Чи повинна держава забезпечувати безоплатним житлом


Як відомо, Конституція України гарантує кожному право на житло, і хоча Основний Закон стверджує що «громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону», реалізувати таке право в сучасних умовах є надважким завданням. Щоправда, чинне законодавство передбачає підстави для одержання житла за рахунок держави та порядок його надання, І це право не може ігноруватися органами влади. До речі, в Україні досі не прийнято новий Житловий кодекс, який поки що розглядається парламентом. Тому доводиться послуговуватися ще «радянським» кодексом, який зберігає відповідні посилання на неіснуючі органи влади.


Вік, з якого виникає право на одержання житла

Відповідно до статей 31, 32 Житлового кодексу громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування житлового приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду з настанням повноліття, тобто після досягнення вісімнадцятирічного віку.

У громадян, які одружилися або влаштувалися на роботу в передбачених законом випадках до досягнення вісімнадцятирічного віку, таке право виникає відповідно з часу одруження або влаштування на роботу.

Інші неповнолітні (віком від 15 до 18 років) реалізують право на одержання житлового приміщення за згодою батьків або пілкувальників.

За яких умов виникає право на одержания житла

Згідно зі ст. 34 ЖК, осоьами, які потребують поліпшення житлових умов, визнаються громадяни:

Громадяни визнаються такими, що потребують поліпшення житлових умов, і з інших підстав, передбачених законодавством.

Взяття на облік

Громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, беруться на облік для одержання житлових приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду.

Облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті

районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради народних депутатів. Такий облік також може здійснюватися за місцем роботи — на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві.

Статтею 39 ЖК визначається порядок взяття громадян на облік, як таких, що потребують поліпшення житлових умов:

Хто має пільги з першечергового отримання житла

Відповідно до ст.45 ЖК у першу чергу житлові приміщення надаються потребуючим поліпшення житлових умов:

Законодавством право першочергового одержання житлового приміщення може бути надано й іншим категоріям громадян.

Так, закон «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» дає право на першочергове отримання житла ще учасникам бойових дій, учасникам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.

Поза чергою житлове приміщення надається:

Відповідно до п.10 ст.20 і п.З ст.21 закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», правом на позачергове забезпечення житловою площею також наділені і чорнобильці І, II категорії.

Закон «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» також передбачає позачергове забезпечення житлом таких категорій громадян:

До членів сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб належать:

1.Утриманці загиблого або того, хто пропав безвісти, яким у зв'язку з цим виплачується пенсія:

2.  Дружини (чоловіків) померлих інвалідів Великої вітчизняної війни, а також дружини (чоловіків) померлих учасників війни і бойових дій, партизанів і підпільників, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге.

3.  На дружин (чоловіків) померлих інвалідів війни, учасників бойових дій, партизанів, підпільників і учасників війни, нагороджених орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу, визнаних за життя інвалідами, чинність цієї статті поширюється незалежно від часу смерті інваліда.

Громадяни, які мають право на позачергове одержання житлових приміщень, включаються до окремого списку.

Газета "Маю ПРАВО" № 1 серпень 2004 р.