Як вирішується питання про повернення коштів, котрі знаходяться на рахунках комерційного акціонерного банку "Слов'янський"?

Відповідь.

У зв'язку з утратою платоспроможності запроваджено процедуру ліквідації відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність". Національний банк України ухвалив рішення про відкликання з 11 січня 2001 р. ліцензії на проведення банківських операцій, запровадження процедури ліквідації банку і призначив ліквідатора.

Відповідно до ст.722 Закону "Про Державний бюджет України на 2003 рік" із змінами, внесеними Законом від 22.05.2003 р. №849-№ "Про внесення змін до Закону "Про Державний бюджет України на 2003 рік" та деяких інших законодавчих актів" було передбачено погашення бюджетної заборгованості з відшкодування ПДВ перед підприємствами боржниками комерційного акціонерного банку "Слов'янський" (у тому числі їхніми дебіторами), заборгованість яких перед банком підтверджено виконавчими документами або щодо яких банк у встановленому законодавством порядку визнано кредитором, шляхом перерахування коштів на накопичувальний рахунок ліквідатора банку в сумі до 30,5 млн.грн.

Кошти, одержані ліквідатором унаслідок такого перерахунку, потрібно було використовувати лише на погашення заборгованості за вкладами фізичних осіб — кредиторів банку.

Згідно з вимогами Закону України "Про банки і банківську діяльність" процедуру ліквідації КАБ "Слов'янський" та задоволення вимог його кредиторів мали завершити до 11 січня 2004 р.

Проте питання щодо розрахунків з фізичними особами — вкладниками КАБ "Слов'янський" відповідно до ст.722 Закону та розпорядження Кабінету Міністрів України від 25.09.2003 р. №579, виконання якого було покладено на ДПА України та Державне казначейство України, остаточно не вирішено. Часткове виконання вимог ст.722 Закону не дало змоги провести повний розрахунок з вкладниками. За ст.96 Закону "Про банки і банківську діяльність" у разі недостатності коштів, одержаних від продажу майна банку, для повного задоволення всіх вимог однієї черги ліквідаційна комісія банку має задовольняти вимоги пропорційно до суми вимог, що належать кожному кредиторові однієї черги.

Для забезпечення захисту інтересів вкладників банку було ухвалено постанову Кабінету Міністрів України та Національного банку України від 11.02.2004 р. №163 "Про задоволення вимог фізичних осіб — вкладників комерційного акціонерного банку "Слов'янський", якою рекомендовано ліквідаційній комісії банку спрямувати кошти, одержані в результаті ліквідаційної процедури, на задоволення вимог фізичних осіб — вкладників банку в сумі до 50 000 грн. кожному вкладнику.

Для забезпечення вирішення цього питання на розгляд Верховної Ради України було внесено законопроект "Про врегулювання заборгованості за вкладами фізичних осіб — вкладників комерційного акціонерного банку "Слов'янський" (реєстраційний номер 4424), яким передбачено врегулювання на законодавчому рівні проблеми захисту прав вкладників КАБ "Слов'янський" щодо задоволення їхніх законних вимог про повернення банком їхніх вкладів. Так, законопроектом запропоновано задовольнити вимоги 1253 вкладників до 50 000 грн. у фіксованій сумі кожному вкладнику в повному обсязі, а вимоги 167 вкладників, розмір вкладу яких становить понад 50 000 грн. — пропорційно до суми вимог, що належить кожному кредиторові цієї черги. 17 лютого 2004 р. цей Закон Верховною Радою України ухвалено.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України та Національного банку України від 11.02.2004 р. №163 "Про задоволення вимог фізичних осіб — вкладників комерційного акціонерного банку "Слов'янський" з 18 лютого 2004 р. ліквідаційна комісія банку розпочала розраховуватися з фізичними особами. За оперативною інформацією Мінфіну на 3 березня 2004 р. задоволено вимоги 1087 вкладників на загальну суму 15 337 052 грн.

Департамент взаємозв'язків з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування

"ПРАЦЯ І ЗАРПЛАТА" № 41 листопад 2004 р.