ПРАВОВІ АСПЕКТИ КОРИСТУВАННЯ ТРАНСПОРТНИМИ ЗАСОБАМИ

Хто здійснює реєстрацію та облік транспортних засобів і за якими правилами?

Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування автомобілі, автобуси, самохідні машини, сконструйовані на шасі автомобілів, мотоциклів всіх типів, марок і моделей, причепи, напівпричепи та мотоколяски.

Порядок реєстрації та обліку транспортних засобів, що здійснюються органами Державної інспекції, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. № 1388 "Про затвердження Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок" (далі — Правила).

Цими Правилами встановлюється єдиний на території України порядок державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок (далі — транспортні засоби) та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.

Ці Правила є обов'язковими для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права цих власників у межах наданих їм повноважень.

Державна реєстрація транспортних засобів здійснюється органами Державтоінспекції МВС з метою контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів встановленим в Україні вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням вимог законодавства, що визначає порядок сплати податків, внесення інших обов'язкових платежів, використання транспортних засобів в умовах воєнного та надзвичайного стану, а також для забезпечення їх обліку та попередження протиправних дій щодо них.

Органи Державтоінспекції МВС забезпечують суб'єктів підприємницької діяльності бланками довідок-рахунків, а також актів приймання-передачі транспортних засобів підприємств-виробників установленого зразка (із сплатою вартості цих бланків), розробляють порядок видачі цих бланків, обліку та контролю за їх використанням, надають відповідним військовим комісаріатам за їх запитами відомості про реєстрацію, перереєстрацію та зняття з обліку транспортних засобів (за винятком легкових автомобілів, причепів до них, мотоциклів та мотоколясок).

Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Яким є порядок реєстрації транспортних засобів?

Транспортні засоби реєструються за юридичними та фізичними особами. Транспортний засіб, що належить декільком фізичним або юридичним особам (співвласникам), право власності яких на цей засіб підтверджується документально, за письмовою згодою співвласників, справжність підписів яких -засвідчено нотаріусом, реєструється за одним із них. У графі "Особливі відмітки" свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічного паспорта) щодо іншого співвласника має бути зроблено запис:

"________________________________

має право керувати (експлуатувати) та є співвласником"

(прізвище, ім'я, по батькові або найменування юридичної особи)

За письмовою заявою власника транспортного засобу — фізичної особи про надання права керування цим транспортним засобом іншій фізичній особі (за умови пред'явлення документів, що посвідчують особу власника та цю особу) підрозділом ДАІ видається тимчасовий реєстраційний талон на термін, зазначений у заяві. При цьому в графі "Особливі відмітки" тимчасового реєстраційного талона робиться запис: "Дійсний до______за наявності свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу /технічного паспорта/ серія___№___". Заява подається власником транспортного засобу особисто або уповноваженою ним особою.

Зазначені записи скріплюються підписом посадової особи і печаткою реєстраційно-екзаменаційного підрозділу Державтоінспекції МВС.

Власники транспортних засобів — юридичні та фізичні особи або їх представники зобов'язані зареєструвати їх протягом 10 діб після придбання або митного оформлення, чи тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Термін реєстрації може бути продовжено у разі неможливості власника транспортного засобу (хвороба, відрядження, інші поважні причини) вчасно її здійснити. Експлуатація транспортних засобів, не зареєстрованих у підрозділах ДАІ, а також без номерного знака "Транзит" забороняється.

Транспортні засоби, що належать іноземним громадянам та особам без громадянства, які їдуть в Україну на відпочинок за путівками чи на лікування, що підтверджується відповідними документами, тимчасовій реєстрації в підрозділах ДАІ на підтверджений Держмитслужбою термін не підлягають. Зазначений термін повинен бути не менший ніж термін дії путівки або іншого документа (з урахуванням часу перебування в дорозі).

Реєстрація транспортних засобів здійснюється на підставі заяви власника, поданої особисто, і документів, що посвідчують його особу, правомірність придбання транспортного засобу, оцінку його вартості, яка провадиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку у порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Держпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна, і має відповідні документи, відповідність конструкції транспортного засобу встановленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не приймаються до реєстрації транспортні засоби, зібрані (складені) з вузлів та агрегатів серійних транспортних засобів без дотримання вимог Закону України "Про дорожній рух".

Правомірність придбання транспортних засобів, вузлів і агрегатів, які мають ідентифікаційні номери, підтверджується документами, скріпленими підписом відповідної посадової особи і печаткою, виданими суб'єктами підприємницької діяльності, які реалізують транспортні засоби та видають довідки-рахунки, митними органами, судами, нотаріусами, органами соціального захисту населення, підприємствами-виробниками транспортних засобів та підрозділами ДАІ, а також угодами, укладеними на товарних біржах.

Такими документами можуть бути:

Для реєстрації транспортних засобів, що перебували в експлуатації і зареєстровані в підрозділах ДАІ, крім названих документів, додається свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт) з відміткою підрозділу ДАІ про зняття транспортного засобу з обліку. Перед відчуженням, передачею такий транспортний засіб повинен бути знятий з обліку в підрозділі ДАІ. Відчуження, передача власником придбаних транспортних засобів, не зареєстрованих у підрозділах ДАІ, не проводиться.

Реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків, а також внесення в установленому порядку платежів за огляд транспортних засобів, реєстрацію, перереєстрацію та зняття їх з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків. Реєстрація транспортних засобів скасовується в разі встановлення факту, що документи, які посвідчують особу власника, підтверджують правомірність придбання транспортного засобу або право на користування та розпорядження ним, є фіктивними чи підробленими. Реєстрація транспортних засобів також скасовується у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів його вузлів та агрегатів.

Бланки довідок-рахунків, актів приймання-передачі транспортних засобів підприємств-виробників цих засобів і їх вузлів та агрегатів є бланками суворого обліку і виготовляються в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. № 283.

Реєстрація придбаних нових транспортних засобів проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортного засобу обов'язковим вимогам норм і стандартів, які діють в Україні, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката.

Відомості про наявність сертифіката відповідності або свідоцтва про визнання іноземного сертифіката надаються управлінню Державтоінспекції МВС Держстандартом з Єдиного реєстру сертифікованої в Україні продукції.

У разі відсутності інформації в підрозділі ДАІ про сертифікацію нового транспортного засобу, що реєструється, копію зазначених сертифіката або свідоцтва подає власник транспортного засобу.

Реєстрація транспортних засобів, конфіскованих за рішенням суду, проводиться на підставі відповідного рішення суду із зазначенням марки, моделі, номерів кузова (рами) транспортного засобу, а також реєстраційних документів, зокрема свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (далі — свідоцтво про реєстрацію) або технічного паспорта у разі їх наявності з відміткою підрозділу ДАІ про зняття транспортного засобу з обліку. До реєстраційних документів додається договір купівлі-продажу, інший документ, який встановлює право власності, або рішення Кабінету Міністрів України про передачу цього транспортного засобу в разі конфіскації на користь держави.

Реєстрація проводиться:

а) транспортних засобів, визнаних в установленому порядку безхазяйними,— на підставі документів, виданих органами, уповноваженими на таке визнання, а також договорів купівлі-продажу або інших документів, які встановлюють право власності на ці засоби після їх реалізації;

б) транспортних засобів, які за правом спадкоємства перейшли до держави або подаровані державі власником,— на підставі рішень відповідних органів, визначених законодавством, та нотаріально засвідчених документів, які встановлюють право власності, із зазначенням в них: марки, моделі, номерів кузова (рами) транспортного засобу, інших документів, що підтверджують правомірність придбання новим власником, а також реєстраційних документів, виданих на території України, з відміткою підрозділів ДАІ про зняття їх з обліку, а для влас-ників-нерезидентів —- відповідних органів іноземних держав.

Для проведення реєстрації вищезазначених транспортних засобів, також додається висновок результатів перевірки технічного стану транспортного засобу із застосуванням діагностичного обладнання і контрольно-вимірювальних приладів на відповідність вимогам безпеки дорожнього руху, який складається спеціалістами Науково-дослідного центру з безпеки дорожнього руху МВС або інших підприємств, установ та організацій, визначених Кабінетом Міністрів України, та документ про оцінку його вартості.

Якщо зазначені транспортні засоби ввезені з-за кордону без сплати мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів, їх реєстрація проводиться за умови подання документів про внесення цих платежів.

Транспортні засоби дипломатичних і торговельних представництв, консульських установ іноземних держав та їх персоналу (з числа іноземних громадян, а також іноземних організацій, які забезпечують реалізацію програм (проектів) міжнародної технічної допомоги (виконавці проектів) згідно з чинними міжнародними договорами України, реєструються (перереєстровуються) і знімаються з обліку підрозділами ДАІ за клопотанням Генеральної дирекції Київської міської державної адміністрації по обслуговуванню іноземних представництв.

Реєстрація транспортних засобів за іншими іноземними громадянами та особами без громадянства, які постійно або тимчасово проживають на території України, проводиться на загальних підставах.

Документом, що підтверджує правомірність придбання транспортних засобів іноземними юридичними і фізичними особами, є:

Транспортні засоби, які належать представництвам державних органів, державних підприємств, установ та організацій України за кордоном і експлуатувалися там та повертаються в Україну без реєстраційних документів, реєструються на підставі клопотань МЗС та актів прийманні-передачі або накладних на відпуск матеріальних цінностей і відповідних митних документів.

Допускається реєстрація самостійно сконструйованих мотоциклів, легкових, а також вантажних автомобілів, максимальна вага яких не перевищує 3500 кг, причепів та напівпричепів до них, виготовлених відповідно до затверджених технічних вимог, на підставі документів, що підтверджують правомірність придбання вузлів, агрегатів із зазначеннням їх ідентифікаційних номерів, а також висновків Науково-дослідного центру з безпеки дорожнього руху МВС та інших, визначених Кабінетом Міністрів України підприємств, установ та організацій.

У разі реєстрації, перереєстрації, зняття з обліку транспортні засоби підлягають огляду з метою перевірки відповідності ідентифікаційних номерів вузлів і агрегатів обліковим даним перебування в розшуку за наявною інформацією баз даних викраденого транспорту, а технічного стану — вимогам безпеки дорожнього руху. Огляд проводиться працівниками підрозділів ДАІ за місцем реєстрації транспортних засобів та експертом експертно-криміналістичного відділення (групи) з автотехніч-них досліджень МВС або іншими експертами, що мають відповідну ліцензію. За результатами огляду в документах, які подаються на реєстрацію, робиться відповідна відмітка.

Транспортні засоби із знищеними, фальсифікованими або підробленими ідентифікаційними номерами вузлів і агрегатів реєстрації, перереєстрації та зняттю з обліку (крім випадків вибраковування) не підлягають. Заміна таких вузлів і агрегатів на нові допускається за наявності повідомлення органу внутрішніх справ про те, що транспортний засіб у розшуку в зв'язку з угоном або крадіжкою не перебуває.

Якщо органом внутрішніх справ буде встановлено, що ідентифікаційні номери кузова (рами) транспортного засобу підроблені після його викрадення або угону, то в підрозділ ДАІ, який проводив реєстрацію зазначеного транспортного засобу, у місячний термін після повернення його законному власникові органом внутрішніх справ надаються підтверджу-вапьні документи (з додатком відповідних фотографій підроблених ідентифікаційних номерів та висновку експертного дослідження), на підставі яких зазначеним підрозділом ДАІ виноситься аргументований висновок про його подальшу експлуатацію з внесенням відповідних відміток у реєстраційні документи.

На зареєстровані транспортні засоби видаються свідоцтва про реєстрацію, а також номерні знаки, що відповідають державному стандарту України: два номерні знаки — на автотранспорт, один — на мототранспорт, причіп і напівпричіп, дозволи на встановлення на транспортних засобах спеціальних світлових і (або) звукових сигнальних пристроїв та погодження щодо розміщення реклами відповідно до законодавства. У свідоцтвах про реєстрацію транспортних засобів ідентифікаційний номер двигуна не зазначається.

Технічні паспорти і технічні талони старого зразка діють до їх заміни на реєстраційні документи нового зразка.

Якщо власник транспортного засобу передав в установленому порядку право користування і (або) розпорядження ним іншій фізичній або юридичній особі, їм видається підрозділами ДАІ тимчасовий реєстраційний талон на період дії документа, який підтверджує право користування і (або) розпорядження. При цьому у графі "Особливі відмітки" тимчасового реєстраційного талона робиться запис: "Дійсний до_____за наявності свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічного паспорта) серія___ № _____". Один екземпляр копії документа, який підтверджує право користування і (або) розпорядження транспортним засобом, залишається у підрозділі ДАІ.

Вивезення (пересилання) за межі України номерних знаків, виданих на території України, окремо від транспортних засобів, на які вони видані, не дозволяється.

На транспортні засоби, які належать юридичним особам і громадянам іноземних держав видаються свідоцтва про реєстрацію (реєстраційні талони), а також номерні знаки:

серії СDР — на автомобілі глав дипломатичних представництв;

серії DР— на автомобілі дипломатичних представництв, консульств і осіб з числа їх персоналу, міжнародних банків та інших міжнародних організацій і осіб з числа їх персоналу, які користуються дипломатичними привілеями у повному обсязі. Підставою для присвоєння зазначених номерних знаків є дипломатична картка власника транспортного засобу, видана МЗС;

серії СС — на автомобілі генеральних і почесних консулів та їх персоналу. Підставою для закріплення зазначених номерних знаків є дипломатична картка власника транспортного засобу, видана МЗС;

серії S — на автомобілі працівників адміністративно-технічного та обслуговуючого персоналу дипломатичних представництв, міжнародних банків та інших міжнародних організацій. Підставою для присвоєння зазначених номерних знаків є посвідчення особи власника транспортного засобу або службова картка, видана МЗС;

серії ІТ — на транспортні засоби іноземних організацій, що забезпечують реалізацію програм (проектів) міжнародної технічної допомоги та представляють державні, недержавні та міжнародні організації, які уклали договір (контракт) з донором (державами, урядами іноземних держав, а також установами, фондами, уповноваженими урядами іноземних держав та міжнародними організаціями, що надають Україні технічні допомогу), згідно з чинними міжнародними договорами України. Підставою для присвоєння зазначених номерних знаків є свідоцтво про акредитацію оранізації, яка забезпечує реалізацію програми (проекту) міжнародної технічної допомоги, видане Мінекономіки.

У разі реєстрації експериментальних зразків транспортних засобів, що проходять випробування, в реєстраційних документах (реєстраційній картці, книзі реєстрації, свідоцтві про реєстрацію) ставиться штамп "Випробування" і видаються номерні знаки. Підставою для їх реєстрації є технічне завдання виробника на їх розроблення, узгоджене з управлінням Державтоінспекції МВС або ДержавтотрансНДІпро-ектом Мінтрансу, а для ремонтних підприємств — технічні вимоги до їх ремонту.

На зареєстровані технічно справні транспортні засоби підрозділами ДАІ видаються талони про проходження державного технічного огляду. Порядок видачі талонів визначається Правилами проведення державного технічного огляду автомобілв, автобусів, мототранспорту та причепів.

Відомості про зареєстровані (перереєстровані) транспортні засоби та їх власників вносяться до облікової бази даних органів Державтоінспекції МВС.

Порядок надання інформації про такі транспортні засоби та їх власників встановлюється МВС.

Замість втрачених або непридатних для користування свідоцтв про реєстрацію (технічних паспортів) і номерних знаків на підставі заяв власників або їх представників видаються дублікати свідоцтв про реєстрацію, а також нові номерні знаки. Дублікати таких свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, знятих з обліку, видаються після одержання відповідного підтвердження від підрозділу ДАІ за місцем їх попередньої реєстрації.

Дублікати свідоцтв про реєстрацію можуть видаватися за довіреностями, посвідченими в установленому порядку. Після одержання дубліката свідоцтва про реєстацію довіреність, яка дає право на користування та розпорядження транспортним засобом, повинна бути переоформлена або за бажанням власника транспортний засіб знімається з обліку для відчуження.

У разі коли власник транспортного засобу переїхав для проживання до іншого регіону — Автономної Республіки Крим, області, міст Києва чи Севастополя, підрозділ ДАІ за новим місцем реєстрації транспортного засобу надсилає за попереднім місцем його реєстрації запит, відповідь на який має надійти протягом 10 днів.

До одержання підтвердження з місця попередньої реєстрації власникові на термін до трьох місяців видається тимчасовий реєстраційний талон і номерні знаки. Знайдені після видачі дубліката втрачені свідоцтва про реєстрацію (технічні паспорти) і номерні знаки вважаються недійсними і здаються підрозділам ДАІ.

Реєстрація транспортних засобів за юридичними особами, які мають від 1 до 15 одиниць транспортних засобів включно, проводиться за умови забезпечення цих засобів місцями для стоянки і зберігання. Наявність місця стоянки та зберігання підтверджується договором оренди або іншими документами.

За наявності у юридичної особи більше 15 одиниць транспортних засобів, що дислокуються в одному населеному пункті, створюється автогосподарство. Для його відкриття необхідно мати огороджену територію з місцями для стоянки, зберігання, технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів; призначається керівник автогосподарства та вводяться посади фахівця з безпеки дорожнього руху, відповідальних за зберігання, технічне обслуговування та експлуатацію транспортних засобів.

Транспортні засоби юридичних осіб реєструються за місцезнаходженням цих осіб. Якщо стоянка транспортних засобів розташована за місцезнаходженням філій, відділень або інших відособлених підрозділів юридичних осіб, такі транспортні засоби реєструються за місцем їх стоянки. У реєстраційних документах зазначається юридична особа, якій належить транспортний засіб, її адреса;- адреса стоянки.

Для реєстрації транспортних засобів, виготовлених на підприємствах, що не спеціалізуються на серійному випуску транспортних засобів, до підрозділів ДАІ подається також свідоцтво про погодження конструкції транспортних засобів і відповідність вимогам безпеки дорожнього руху, яке видається ДержавтотрансНДІпроектом Мінтрансу чи Науково-дослідним центром з безпеки дорожнього руху МВС, або його ксерокопія.

Транспортні засоби, які належать неповнолітнім, реєструються за ними за умови досягнення неповнолітніми 15-річного віку. В обліковій картці та книзі обліку таких транспортних засобів також зазначається прізвище, ім'я та по батькові батьків неповнолітнього або його піклувальника і ставиться відмітка про заборону зняття з обліку транспортного засобу без їх дозволу та погодження з органами опіки і піклування.

Після досягнення 18-річного віку всі обмеження щодо реєстрації, зняття з обліку транспортних засобів, які встановлювалися для неповнолітніх, знімаються.

Транспортні засоби, керування якими дозволяється з 16-річного віку, можуть бути знятими з обліку за бажанням їх неповнолітнього власника після досягнення зазначеного віку без будь-якого дозволу та погодження.

Транспортні засоби, що належать фізичним особам, реєструються за місцем їх постійного або тимчасового проживання. За виникнення обставин, що перешкоджають реєстрації такого транспортного засобу за місцем проживання власника, як виняток, з дозволу керівника підрозділу ДАІ можлива їх реєстрація за місцем проживання родичів за їх письмовою згодою.

У разі втрати документів, що підтверджують факт придбання мототранспорту, причепу, і неможливості одержання їх дублікатів такий транспортний засіб береться на облік за місцем проживання власника в управліннях (відділах) Державтоінспекції головних управлінь (управлінь) МВС у Криму, областях, містах Києві та Севастополі.

Реєстрація транспортних засобів, виграних у лотереях, на конкурсах та під час проведення інших заходів, проводиться на підставі довідки-рахунка, зворотний бік якої заповнюється та підписується членами комісії (уповноваженою особою підприємства), що проводить ці заходи, і скріплюється печаткою.

Які особливості виникають при реєстрації ввезених в Україну транспортних засобів?

Транспортні засоби (вузли і агрегати, що мають ідентифікаційні номери), ввезені в Україну фізичними особами, підлягають реєстрації на підставі заяв власників і виданих митними органами посвідчень на їх реєстрацію в підрозділах ДАІ із зазначенням відомостей про сплату мита, заборону відчуження, дати зворотного вивезення.

Транспортні засоби, ввезені в Україну юридичними особами для власних потреб, підлягають реєстрації на підставі їх заяв та вантажних митних декларацій, у разі ввезення двох і більше транспортних .засобів за однією вантажною митною декларацією — на підставі її копії, засвідченої митним органом, скріпленої особистою номерною печаткою працівника митної служби та гербовою печаткою митного органу.

Транспортні засоби, ввезені на територію України для постійного користування, повинні бути зняті з обліку у відповідних органах країни вивезення.

Транспортні засоби, ввезені в Україну з метою їх подальшого відчуження суб'єктами підприємницької діяльності, які реалізують транспортні засоби, і придбані юридичними чи фізичними особами, реєструються на підставі виданих зазначеними суб'єктами підприємницької діяльності довідок-рахунків, в яких обов'язково робиться запис: "Митне оформлення здійснено, вантажна митна декларація від "__" ________року № ____" і які скріплюються особистою номерною печаткою працівника митного органу та гербовою печаткою цього органу, або довідок-рахунків та вантажних митних декларацій чи їх ксерокопій, засвідчених у тому ж порядку.

Якщо транспортні засоби експлуатувалися за межами України і були зареєстровані у відповідних органах іноземної держави, обов'язковим є подання до підрозділів ДАІ реєстраційних або прирівняних до них документів цієї держави (або їх ксерокопій, засвідчених нотаріусами або митними органами чи поліцією останньої країни, де вони експлуатувалися) з відміткою про зняття їх з обліку. і На період до одержання підрозділами ДАІ інформації про митне оформлення транспортного засобу власникові видаються номерні знаки і тимчасовий реєстраційний талон на термін до трьох місяців. До реєстраційних та облікових документів вносяться відомості про сплату мита, заборону відчуження, дату зворотного вивезення. Після закінчення терміну дії тимчасового реєстраційного талона транспортний засіб вважається незареєстрованим.

Національні номерні знаки і документи про реєстрацію на транспортні засоби держав, з яких вони тимчасово вивезені і ввезені в Україну під зобов'язання про зворотне вивезення, здаються до підрозділів ДАІ, що є умовою тимчасового обліку транспортних засобів, і зберігаються та повертаються власнику в установленому МВС порядку. На такі транспортні засоби видаються номерні знаки та свідоцтва про реєстрацію із зазначенням терміну тимчасового ввезення, який визначається митними органами.

Зняття з обліку у зв'язку з відчуженням (купівля-продаж, міна, дарування) або вибраковуванням транспортних засобів, на які не знято обмеження митних органів, здійснюється з їх дозволу.

У яких випадках необхідна перереєстрація транспортних засобів?

Перереєстрація транспортних засобів проводиться у разі зміни їх власника, місця стоянки, місцезнаходження або найменування власника — юридичної особи, місця проживання або прізвища, імені чи по батькові фізичної особи, яка є власником транспортного засобу, а також кольору, марки або моделі транспортного засобу внаслідок переобладнання чи заміни двигуна або кузова, інших вузлів та агрегатів, що мають ідентифікаційні номери.

Перереєстрація транспортних засобів (об'єктів права державної власності) у разі їх безоплатної передачі із сфери управління міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Фонду державного майна, об'єднань підприємств, яким делеговано функції з управління майном підприємств і організацій, заснованих на державній власності (органи, уповноважені управляти державним майном), Національної академії наук, інших аналогічних самоврядних організацій, яким передано в користування державне майно (самоврядні організації), до сфери управління інших органів, уповноважених управляти державним майном, або самоврядних організацій проводиться у разі дотримання певних вимог, зазначених у Положенні про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1998 р. № 1482.

У разі відчуження транспортних засобів, зазначених у попередньому абзаці, їх перереєстрація проводиться за умови дотримання вимог щодо відчуження, визначених нормативно-правовими актами Фонду державного майна та іншими актами законодавства.

Для проведення перереєстрації таких транспортних засобів до підрозділу ДАІ подається акт приймання-передачі транспортного засобу із зазначенням його кольору, марки, моделі; року випуску, ідентифікаційних номерів вузлів та агрегатів, скріплений печатками сторін.

Транспортні засоби юридичних осіб — об'єднань громадян, а також недержавних суб'єктів підприємницької діяльності, які передаються в користування іншим юридичним особам, перереєстровуються на підставі засвідчених у встановленому порядку заяви власника транспортного засобу, копій відповідних договорів і свідоцтв про державну реєстрацію сторін договору, а також свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів та скріплених печатками обох сторін актів їх приймання-передачі.

Перереєстрація транспортних засобів, які передаються у зв'язку з реорганізацією юридичних осіб, проводиться на підставі копій рішень власника про реорганізацію та свідоцтв про державну реєстрацію юридичної особи, що реорганізується, і юридичної особи, створеної внаслідок реорганізації, засвідчених у встановленому порядку, а також свідоцтв про реєстрацію і актів приймання-передачі транспортних засобів.

Транспортні засоби, що у зв'язку з ліквідацією юридичної особи передаються іншим юридичним або фізичним особам, перереєстровуються на підставі копії рішення про ліквідацію, прийнятого власником або судом, засвідченої в установленому порядку, та свідоцтва про реєстрацію. ■ Транспортні засоби, що є внесками учасників до статутного фонду господарських товариств, які повертаються учаснику в зв'язку з його виходом із товариства, перереєстровуються на підставі копії рішення товариства про повернення цих транспортних засобів зазначеному учаснику, засвідченої в установленому порядку, та свідоцтва про реєстрацію.

Перереєстрація транспортних засобів, що переходять у власність страховиків після виплати страхувальникам повної страхової суми, проводиться на підставі окремих документів.

Перереєстрація транспортного засобу на одного з подружжя проводиться на підставі їх спільної заяви і копії свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя, засвідчених у встановленому порядку, та свідоцтва про реєстрацію.

Підставою для перереєстрації транспортних засобів є також копії договорів про поділ спільного майна подружжя, свідоцтв про право на спадщину або рішень суду про визнання недійсними договорів купівлі-продажу, міни, дарування тощо, засвідчені в установленому порядку, та свідоцтва про реєстрацію.

Перереєстрація транспортного засобу, що є спільною сумісною власністю осіб, які ведуть селянське (фермерське) господарство, в разі смерті особи, на яку було зареєстровано транспортний засіб, проводиться на підставі заяви члена цього господарства (за наявності кількох членів господарства — їх спільної заяви), копії свідоцтва про смерть, довідки виконавчого органу відповідної ради про склад селянського (фермерського) господарства і про перебування транспортного засобу у спільній сумісній власності його членів. Зазначені документи засвідчуються у виконавчому органі відповідної ради, до них додається свідоцтво про реєстрацію.

Перереєстрація, реєстрація переобладнаних транспортних засобів, у тому числі самостійно, проводиться на підставі документів про відповідність їх вимогам безпеки дорожнього руху та документів, що підтверджують правомірність придбання встановлених кузовів (рам), які мають ідентифікаційні номери (у разі їх заміни).

Документами про відповідність переобладнаних транспортних засобів вимогам безпеки дорожнього руху є:

Власникові переобладнаного транспортного засобу видається нове свідоцтво про реєстрацію із зазначенням нових вузлів та агрегатів або особливостей конструкції, що виникли в результаті її зміни.

У цьому свідоцтві зазначається рік випуску транспортного засобу, який повинен відповідати року випуску встановленого кузова. Якщо рік випуску кузова встановити неможливо, рік випуску автомобіля не змінюється.

Вивільнені після переобладнання або ремонту вузли та агрегати, які мають ідентифікаційні номери, залишаються у розпорядженні власників, а їх назви та зазначені номери можуть бути внесені до графи "Особливі відмітки" свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта) або на них можуть бути видані довідки встановленого зразка.

Переобладнання, що приводить до зміни повної маси транспортного засобу і її розподілу за осями, центру ваги, типу двигуна, його ваги і потужності, колісної бази чи колісної формули, систем гальмового і рульового керування та трансмісії, здійснюється за погодженням з виробниками транспортних засобів та їх складових частин або з ДержавтотрансНДІпроектом Мінтрансу чи Науково-дослідним центром з безпеки дорожнього руху МВС.

Перереєстрація транспортних засобів, переобладнаних для перевезення людей, проводиться у разі відповідності їх додатковим вимогам, зазначеним у Правилах:

Дозволяється перереєстрація автомобілів у разі заміни кузова «Фургон», встановленого на базі легкового автомобіля, на кузов легкового автомобіля. Виготовлені на базі легкового автомобіля моторизовані візки (пікапи) реєструються на загальних підставах.

Перереєстрація транспортного засобу у зв'язку із заміною двигуна здійснюється у разі зміни типу двигуна, його ваги, робочого об'єму і потужності. Документи, що підтверджують законність придбання двигуна, не вимагаються.

Якщо автомобілі переобладнано з інших моделей даної марки щляхом заміни деталей кузова (крила, панелі, капота тощо), власникові видається свідоцтво про реєстрацію із зазначенням моделі, якій відповідає зовнішній вигляд автомобіля після переобладнання.

Якщо номери вузлів та агрегатів при цьому не змінювалися, зазначаються попередні номери, рік випуску також не змінюється.

До графи "Особливі відмітки" свідоцтва про реєстрацію вноситься запис:

Автомобіль переобладнано з моделі
_________________________
шляхом зміни
________________________________________________
в 200__р.
 
(зазначити модель)           
 
(зазначити деталі, вузли і агрегати)
 

який скріплюється печаткою підрозділу ДАІ.

У разі перереєстрації транспортного засобу свідоцтво про реєстрацію підлягає заміні на загальних підставах.

Яким є порядок зняття з обліку транспортних засобів?

Зняття з обліку транспортних засобів здійснюється після їх огляду в підрозділі ДАІ на підставі заяви власника з поданням документа, що посвідчує його особу, виконавчого напису нотаріуса або рішення суду.

Дозволяється здійснювати огляд транспортних засобів, які знімаються з обліку, за місцезнаходженням транспортних засобів з дотриманням усіх необхідних вимог. Такий огляд оформляється відповідним актом, скріплюється підписом посадової особи та печаткою підрозділу ДАІ.

У разі виявлення транспортного засобу, зареєстрованого в підрозділі ДАІ, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами, або такого, що розшукується правоохоронними органами України в зв'язку з угоном чи крадіжкою, працівники підрозділу ДАІ в установленому порядку оформляють відповідні документи, знімають незаконно зареєстрований транспортний засіб з обліку з внесенням відмітки про це до свідоцтва про реєстрацію та вилученням номерних знаків і передають усі матеріали до відповідних органів внутрішніх справ для подальшого проведення розслідування. Такий транспортний засіб поміщається на майданчику для затриманого транспорту. Якщо виявлено підроблення митних документів, їх ксерокопії з відповідними поясненнями надсилаються до митного органу, у зоні діяльності якого постійно або тимчасово проживає особа, за якою було зареєстровано транспортний засіб.

Якщо під час перевірки ідентифікаційних номерів вузлів і агрегатів за наявною інформацією баз даних розшукуваного транспорту буде встановлено, що транспортний засіб розшукується правоохоронними органами іноземних держав, підрозділ ДАІ вилучає свідоцтво про реєстрацію (технічний паспорт), оформляє відповідні документи про цей факт і передає усі матеріали до відповідного органу внутрішніх справ для проведення розслідування. Підрозділ ДАІ видає власникові тимчасовий реєстраційний талон терміном на 1 рік, у графу «Особливі відмітки» якого вноситься запис «Розшукується Інтерполом. Зняття з обліку заборонено до закінчення перевірки». Після проведення органом внутрішніх справ повної перевірки за зазначеним фактом (з обов'язковим інформуванням ініціатора розшуку) управлінням Державтоінспекції головних управлінь (управлінь) МВС у Криму, областях, містах Києві та Севастополі за наявності підстав у порядку, встановленому МВС, виноситься аргументований висновок про подальшу експлуатацію транспортного засобу та здійснюється заміна тимчасового реєстраційного талона на свідоцтво про реєстрацію з внесенням до нього відповідних відміток.

Забороняється зняття з обліку транспортного засобу, стосовно якого є ухвала суду про накладення на нього арешту або заборону зняття з обліку чи постанова слідчого про накладення арешту, а також транспортного засобу, що є речовим доказом у кримінальній справі і приєднаний до неї постановою особи, яка провадить дізнання, слідчого, прокурора або ухвалою суду.

Якщо транспортні засоби знімаються з обліку у зв'язку з їх відчуженням, у свідоцтві про реєстрацію (технічному паспорті) робиться відмітка "Транспортний засіб знято з обліку для реалізації в межах України", номерні знаки здаються, натомість видаються номерні знаки "Транзит".

У разі зміни власником транспортного засобу місця проживання з вибуттям за межі відповідно Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя в свідоцтві про реєстрацію (технічному паспорті) робиться відмітка про місце вибуття транспортного засобу.

Номерні знаки зі знятого з обліку транспортного засобу на прохання власника можуть бути перезакріплені за іншим придбаним ним транспортним засобом.

У разі втрати власником свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта) зняття з обліку здійснюється на підставі реєстраційної картки з видачею її копії, скріпленої підписом посадової особи та печаткою підрозділу ДАІ, і внесенням до неї відповідних службових відміток.

Транспортні засоби, що вибувають за межі України, знімаються з обліку за дозволом митних органів.

Зняття з обліку транспортних засобів, що належать недержавним юридичним особам, здійснюється на підставі копій рішення власника, засвідчених у встановленому порядку.

Зняття з обліку транспортних засобів державних юридичних осіб здійснюється на підставі виконавчого напису нотаріуса чи рішення суду або ліквідаційної комісії чи документів, передбачених відповідним нормативно-правовим актом Фонду державного майна. Після зняття з обліку у свідоцтві про реєстрацію (технічному паспорті) ставиться відмітка "Автомобіль знято з обліку для реалізації згідно із законодавством".

Зняття з обліку транспортних засобів може провадитися довіреною особою страховика на підставі копії договору страхування, засвідченого в установленому порядку, в якому повинно бути зазначено, що після виплати страхувальнику повної страхової суми транспортний засіб переходить у власність страховика, а також на підставі довідки банку про повну виплату страхувальнику страхової суми та свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта).

Вибракувані транспортні засоби підприємств знімаються З обліку на підставі затверджених актів, а громадян — за. заявами їх власників.

Транспортні засоби, одержані через органи соціального захисту населення, знімаються з обліку за письмовим розпорядженням цих органів.

Зняття з обліку в цих випадках провадиться без огляду транспортних засобів. Номерні знаки і реєстраційні документи здаються до підрозділів ДАІ.

Транспортні засоби, ввезені в Україну під зобов'язання про їх зворотне вивезення, знімаються з обліку після їх огляду в підрозділах ДАІ.

Якщо транспортний засіб вибуває за межі відповідно Автономної Республіки Крим, області, району (за винятком району в місті) більш як на двомісячний термін, власник зобов'язаний протягом 10 днів поставити його на тимчасовий облік у підрозділі ДАІ за новим місцезнаходженням. При цьому в талоні проходження технічного огляду (технічному талоні до технічного паспорта) робиться запис про тимчасовий облік транспортного засобу і зазначається термін його перебування на цій території.

З тимчасового обліку транспортні засоби не знімаються.

Як здійснюється видача тимчасового дозволу для використання не зареєстрованих у встановленому порядку транспортних засобів ?

На транспортні засоби, що доставляються своїм ходом до місця реєстрації з підприємств-виробників, авторемонтних підприємств, торговельних організацій, з-за кордону, а також на зняті з обліку у зв'язку з вибуттям до іншої області, торговельної організації видаються номерні знаки "Транзит" терміном на два місяці.

Відмітки про видачу номерних знаків "Транзит" робляться в реєстраційних документах або в документах, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів.

Підприємствам-виробникам, які здійснюють перегін транспортних засобів до їх одержувачів, видаються для багаторазового використання номерні знаки, що відповідають державному стандарту. У супровідних документах підприємств-виробників робляться відмітки "Перегін" і зазначаються ці номерні знаки.

У разі ввезення транспортних засобів з-за кордону юридичними особами, громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які постійно проживають в Україні, національні номерні знаки країни, з якої вони ввозяться, вилучаються митним органом, а замість них видаються номерні знаки "Транзит".

У транспортних засобів, які пересуваються через територію України транзитом і на які не видано свідоцтв про постійну реєстрацію в компетентних органах іноземних держав, національні транзитні номерні знаки країни, з якої вони ввозяться, вилучаються митним органом, а замість них видаються номерні знаки "Транзит" на п'ять діб.

Які транспортні засоби допускаються до поїздки за кордон?

До поїздки за кордон допускаються транспортні засоби, на які видано реєстраційні документи відповідно до Конвенції про дорожній рух та номерні знаки, серіям яких присвоєно літери латинського алфавіту.

Документи на транспортні засоби для поїздки за кордон можуть оформлятися на підставі довіреності, посвідченої в установленому порядку. При цьому особі, яка здійснює поїздку за кордон на загальних підставах і має таку довіреність, на період поїздки видається свідоцтво про реєстрацію на її ім'я, а свідоцтво про реєстрацію, виписане на ім'я власника транспортного засобу, і довіреність зберігаються у відповідному підрозділі ДАІ.

Видане на період поїздки за кордон свідоцтво про реєстрацію повертається відповідному підрозділу ДАІ не пізніше ніж через 10 днів після повернення з-за кордону.

Транспортний засіб, на якому власник виїжджає за кордон, повинен мати розпізнавальний знак України. Власник такого транспортного засобу перед виїздом зобов'язаний укласти договір обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів.

Транспортний засіб, на який встановлено тимчасову заборону на зняття з обліку, до поїздок за кордон не допускається.

На транспортні засоби, власники яких виїжджають за кордон на постійне місце проживання, видається свідоцтво про реєстрацію та номерні знаки встановленого зразка. Такі ■ транспортні засоби знімаються з обліку.

Державну реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів, що виконують міжнародні перевезення вантажів і пасажирів, провадять спеціалізовані підрозділи ДАІ головних управлінь (управлінь) МВС у Криму, областях, містах Києві та Севастополі у порядку, встановленому МВС, після перевірки відповідності конструкції та технічного стану транспортних засобів вимогам резолюцій Європейської конференції міністрів транспорту.

Щорічна перевірка відповідності конструкції та технічного стану транспортних засобів, що виконують міжнародні перевезення вантажів і пасажирів, вимогам резолюцій Європейської конференції міністрів транспорту, а також видача сертифіката відповідності провадяться відповідно до внутрішнього законодавства.

Технічний огляд, оподаткування і правила експлуатації транспортних засобів

За якими правилами і у який спосіб проводиться технічний огляд транспортних засобів у нашій країні?

"Правила проведення технічного огляду автомобілів, автобусів, мототранспорту та причепів" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 року № 141 із змінами та доповненнями (далі — Правила).

Ці Правила обов'язкові для міністерств, відомств, підприємств (об'єднань), установ, організацій незалежно від форм власності (далі — організації) та громадян України — власників автомобілів, автобусів, мотоциклів, моторолерів, причепів і напівпричепів (далі — транспортні засоби).

Державний технічний огляд (далі — технічний огляд) транспортних засобів проводиться комісіями за участю працівників Державтоінспекції, органів Міністерства оборони і представників громадськості з метою перевірки їхньої справності, уточнення чисельності та приналежності, підвищення рівня технічного стану, запобігання злочинним посяганням на транспортні засоби. Склад комісії затверджується районними державними адміністраціями.

При проведенні технічного огляду здійснюється контроль за своєчасністю медичного огляду водіїв і сплати податку з власників транспортних засобів. Технічному огляду підлягають:

  1.  Легкові та вантажні автомобілі, мотоцикли, моторолери, причепи, напівпричепи організацій, а також громадян (у разі використання їх у комерційних цілях) — один раз на рік.
  2. Автобуси, вантажні автомобілі, пристосовані для перевезення людей, і спеціалізовані автомобілі для перевезення небезпечних вантажів — два рази на рік.
  3. Легкові та вантажні автомобілі, мотоцикли, моторолери, причепи, напівпричепи індивідуальних власників (у разі використання їх для індивідуальних потреб) — один раз на два роки, зокрема:

Перший технічний огляд транспортних засобів проводиться щорічно з 2 січня по 31 липня, а другий технічний огляд — з 1 вересня по 30 листопада.

Технічний огляд транспортних засобів проводиться:

Пункти технічного контролю повинні мати територію з асфальтобетонним або бетонним покриттям, розміри якої забезпечують можливість перевірки технічного стану транспортних засобів, естакаду або оглядову канаву, екран для перевірки світла фар, а також приміщення для розміщення контрольних приладів, інструментів і оформлення результатів технічного огляду.

Державтоінспекція згідно із заявками автогосподарств і за погодженням з органами Міністерства оборони, органами місцевого самоврядування та районними державними адміністраціями щорічно до 1 січня складає зведений графік технічного огляду транспортних засобів по району (місту), який містить відомості про місце, календарні дні і час проведення технічного огляду визначеної кількості транспортних засобів конкретних автогосподарств.

Державтоінспекція не пізніш як за 20 днів до початку технічного огляду через засоби інформації і у письмовій формі повідомляє індивідуальних власників про строк і місце подання транспортних засобів на технічний огляд, а адміністрації автогосподарств надсилає бланки актів технічного огляду.

Власники транспортних засобів зобов'язані подати їх на технічний огляд у строк і на місце, вказані Державтоінспекцією, а власники, які виконують завдання по військово-транспортному обов'язку,— за рішенням органів Міністерства оборони. Якщо транспортні засоби направляються у тривале відрядження, то вони подаються на технічний огляд до від'їзду.

Транспортні засоби, які у період проведення технічного огляду перебувають на капітальному ремонті, підлягають технічному огляду після його закінчення.

При технічному огляді транспортного засобу, його власник пред'являє комісії свій паспорт (підприємства, установи та організації — копію наказу про закріплення водія за транспортним засобом), реєстраційний документ, квитанції про сплату за технічний огляд і встановленої суми податку з власників транспортних засобів. У водія перевіряється наявність посвідчення на право керування відповідною категорією транспортних засобів і довідки про медичний огляд.

Технічний огляд транспортного засобу розпочинається з перевірки відповідності типу, марки, моделі, номерного знака, номерів шасі (рами), кузова і двигуна записам у реєстраційному документі.

У разі виявлення розбіжностей або підробки цих номерів чи записів у реєстраційних документах і посвідченнях водив застосовуються заходи, передбачені чинним законодавством.

Технічний стан і обладнання транспортних засобів перевіряються на відповідність вимогам законодавства, правил, норм і стандартів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища.

На спеціальних автомобілях додатково перевіряється наявність передбаченого стаціонарного обладнання, спеціальних світлових і звукових сигналів, кольорографічно-го пофарбування і надписів.

Технічний стан причепів і напівпричепів перевіряється в складі автопоїздів.

Справним вважається повністю укомплектований транспортний засіб, який має задовільний зовнішній вигляд і технічний стан якого відповідає вимогам законодавства, правил, норм і стандартів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища.

У реєстраційному документі справного транспортного засобу працівником Державтоінспекції робиться запис «техогляд проведено», який посвідчується його підписом і особистим штампом.

На кожний транспортний засіб, що пройшов технічний огляд, видається талон, в якому працівник Державтоінспекції робить відповідні відмітки і посвідчує їх своїм підписом і особистим штампом. Талон про проходження технічного огляду закріплюється в правому нижньому кутку вітрового скла транспортного засобу.

У разі коли реєстраційні документи покрито спеціальною плівкою, а також при поданні на другий технічний огляд автобусів, вантажних автомобілів, пристосованих для перевезення людей, і спецавтомобілів відмітки робляться лише в талонах про проходження технічного огляду.

Якщо транспортний засіб визнано несправним, його експлуатація забороняється зі зняттям номерного знака до усунення несправностей і повторного технічного огляду. Відмітки в реєстраційному документі і талоні при цьому не робляться.

Експлуатація транспортного засобу без талона про проходження технічного огляду забороняється. У разі його втрати дублікат видається Державтоінспекцією після перевірки технічного стану транспортного засобу.

Технічний огляд транспортних засобів, що перебувають на тимчасовому обліку, оформляється актом, який в 10-денний строк надсилається до Державтоінспекції за постійним місцем реєстрації.

Експлуатація транспортних засобів, що не пройшли технічного огляду у встановлені строки, забороняється зі зняттям номерного знака.

При неможливості доставки транспортного засобу на місце технічного огляду (через несправність та з інших причин) у встановлений строк його власник повинен подати комісії з проведення технічного огляду письмову заяву, здати номерний знак і пред'явити квитанції про сплату податку з власників транспортних засобів.

Особи, які експлуатують транспортні засоби, що не пройшли технічного огляду в установлені строки, несуть адміністративну відповідальність згідно з чинним законодавством.

Якою є участь автогосподарств у проведенні технічного огляду?

При проведені технічного огляду перевірка технічного стану транспортних засобів може здійснюватися з письмового дозволу Державтоінспекції, що видається за погодженням з органами Міністерства оборони, комісіями з числа інженерно-технічних працівників автогосподарств.

Перевірка технічного стану транспортних засобів в авто-підприємствах проводиться згідно з вимогами, викладеними у цих Правилах.

До перевірки технічного стану транспортних засобів допускаються автопідприємства, які мають:

Власник транспортного засобу, перевірка технічного стану якого проведена в автопідприємстві, подає його на технічний огляд у строк і на місце, вказані Державтоінспекцією. Комісією з проведення технічного огляду перевіряється транспортний засіб, а також реєстраційний документ, посвідчення водія, довідка про медичний огляд та квитанції про сплату за проведення технічного огляду та податку з власників транспортних засобів і оформляються результати технічного огляду. Результати технічного огляду транспортних засобів, перевірка технічного стану яких проведена автопідприємством, можуть оформлятися безпосередньо на місці їх Перевірки.

Контроль за якістю перевірки автопідприємствами технічного стану транспортних засобів здійснюється Державтоінспекцією.

У разі виявлення фактів, що підтверджують низьку якість перевірки технічного стану транспортних засобів, Державто-інспекція забороняє автопідприємствам здійснювати цю роботу, про що повідомляє їх адміністрацію в письмовій формі.

Результати технічного огляду транспортних засобів підприємств (об'єднань), установ, організацій оформляються актом.

Відомості про результати технічного огляду транспортних засобів індивідуальних власників зазначаються на зворотному боці квитанції про сплату за технічний огляд. Акт технічного огляду складається лише в тому разі, коли транспортний засіб несправний або стоїть на тимчасовому обліку. Копія акта видається власнику транспортного засобу за його вимогою.

При проведенні технічного огляду на станції діагностики Державтоінспекції дані про технічний стан транспортних засобів реєструються в діагностичній картці.

Працівники Державтоінспекції на підставі актів, карток і квитанцій роблять відмітки про стан транспортних засобів в облікових картках (вводять дані в електронно-обчислювальні машини) і за встановленими формами складають звіт про їх наявність, приналежність і технічний стан.

Дані про технічний стан транспортних засобів за результатами технічного огляду по району, місту, області аналізуються працівниками Державтоінспекції з метою визначення рівня справності автотранспортних засобів, встановлення причин їх незадовільного технічного- стану і виявлення транспортних засобів, що не пройшли технічного огляду.

Органи Міністерства оборони, місцеві органи державної виконавчої влади інформуються про результати технічного огляду, а також про заходи, що вживаються для технічного огляду транспортних засобів, які не пройшли його у визначений строк.

Які транспортні засоби підлягають відомчій реєстрації та обліку?

Усі перелічені нижче механічні транспортні засоби підлягають відомчій реєстрації та обліку за таким порядком:

а) транспортні засоби військових частин і об'єднань — відповідними міністерствами і відомствами, яким підпорядковано ці частини та об'єднання;

б) великотоннажні автомобілі та інші технологічні транспортні засоби незалежно від форм власності, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування — Державним комітетом України по нагляду за охороною праці;

в) трамваї і тролейбуси — Державним комітетом України по житлово-комунальному Господарству;

г) гоночні і спортивні механічні транспортні засобі незалежно від форм власності — Міністерством України у справах молоді та спорту;

ґ) трактори, самохідні машини, сільськогосподарська техніка, інші механізми незалежно від форм власності, що підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування — інспекціями Держтехнагляду.

Правила державної реєстрації та обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, тракторних причепів затверджено наказом № 75.

Власники транспортних засобів зобов'язані зареєструвати належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після їх придбання, одержання або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.

За рішенням уряду Автономної Республіки Крим, місцевих органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування може провадитися реєстрація мопедів, велосипедів і гужових візків (саней).

Щодо водних транспортних засобів, то їх облік та реєстрація здійснюються відповідно до Кодексу торговельного мореплавства України в порядку, розробленому на виконання ст. 26 цього Кодексу та затвердженому Порядком № 1069.

Порядок № 1069 установлює вимоги до реєстрації та обліку торговельних суден в Україні, дія якого не поширюється на:

Реєстрацію суден в Україні здійснюють:

На яких підставах здійснюється оподаткування транспортних засобів?

Законом України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" від 11 грудня 1991 року № 1963 із змінами і доповненнями (далі — Закон ) передбачено, що юридичні особи обчислюють податок з власників транспортних засобів на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів, наявних на 1 січня поточного року.

Платниками податку є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які є об'єктами оподаткування.

Згідно з цим Законом об'єктами оподаткування є:

а) трактори (колісні) — код за Гармонізованою системою опису та кодування товарів (далі — код) — 87 01, крім тих, що на гусеничному ходу,— код 87 01 30;

б) автомобілі, призначені для перевезення не менше 10 осіб, включаючи водія,— код 87 02;

в) автомобілі легкові — код 87 03;

г) автомобілі вантажні — код 87 04;

г) автомобілі спеціального призначення, крім тих, що використовуються для перевезення пасажирів і вантажів,— код 87 05 (крім автомобілів спеціального призначення швидкої допомоги та пожежних);

д) мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з установленим двигуном — код 87 11, крім тих, що мають об'єм циліндра двигуна до 50 см3, — код 87 11 10;

є) яхти та судна парусні з допоміжним двигуном або без нього (крім спортивних) — код 89 03 91;

є) човни моторні і катери, крім човнів з підвісним двигуном (крім спортивних),— код 89 03 92;

ж) інші човни (крім спортивних) — код 89 03 99.

Транспортні засоби, що не є об'єктами оподаткування:

а) трактори на гусеничному ходу — код 87 01 ЗО;

б) мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з установленим двигуном з об'ємом циліндра двигуна до 50 см3 — код 87 11 10;

в) тільки автомобілі спеціального призначення швидкої допомоги та пожежні — код 87 05;

г) транспортні засоби вантажні, самохідні, що використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані,— код 87 09;

г) машини і механізми для сільськогосподарських робіт - коди 84 32; 84 33;

д) тільки яхти, судна парусні і човни спортивні — коди 89 03 91; 89 03 92; 89 03 99.

Податок з визначених цим Законом власників наземних транспортних засобів сплачується за місцезнаходженням юридичних осіб і місцем проживання фізичних осіб на спеціальні рахунки територіальних дорожніх фондів республіканського бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів та бюджету міста Севастополя.

Територіальні дорожні фонди 85 відсотків із суми цього податку спрямовують на фінансування витрат, пов'язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом і утриманням автомобільних доріг загального користування, а також сільських доріг, а 15 відсотків — до бюджетів місцевого самоврядування на ремонт і утримання вулиць в населених пунктах, що належать до комунальної власності і суміщаються з автомобільними дорогами загального користування державного значення.

Податок з визначених цим Законом власників водних транспортних засобів спрямовується до бюджетів місцевого самоврядування (місцевих бюджетів).

Ставки транспортного податку

З/П
Вид транспортного засобу

Код ГС

Ставка податку на рік

1

Сідельні тягачі та колісні трактори

87 01

2,50 грн. зі 100 см3

2

Автобуси (автомобілі для перевезення не менше 10 осіб, включаючи водія)

87 02

3,60 грн. зі 100 см3

3

Легкові автомобілі з об'ємом циліндрів двигуна: до 1000 см3
від 1001 см3 до 1500 см3
від 1501 см3до 1800 см3
від 1801 см3 до 2500 см3
від 2501 см3 до 3500 см3
від 3501 см3 і більше

87 03


3,00 грн. зі 100 см3
4,00 грн. зі 100 см3
5,00 грн. зі 100 см3
10,00 грн. зі 100 см3
20,00 грн. зі 100 см3
30,00 грн. зі 100 см3

4

Автомобілі з електродвигуном

87 03 90100

0,50 грн. з 1 кВт

5

Вантажні автомобілі з об'ємом циліндрів двигуна:
до 8200 см3
від 8201 см3 до 15000 см3
від 15001 см3 і більше

87 04



10,00 грн. зі 100 см3
15,00 грн. зі 100 см3
20,00 грн. зі 100 см3

6

Автомобілі спеціального призначення

87 05

3,60 зі 100 см3

7

Мотоцикли

87 11

2,00 грн. зі 100 см2

8

Яхти і судна парусні з допоміжним двигуном або без нього
морські
інші з масою до 100 кг;
інші з довжиною корпусу до 7,5 м
інші з довжиною корпусу більше 7,5 м

89 03 91100
89 03 91910
89 03 91930
89 03 91990


10,00 грн. зі 100 см довжини
5,00 грн. зі 100 см довжини
10,00 грн. зі 100 см довжини

9

Моторні човни і катери, крім човнів з підвісним двигуном
морські
інші з довжиною корпусу до 7,5 м
інші з довжиною корпусу більше 7,5 м

89 03 92100
89 03 92910
89 03 92990

10,00 грн. зі 100 см довжини 5,00 грн. зі 100 см довжини 10,00 грн. зі 100 см довжини

10

Інші човни
з масою до 100 кг;
інші з довжиною корпусу до 7,5 м
інші з довжиною корпусу більше 7,5 м

89 03 99100
89 03 99910
89 03 99990

5,00 грн. зі 100 см довжини 10,00 грн. зі 100 см довжини

Чи існують пільги щодо оподаткування транспортних засобів?

Від сплати податку звільняються:

а) підприємства автомобільного транспорту загального користування — щодо транспортних засобів, зайнятих на перевезенні пасажирів, на які в установленому законом порядку визначено тарифи оплати проїзду в цих транспортних засобах незалежно від форм власності;

б) навчальні заклади державної та комунальної форм власності, які фінансуються з відповідних бюджетів, стосовно транспортних засобів, за умови використання їх відповідно до статутної діяльності;

в) особи, зазначені у пунктах 1 і 2 статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статтях 4— 11 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", статтях 6 і 8 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", а також інваліди незалежно від групи інвалідності (у тому числі діти-інваліди за поданням органів соціального захисту) — щодо одного легкового автомобіля (мотоколяски) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см3 або одного мотоцикла з об'ємом циліндрів двигуна до 650 см3 чи одного човна моторного або катера (крім спортивного) з довжиною корпусу до 7,5 м;

г) особи, зазначені у пунктах 3 і 4 статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", щодо одного легкового автомобіля з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см3 або одного мотоцикла з об'ємом циліндрів двигуна до 650 см 3 чи одного човна моторного або катера (крім спортивного) з довжиною корпусу до 7,5 м до їх відселення та протягом трьох років після переселення із зони гарантованого добровільного відселення чи зони посиленого радіоекологічного контролю;

г) на 50 відсотків — сільськогосподарські підприємства — товаровиробники за трактори колісні, автобуси та спеціальні автомобілі для перевезення людей з кількістю місць не менше десяти;

д) на 50 відсотків — громадяни, у власності яких знаходяться легкові автомобілі (код 87 03), вироблені в країнах СНД і поставлені на облік в Україні до 1990 року включно.

Як обчислюється і у які строки сплачується податок з власників транспортних засобів?

Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується:

фізичними особами — перед реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд;

юридичними особами — щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

За придбані протягом року юридичними особами транспортні засоби податок сплачується перед їх реєстрацією по строках сплати (кварталах), які не настали, починаючи з кварталу, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу. Розрахунок суми податку за такі транспортні засоби в 10-денний термін після їх реєстрації подається до відповідного податкового органу. За транспортні засоби, зняті протягом року з обліку, податок не повертається.

Фізичні особи — платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють реєстрацію, перереєстрацію або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку як за попередній, так і за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку,— відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.

Юридичні особи — платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють реєстрацію, перереєстрацію або технічний огляд транспортних засобів, платіжні доручення про сплату податку з написом (поміткою) установи банку про зарахування податку по наземних транспортних засобах до територіальних дорожніх фондів, а по водних транспортних засобах — до відповідних бюджетів місцевого самоврядування (сільських, селищних, міських).

Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за станом на 1 січня поточного року.

У порядку, визначеному податковими органами, юридичні особи подають за місцем свого знаходження та за місцем постійного базування транспортних засобів до податкових органів у строки, визначені законом для річного звітного періоду, на основі бухгалтерського звіту (балансу) розрахунки суми податку за формою, затвердженою центральним податковим органом України.

У разі викрадення транспортного засобу податок його власником не сплачується, якщо факт викрадення підтверджується відповідними документами органів, якими порушено відповідну кримінальну справу.

Якщо право користування транспортним засобом передано фізичною особою за дорученням іншій особі, податок з власників транспортних засобів сплачується його власником або від його імені особою, якій це право передано, якщо це передбачено в дорученні на право користування транспортним засобом, за місцем реєстрації цього транспортного засобу.

У разі виявлення юридичних чи фізичних осіб, які не сплачували податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вони зобов'язані сплатити податок не більш як за три попередніх роки.

У разі приховування (заниження) об'єктів оподаткування з власників транспортних засобів стягуються сума несплаче-ного податку, а також пеня або штраф у порядку, передбаченому законом.

Посадові особи, винні у приховуванні (неврахуванні) об'єктів оподаткування, а також у відсутності бухгалтерського обліку чи веденні його з порушенням встановленого порядку, у неподанні, несвоєчасному поданні або поданні не за встановленою формою розрахунків чи інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податку, притягаються до відповідності відповідно до чинного законодавства.

Недоїмки по податку, а також суми штрафів, пеня стягуються з платників податку згідно з законодавством.

Оскарження дій посадових осіб податкових органів, пов'язаних із справлянням податку та застосуванням фінансових санкцій, провадиться відповідно до законодавства України.

За яких умов дозволяється затримання транспортних засобів?

При затриманні транспортного засобу складається протокол про його огляд і затримання.

Цей протокол складається у двох примірниках.

Автомототранспорт приймається на стоянку затриманих транспортних засобів черговим по стоянці на підставі протоколу. Один з примірників цього протоколу вручається порушникові, а другий залишається у чергового по стоянці. Протокол підписується працівником ДАІ, який доставив транспорт, черговим по стоянці та власником, а в разі відсутності останнього — двома понятими. У цьому разі примірник протоколу долучається до адміністративних матеріалів.

Після складання протоколу транспортний засіб розміщується на виділеній стоянці, замикається, а ключі з відміткою про це в протоколі повертаються власникові або, у разі його відсутності,— черговому по стоянці.

Строк зберігання зазначеного протоколу і книги прийняття та видачі затриманих транспортних засобів — три роки.

Допуск власників або їхніх родичів до транспортних засобів здійснюється в присутності чергового по стоянці у виняткових випадках і на підставі письмового дозволу того підрозділу ДАІ, яким його затримано. Цим самим підрозділом приймається рішення про повернення власникові транспортного засобу. Останній видається після пред'явлення документів, що засвідчують особу одержувача, а також документів на транспортний засіб, необхідні дані з яких записуються у книгу прийняття та видачі затриманих транспортних засобів. Особа, яка отримала транспортний засіб, розписується в протоколі та журналі.

На стоянках затриманого транспорту, зокрема, повинна бути така документація:

Якщо при складанні протоколу за статтями Кодексу України про адміністративні порушення, прийняття рішень за якими належить до компетенції посадових осіб ДАІ, порушника не було повідомлено про місце й час розгляду справи, він запрошується до підрозділу ДАІ шляхом направлення поштою за місцем проживання (роботи) сповіщення з відміткою про вручення останнього.

Військовослужбовці, призвані на збори, військовозобов'язані, а також особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ несуть відповідальність за порушення Правил на загальних підставах.

Посадові особи Державтоінспекції,які мають право накладати адміністративні стягнення за відповідні порушення Правил, можуть замість накладення стягнень передавати адміністративні матеріали про правопорушення відповідним органам (командуванню військових частин і т. ін.) для вирішення питання про притягнення винних до дисциплінарної відповідальності.

Якщо матеріали про адміністративне правопорушення не містять достатніх доказів, які б підтверджували вчинення порушення, або адміністративні матеріали складено з порушенням вимог законодавства чи нормативних документів, службова особа, яка розглядає справу, може доручити провести додаткову перевірку або направити матеріали для перевірки за місцем складання протоколу.

Посадова особа, яка розглядає справу, установивши причини та умови, які сприяли вчиненню адміністративного правопорушення, вносить до відповідного державного органу чи органу місцевого самоврядування, громадської організації або посадовій особі пропозиції про вжиття заходів щодо усунення цих причин та умов.

Проект пропозиції готується посадовою особою, яка розглядала справу, і за її підписом надсилається для розгляду до відповідного органу. Копія пропозиції долучається до справи про адміністративне правопорушення.

Чи є можливість оскарження й опротестування адміністративного затримання, огляду і вилучення речей та документів, а також постанови за справою про адміністративне правопорушення?

У випадку незгоди з діями посадових осіб ДАІ водій має право подати скаргу або опротестувати рішення, винесене відносно нього.

За результатами розгляду скарги або протесту виноситься мотивоване рішення.

Копія рішення за скаргою або протесту на постанову за справою про адміністративне правопорушення протягом трьох днів надсилається особі, щодо якої його винесено. У той самий строк копія постанови надсилається потерпілому на його прохання. Про результати розгляду протесту повідомляється прокурор.

Скасування постанови із закриттям справи про адміністративне правопорушення тягне за собою повернення стягнених грошових сум. Для повернення грошових сум громадянину видається завірена підписом та печаткою копія рішення про скасування постанови, в якій робиться запис "Сума штрафу ___гривень__коп. підлягає поверненню".

У разі скасування постанови внаслідок її неправомірного винесення за даним фактом проводиться перевірка. Щодо винної посадової особи відповідно до положень Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України вживаються заходи впливу, інформація про які долучається до матеріалів перевірки.

Складені протоколи та інші матеріали про правопорушення, інші документи протягом доби реєструються в журналі обліку матеріалів про правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху.

У судові органи та інші підрозділи ДАІ протоколи, речі та документи, що додаються, надсилаються або передаються у триденний строк, про що робиться відмітка у графі 6 журналу обліку матеріалів про правопорушення.

Журнал обліку матеріалів про правопорушення ведеться інспекторами адміністративної практики підрозділів ДАІ.

Хто має право на керування транспортним засобом?

Кожний громадянин, який досяг установленого законодавством віку та не має медичних протипоказань, може у встановленому порядку отримати право на керування транспортними засобами відповідної категорії (стати водієм). Право на керування транспортними засобами надається: а) мототранспортними засобами і мотоколясками — з шістнадцятирічного віку;

б) автомобілями всіх видів і категорій (за винятком автобусів і вантажних автомобілів, обладнаних для перевезення більше восьми пасажирів), трамваями і тролейбусами — з вісімнадцятирічного віку;

в) автобусами і вантажними автомобілями, обладнаними для перевезення більше восьми пасажирів,— з дев'ятнадцятирічного віку.

Перелік захворювань і вад, при яких особа не може бути допущена до керування відповідними транспортними засобами, визначається Міністерством охорони здоров'я України.

Громадянин, який бажає отримати право на керування транспортним засобом, зобов'язаний пройти підготовку в обсязі, передбаченому програмою підготовки водіїв транспортних засобів відповідної категорії чи типу.

Підготовка та підвищення кваліфікації водіїв здійснюються у навчальних закладах незалежно від форм власності та господарювання, що отримали у встановленому порядку ліцензію на цю діяльність. Підготовка та підвищення кваліфікації здійснюються спеціалістами, які відповідають установленим кваліфікаційним вимогам, із застосуванням необхідних технічних засобів навчання. В особливих випадках допускається самопідготовка водіїв окремих категорій транспортних засобів. Порядок і типові програми підготовки та підвищення кваліфікації водіїв, кваліфікаційні вимоги до спеціалістів, які здійснюють таку підготовку, мінімальний перелік технічних засобів навчання, а також випадки допуску для засвоєння програми підготовки водіїв в індивідуальному порядку визначаються Міністерством освіти України і затверджуються відповідним державним органом з безпеки дорожнього руху.

Право на керування транспортними засобами підтверджується відповідним посвідченням. На території України діють національні і міжнародні посвідчення на право керування' транспортними засобами, що відповідають Конвенції про дорожній рух. Порядок видачі цих посвідчень установлюється Кабінетом Міністрів України.

Водій може бути позбавлений права на керування транспортним засобом внаслідок погіршення стану здоров'я, якщо воно перешкоджає безпечному керуванню транспортним засобом, а також за невиконання встановлених обов'язків у передбачених законодавством випадках.

Позбавлення водія права на керування транспортним засобом внаслідок погіршення стану здоров'я провадиться на підставі висновків відповідних медичних закладів.

Позбавлення права на керування транспортним засобом провадиться до повного усунення причин, що перешкоджають водію безпечно керувати транспортним засобом, а в разі невиконання ним встановлених обов'язків — на строк, визначений чинним законодавством.

Адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права на керування транспортними засобами не застосовується до осіб, які користуються ними у зв'язку з інвалідністю, за винятком випадків керування в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а також у разі відмови зупинити транспортний засіб на вимогу працівника міліції з метою виконання службових обов'язків, самовільного залишення місця дорожньо-транспортної події, ухилення від огляду на наявність алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

У разі систематичного порушення водієм правил дорожнього руху він може бути направлений уповноваженими посадовими особами Д^ржавтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України для перевірки знань цих правил.

Які права та обов'язки має водій транспортного засобу?

Водій має право:

Водій зобов'язаний:

Яким є порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, скоєні власниками транспортних засобів?

У разі вчинення особою правопорушення, яке в установленому порядку оформляється протоколом, у талоні до посвідчення водія працівник ДАІ на місці скоєння правопорушення проставляє відмітку про допущене правопорушення в порядку, визначеному наказом МВС України від 02.04.94 № 166, зареєстрованим у Міністерстві юстиції 24.05.94 за № 107/316.

При вчиненні адміністративного правопорушення водіями транспорту організацій, установ, підприємств, незалежно від форми власності, про це додатково робиться відповідний запис у шляховому маршрутному листі (за його наявності).

Водії та інші особи, які керують транспортними засобами, якщо є достатні підстави вважати, що ці особи перебувають у стані сп'яніння, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан сп'яніння.

Підстави для проведення огляду з метою встановлення стану сп'яніння, порядок його проведення та одержання висновків щодо стану особи, яка підлягає перевірці, визначені в Інструкції про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння і проведення огляду з використанням технічних засобів, затвердженій спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства юстиції України від 24.02.95 № 114/38/15-36-18 та зареєстрованій у Міністерстві юстиції України 07.03.95 за № 55/591. Підставами для притягнення особи до адміністративної відповідальності за керування транспортом у стані сп'яніння слід вважати необхідні висновки, зроблені з додержанням вимог зазначеної Інструкції.

За результатами перевірки з додержанням вимог зазначеної Інструкції та з використанням трубок «Контроль тверезості» або інших приладів заповнюється відповідний розділ адміністративного протоколу. Усі матеріали долучаються до адміністративного протоколу про правопорушення, про що в ньому робиться відповідний запис.

При оформленні відповідних документів про правопорушення (керування транспортними засобами у стані сп'яніння або ухилення осіб, які керують транспортними засобами, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння) водій попереджається, що в разі повторного протягом року вчинення аналогічного правопорушення до нього за рішенням суду може бути застосовано стягнення у вигляді оплатного вилучення транспортного засобу.

Якщо водій ухиляється від огляду з метою встановлення стану сп'яніння відповідно до чинного порядку, то в присутності двох свідків у протоколі про зазначене адміністративне правопорушення вказуються ознаки сп'яніння і дії порушника щодо ухилення від огляду.

Забороняється кваліфікувати як ухилення від огляду вислови особи (хоч і закріплені письмово) про згоду з фактом вживання алкоголю і у зв'язку з цим відсутністю необхідності в проведенні огляду.

Іноземці й особи без громадянства, які перебувають на території України, підлягають адміністративній відповідальності на загальних з громадянами України підставах. Питання про відповідальність за адміністративні правопорушення, вчинені на території України іноземцями, які згідно з чинними законами та міжнародними договорами користуються імунітетом від адміністративної юрисдикції України (далі — імунітет), вирішуються дипломатичним шляхом.

При вчиненні іноземцем, який не користується імунітетом порушення Правил, протокол оформляється в установленому порядку.

Під час оформлення відповідних документів про вчинене іноземцем правопорушення він попереджається про те, що виїзд за межі України особи, яка не сплатила призначеного штрафу, буде розцінено як ухилення від його сплати. У зв'язку з викладеним, порушнику рекомендується розв'язати всі питання щодо провадження справи про вчинене ним порушення за місцем учинення цього порушення.

Під час оформлення відповідних документів про дорожньо-транспортну пригоду (далі — ДТП) за участю транспортних засобів іноземних власників у протоколі в рядку «Номерний знак» копіюються реєстраційні національні номери автотранспорту (літерні та. цифрові символи).

У разі правопорушення, що призвело до пошкодження транспортних засобів, вантажів, шляхів, шляхових та інших споруд або іншого майна, до адміністративного протоколу долучаються: протокол огляду місця ДТП; схема пригоди; пояснення учасників пригоди та свідків, інші матеріали, які необхідні для правильного вирішення справи. Одночасно на місці оформлення цих документів водіям видаються довідки про пошкодження транспортних засобів та на їх бажання — копія схеми ДТП.

Оформлення виданих матеріалів здійснюється лише на місці ДТП, в адміністративному порядку без винесення постанови про відмову в порушенні кримінальної справи.

На схемі пригоди повинні бути графічно відображені та зафіксовані такі об'єкти:

При складанні протоколу щодо правопорушень, передбачених статтями 1281, 139 та 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП), до нього необхідно долучати детальний акт довільної форми (з відповідними замірами та схемою) про:

Згаданий акт складається працівником ДАІ за участю двох свідків, які його підписують. При цьому зазначаються прізвища, ім'я та по батькові, адреси проживання свідків. У подальшому цей акт використовується як доказ у справі про адміністративне правопорушення.

При складанні протоколу про правопорушення щодо невиконання припису державної автоінспекції додається копія раніше надісланого (врученого) припису.

До протоколу, складеного з використанням показань технічних приладів, долучаються фото-, відео або інші матеріали, на яких зафіксовані показання цих приладів, та довідкові матеріали про власника транспортного засобу або особу, яка має право керування цим транспортним засобом.

Довідкові матеріали про власника транспортного засобу або особу, яка має право керування цим транспортним засобом, отримуються шляхом запиту до Національного банку да-' них «Автомобіль».

Якщо порушення зафіксовано за допомогою показань технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням Правил з фото- або відеозображенням транспортного засобу, протокол про адміністративне правопорушення складається після встановлення причетної особи у підрозділі ДАІ за місцем проживання цієї особи.

Якщо порушення вчинено кількома особами, протокол складається на кожного порушника.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка вчинила правопорушення. За наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписаний також і цими особами. З урахуванням потреби в більш повних доказах у справі про адміністративне правопорушення необхідно прагнути до залучення свідків будь-якого правопорушення. Особа, яка вчинила правопорушення, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які можуть долучатися до протоколу на окремому аркуші (аркушах), а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.

Якщо особа послідовно (одночасно) здійснила декілька адміністративних правопорушень, які відповідно до чинного законодавства розглядаються одним і тим самим органом посадовою особою), то на порушника складається один прортокол. У ньому зазначаються всі порушення і статті КУпАП, які передбачають відповідальність. У разі розгляду справ різними органами (посадовими особами) на кожне таке правопорушення складається окремий протокол.

Матеріал підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист

Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 15-17/2004