Чи повинні ви сплачувати за медичне обслуговуваний


Низка законодавцям норм передбачає пільги і медобслуговування для різних категорій громадян, які заслужили їх своєю працею, участю є бойових діях чи ліквідації наслідків аварії на Чорнобільській АЕС. Аби скористатися своїми правами на ці пільги, їх треба знати і вимагати від чиновників дотримання законів.


Ветерани праці

Закон «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», передбачає такі пільги ветеранам праці (ст.7 закону):

Цей закон також передбачає відповідні пільги і особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, а саме — Героям Соціалістичної Праці, Героям України та повним кавалерам ордена Трудової Слави, а саме:

Громадянам похилого віку статтями 32, 34 зазначеного вище закону гарантується безоплатна кваліфікована медична допомога в геріатричних центрах, лікарнях для громадян похилого віку та інших стаціонарних, амбулаторно-поліклінічних установах,а також удома з урахуванням досягнень геронтології та геріатрії в порядку, встановленому законодавством України про охорону здоров'я.

В необхідних випадках громадяни похилого віку забезпечуються протезами, слуховими апаратами, зубопро-тезуванням. Зазначені види протезної допомоги надаються їм безоплатно або на пільгових умовах (за винятком зубних протезів із дорогоцінних металів) у порядку, встановленому Кабміном.

Ветерани війни

Закон «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» також містить деякі пільги з медичного обслуговування.

Так, ст.12 закону передбачає для учасників бойових дій та осіб, прирівняних до них:

Стаття 13 закону передбачає інвалідам війни такі пільги:

Пільги особам, на яких поширюється чинність закону «Про статус ветеранів війни, гарантіТ їх соціального захисту» (ст. 15 закону):

Пільги для осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (ст. 16 закону):

□  першочергове безоплатне особисте і безоплатне для членів сім'ї (дружини (чоловіка) і дітей віком до 18 років) обслуговування в амбулаторно-поліклінічних закладах усіх типів та видів, госпіталізація і лікування у стаціонарах, госпіталях, лікарнях, а також збереження безоплатного обслуговування зазначених осіб у поліклініках та інших медичних закладах, до яких вони були прикріплені в період роботи до виходу на пенсію. Зазначені пільги зберігаються за одним із членів подружжя, який пережив іншого, і дітьми віком до 18 років;

Чорнобильці

Пільги з медичного обслуговування передбачає і закон «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Пільги громадянам, віднесеним до І категорії (ст.20 закону):

Пільги громадянам, віднесеним до II категорії (ст.21 закону):

Пільги громадянам, віднесеним до ІІІ категорії (ст.22 закону):

Пільги громадянам, віднесеним до IV категорії (ст.23 закону):

Пільги особам, які працювали за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов'язаними з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (ст.24 закону):

Ірина Коробейнікова, юрисконсульт

Газета "Маю ПРАВО" № 1 серпень 2004 р.