Закон України від 20.11.2003 року № 1316-ІV "Про внесення змін до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", який набрав чинності 1 січня 2004 р., надає право на призначення наукової пенсії особам, які працюють (працювали) в наукових установах усіх форм власності.
Зокрема, ст. 24 названого Закону передбачено, що дія цієї статті поширюється на наукових та науково-педагогічних працівників наукових установ та організацій недержавної форми власності, які пройшли державну атестацію згідно з цим Законом, недержавних вищих навчальних закладів III—IV рівнів акредитації, що діють вщповідно до Закону "Про вищу освіту" від 17.01.2002 року № 2984-Ш, міжнародних наукових організацій, відкритих на території України відповідно до міжнародних договорів, установчі документи яких затверджено Кабінетом Міністрів, а також на наукових (науково-педагогічних) працівників наукових установ і вищих навчальних закладів Ш—IV рівнів акредитації, що належали партійним та громадським організаціям колишніх Української РСР, інших республік СРСР.
Так, згаданий Закон про внесення змін визначає у ст. 22-2 перелік посад науково-педагогічних працівників, які мають право на означену пенсію.
Ці посади науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів Ш—IV рівнів акредитації визначаються згідно з ч. 2 ст. 48 Закону "Про вищу освіту", якою передбачено такі посади науково-педагогічних працівників: асистент, викладач, старішій викладач, директор бібліотеки, науковий працівник бібліотеки, доцент, професор, завідуючий кафедрою, декан, проректор, ректор.
Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: чоловікам — за наявності стажу роботи не менше 25 років, зокрема — стажу наукової роботи не менше 20 років; жінкам — за наявності стажу роботи не менше 20 років, у т. ч. стажу наукової роботи не менше 15 років. До стажу наукової роботи включається також попередній стаж державної служби незалежно від перерв у роботі (як, власне, і до стажу державної служби — попередній стаж наукової роботи, набутий в державних установах, організаціях, закладах).
Згідно з новим законом пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначають у розмірі 80 відсотків від сум їхньої заробітної плати. За кожний повний рік роботи понад вказаний вище стаж наукової роботи пенсія збільшується на один відсоток заробітної плати, але не може бути більше за 90 відсотків середньомісячної заробітної плати. Законом передбачено спеціальну формулу, за якою визначається середньомісячна заробітна плата такого працівника. Базову для нарахування пенсії середньомісячну заробітну плату визначатимуть шляхом множення показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, на показник, одержаний у результаті ділення суми спеціальних коефіцієнтів заробітної плати наукового працівника за кожний місяць на кількість місяців наукового стажу.
Нагадаємо, що середня заробітна плата працівників галузей економіки, зокрема в сільському господарстві, визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі статистики. У разі зростання заробітної плати в Україні з 1 березня кожного року відбувається підвищення розміру пенсії на коефіцієнт, що відповідає 20 відсоткам зростання середньої заробітної плати.
Сторінку підготувала Тетяна НІКОЛАЄВА
По материалам газеты "Юридичний вісник України" від 29 травня-4 червня 2004 р. № 22