КОЛИ ЗБІЛЬШЕНО СУМУ ПОДАТКОВОГО ЗОБОВ'ЯЗАННЯ


За розглядом первинної скарги платника податків райдержподатінспекція збільшила суму податкового зобов'язання. Чи є таке збільшення правомірним і який порядок оскарження збільшеної суми податкового зобов'язання?


Під час розгляду скарги (заяви) платника податку спеціаліст органу державної податкової служби перевіряє законність і обгрунтованість визначеної у податковому повідомленні-ршіенні суми податкового зобов'язання, що оскаржується, і у разі виявлення, що за матеріалами перевірки або додаткової позапланової перевірки необхідно збільшити суму податкового зобов'язання, то приймається відповідне рішення, на підставі якого орган державної податкової служби за місцем взяття платника податків на податковий облік складає на суму такого збільшення нове окреме податкове повідомлення-рішення.

Право прийняття менш сприятливого для платника податків рішення за розглядом скарги (заяви), ніж податкове повщомлен-ня-рішення, яке оскаржувалося, базується на нормах статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі — Закон) та підпункту 5 абзацу першого і абзацу сьомого пункту 9 Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби (затверджено наказом ДПА України від 2 березня 2001 року №82, зареєстровано у Міністерстві юстиції України 15 березня 2001 року за №238/5429, із змінами і доповненнями).

У разі збільшення органом державної податкової служби за розглядом скарги (заяви) суми податкового зобов'язання раніше надіслане податкове повідомлення-рішення не відкликається, а на суму такого збільшення органом державної податкової служби надсилається окреме податкове повідомлення-рішення. Збільшена сума податкового зобов'язання повинна бути сплачена або може бути оскаржена платником податків за процедурою, визначеною ст. 5 Закону і зазначеним Положенням, із застосуванням строків, установлених для сплати або оскарження нового податкового зобов'язання.

До якого органу державної податкової служби подавати первинну скаргу на окреме податкове повідомлення-рішення на збільшену суму податкового зобов'язання залежить від того, який орган державної податкової служби прийняв рішення про збільшення суми податкового зобов'язання.

Якщо суму податкового зобов'язання збільшено за розглядом первинної скарги, то у разі незгоди платника податків з сумою збільшення податкового зобов'язання, визначеного в окремому податковому повідом-ленні-рішенні, платник податків може на

зазначене! податкове повідомлення-рішення подати в установлені законодавством строки первинну скаргу безпосередньо до органу державної податкової служби, який надіслав таке окреме податкове повідомлення-рішення, на збільшену суму податкового зобов'язання. У цьому випадку рішення за розглядом первинної скарги та окреме податкове повідомлення-рішення приймав один і той же орган державної податкової служби.

Якщо суму податкового зобов'язання збільшено за розглядом повторної скарги, то сума такого збільшення, визначена в окремому податковому повідомленні-рішенні, може бути оскаржена в установлені строки до органу державної податкової служби, який прийняв рішення за розглядом повторної скарги і на виконання якого райдержпо-датінспекцією надіслано окреме податкове повідомлення-рішення на збільшену суму податкового зобов'язання, крім податкового повідомлення-рішення, надісланого на виконання рішення, прийнятого Державною податковою адміністрацією України за розглядом скарга (заяви) платника податків. Наприклад, рішенням ДПА у м. Києві, прийнятим за розглядом повторної скарги від 10 лютого 2004 року на податкове повідомлення-рішення про суму податкового зобов'язання, визначену ДШ у Голосіївсько-му районі м. Києва, залишено без задоволення вимоги (прохання) платника податків і збільшено податкове зобов'язання на 20 тис. грн. На виконання рішення ДПА у м. Києві райдержподатінспекція надіслала платнику податків окреме податкове повідомлення-рішення на сплату 20 тис. грн. У цьому випадку платник податків, у разі незгоди зі збільшеною сумою податкового зобов'язання, має право подати первинну скаргу на окреме податкове повідомлення-рішення ДПІ у Голосіївському районі м. Києва про сплату 20 тис. грн. до ДПА у м. Києві у строки, визначені законодавством, після отримання зазначеного окремого податкового повідомлення-рішення райдержподатінспекції.

Прийняте Державною податковою адміністрацією України менш сприятливе для платника податків рішення, ніж рішення, яке оскаржувалося, і окреме податкове повідомлення-рішення на збільшену суму податкового зобов'язання, надіслане платнику податків на виконання рішення Державної податкової адміністрації України органом державної податкової служби за місцем взяття на податковий облік платника, не підлягають подальшому адміністративному оскарженню, але можуть бути оскаржені у судовому порядку.

Сторінку підготував Іван ЛОНЮК, директор Департаменту апеляцій ДПА України

По материалам газеты "Юридичний вісник України" від 10-16 липня 2004 р. № 28