Відстрочення плати за торговий патент


Суб'єкт підприємництва здійснює діяльність, яка підлягає патентуванню. Чи можливо відстрочити плату за торгові патенти при їх придбанні згідно із нормами Закону № 2181-ІІІ?

(В. Раханський. Одеська обл.)


Законом № 98/96-ВР визначено порядок патентування торговельної діяльності, діяльності у сфері торгівлі іноземною валютою, діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, що здійснюються суб'єктами підприємницької діяльності.

Торговий патент — це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними у цьому Законі видами підприємницької діяльності.

Порядок, підстави та умови надання відстрочення податкових зобов'язань встановлено ст. 14 Закону № 2181-ІІІ.

Відстроченням податкових зобов'язань є перенесення сплати основної суми податкових зобов'язань платника податків без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з п. 16.4 ст. 16 цього Закону, на пізніший строк.

Податкове зобов'язання — зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Згідно із Законом № 98/96-ВР торговий патент видається за плату суб'єктам підприємницької діяльності державними податковими органами. Тобто суб'єкт підприємництва, який здійснює діяльність, що підлягає патентуванню, повинен за плату придбати торговий патент. Крім того, під час придбання торгового патенту суб'єкт підприємницької діяльності вносить одноразову плату в розмірі вартості торгового патенту за один місяць (квартал).

Без оплати вартості торгового патенту і внесення одноразової плати суб'єкту підприємництва не може бути видано торговий патент на здійснення відповідного виду діяльності.

Таким чином, суб'єкту підприємницької діяльності, який здійснює діяльність з придбанням торгового патенту, не надається право відстрочення плати за торговий патент, тобто на нього не поширюються норми ст. 14 Закону № 2181-ІІІ.

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДЕПАРТАМЕНТУ ОПОДАТКУВАННЯ ЮРИДИЧНИХ ОСІБ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння фахівців Департаменту оподаткування юридичних осіб: Наталії ХОЦЯНІВСЬКОЇ — заступника директора Департаменту — начальника управління податку на прибуток та податкових платежів та Віри ЦВЄТКОВОЇ — заступника начальника управління — начальника відділу спеціальних режимів оподаткування

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 30/ 2004