Включення суми зобов'язань з ПАВ до складу валових витрат


Субєкт підприємницької діяльності — фізична особа працює на загальній системі оподаткування з 01.01.2003 р. Чиста сума зобов'язань з ПДВ за І квартал 2003 p., яку він включив до складу валових витрат (відповідно до додатка 7 до Інструкції № 12), становила 1200 грн. Податкова інспекція наполягає на виключенні цієї суми зі складу валових витрат. Чи правомірні ії дй?

(Т. Ткачова)


Оподаткування доходів, одержуваних фізичними особами, в тому числі від здійснення ними підприємницької діяльності, регулюється розділом четвертим Декрету № 13-92. Механізм застосування норм цього Декрету, зокрема щодо порядку визначення складу валових витрат фізичних осіб — суб'єктів підприємницької діяльності без створення юридичної особи, викладено в Інструкції' № 12 (додаток 7).

Згідно зі ст. 13 цього розділу Декрету № 13-92 оподатковуваним доходом фізичних осіб — суб'єктів підприємницької діяльності, одержаним від здійснення підприємницької діяльності без створення юридичної особи, вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між валовим доходом (виручка у грошовій та натуральній формах) і документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов'язаними з одержанням доходу у звітному календарному році чи іншому звітному (податковому) періоді.

Документально підтвердженими витратами вважаються оплачені витрати поточного звітного періоду, а також попередніх періодів, якщо вони стосуються доходу, отриманого протягом звітного періоду.

До складу витрат, безпосередньо пов'язаних з одержанням доходів фізичними особами — суб'єктами підприємницької діяльності без створення юридичної особи, належать витрати, які включаються до складу валових витрат виробництва (обігу) або підлягають амортизації згідно із Законом № 334/94-ВР (статті 5 та 8), з урахуванням відповідних обмежень і особливостей стосовно фізичних осіб — суб'єктів підприємницької діяльності.

До складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, реалізацією продукції (робіт, послуг) і охороною праці, з урахуванням певних обмежень (п. 5.2 ст. 5 Закону № 334/94-ВР).

Згідно із Законом № 334/94-ВР (пп. 5.2.5 п. 5.2 ст. 5) до складу валових витрат включаються суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов'язкових платежів), установлених Законом № 1251-XII, за винятком податків, зборів (обов'язкових платежів), передбачених пп. 5.3.3 п. 5.3 ст. 5 Закону № 334/94-ВР, зокрема податку на додану вартість, включеного до ціни товарів (робіт, послуг), що придбаваються платником податку для виробничого або невиробничого використання.

Відповідно до зазначених нормативних документів до податкової декларації за звітний податковий період включаються лише прямі валові витрати і суми амортизаційних відрахувань, що відповідають фактичній сумі отриманого в цьому періоді валового доходу в будь-якій формі від визначеного виду діяльності та підтверджені документально.

Тобто виключно факт одержання доходу може бути підставою для включення до валових витрат звітного періоду не всіх поспіль видатків, а тільки тієїїх частини, яка прямо відповідає цьому доходу.

Не включаються до валових витрат суми ПДВ, які входять до ціни придбаних та проданих товарів (робіт, послуг) відповідно, а також податки, збори (обов'язкові платежі), визначені підпунктами 5.3.3, 5.3.4, та пені, штрафів, неустойок, передбачених пп. 5.3.5 п. 5.3 ст. 5 Закону № 334/94-BР.

Фізичні особи — суб'єкти підприємницької діяльності подають декларації до податкового органу щокварталу наростаючим підсумком з початку року в терміни, визначені законом (протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, тобто не пізніше: 10 травня — за І квартал, 9 серпня - за перше півріччя, 9 листопада — за дев'ять місяців, 9 лютого наступного року — за звітний рік), в яких наростаючим підсумком зазначаються загальні суми одержаного доходу, витрат і сплаченого податку за звітний рік або інший період, за який здійснюється оподаткування (оподатковуваний період). Якщо витрати звітного періоду (календарного року) перевищують доходи, одержані в тому самому періоді (від'ємне значення чистого доходу у річній декларації), Декретом № 13-92 не передбачено перенесення різниці на наступний період — календарний рік.

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння Зінаїди МОРОЗ — заступника директора Департаменту оподаткування фізичних осібДПА України — начальника управління розгляду звернень платників та методології адміністрування

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 38-39 / 2004