи, одержані таким суб'єктом, стягуються До державного бюджету у встановленому законом порядку.

Суб'єкти господарювання мають право відкривати свої філії (відділення), представництва без створення юридичної особи. Відкриття вказаних підрозділів не потребує їх реєстрації. Суб'єкт господарювання лише повідомляє про к відкриття реєструючий орган шляхом внесення додаткової інформації в свою реєстраційну картку.

За постановою Кабінету Міністрів "Про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності" від 25.05.1998 року № 740, що є чинною до набрання чинності з 1 липня 2004 року Законом "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб—підприємців" для державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності—юридичної особи власник (власники), уповноважений ним (ними) орган чи особа (заявник) подають необхідні документи до органу державної реєстрації особисто або поштою (рекомендованим листом). Органи чи фізичні особи, уповноважені власником (власниками), засвідчують свої повноваження документально.

У разі коли власником (власниками) суб'єкта підприємницької діяльності є фізична особа (фізичні особи), її (їх) підпис на установчих документах засвідчується нотаріусом. Установчі документи подаються до органу державної реєстрації у трьох примірниках (з них два оригінали), оформлених в установленому порядку.

Якщо фізична особа (заявник), яка має намір провадити підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, подає до органу державної реєстрації реєстраційну картку за встановленим зразком, дві фотокартки, довідку (чи її копію) про включення до Державного реєстру фізичних осіб—платників податків та інших обов'язкових платежів і документ, що підтверджує внесення плати за державну реєстрацію, а також пред'являє документ, що посвідчує особу. За наявності всіх документів, зазначених у цьому Положенні, орган державної реєстрації зобов'язаний протягом не більше п'яти робочих днів з дня їх надходження внести дані реєстраційної картки до Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності та видати свідоцтво про державну реєстрацію встановленого зразка з проставленим ідентифікаційним кодом юридичної особи, який надається органу державної реєстрації органом Державної статистики, або з ідентифікаційним номером фізичної особи—платника податків та інших обов'язкових платежів.

Підставою для взяття суб'єкта підприємницької діяльності на облік у органах державної податкової служби є копія реєстраційної картки, свідоцтво про державну реєстрацію та копія установчих документів (для юридичної особи).

Термін взяття на облік суб'єкта підприємницької діяльності органами державної податкової служби, за наявності цих документів, не повинен перевищувати двох днів.

Для одержання дозволу на виготовлення печаток і штампів суб'єкт підприємницької діяльності (уповноважена ним особа) подає відповідному органу внутрішніх справ копію свідоцтва про державну реєстрацію, два примірники зразків печаток і штампів, які затверджуються власником і додаткового погодження не потребують, а також документ, що підтверджує внесення плати за видачу дозволу на виготовлення печаток і штампів.

Протягом п'яти робочих днів з дня одержання документів орган внутрішніх справ зобов'язаний видати дозвіл на виготовлення печаток і штампів або письмову відмову із зазначенням причин, які обумовлюються законодавством України.

Органу державної реєстрації (для проведення державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності), органу державної податкової служби (для взяття суб'єкта підприємницької діяльності на облік), органу внутрішніх справ (для видачі дозволу на виготовлення печаток і штампів) забороняється вимагати від суб'єкта підприємницької діяльності інші документи.

Сторінку підготувала Тетяна НІКОЛАЄВА

За матеріалами газети "Юридичний вісник України" від 1-7 травня 2004 р. № 18