1. У державній установі всі спеціалісти є державними службовцями. В штатному розписі прибиральниці немає. Як прийняти на роботу прибиральницю та оплачувати її працю?

2. Чи включається сума індексації заробітної плати до складу виплат, які враховуються в середньому заробітку працівника під час на-

рахування виплат за час відпустки державним службовцям?

3. Як обчислити допомогу на оздоровлення державному службовцю, який іде у відпустку в липні, якщо його заробітна плата в травні становила 400 грн., у тому числі індексація — 22,63 грн.; у червні-400грн., утому числі індексація—22,63грн. (у травні відпрацьовано 17 робочих днів, у червні —21)?

О. Савчук, смт Білогір 'я Хмельницької обл.

Відповідь.

1. Одиниця прибиральника службових приміщень вводиться до штатного розпису робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, що затверджується в порядку, встановленому для установ, котрі фінансуються з бюджету.

Умови оплати праці прибиральнику службових приміщень установлено наказом Міністерства праці України від 02.10.96 р. №77 "Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів" (зі змінами).

2. Зарплату за час відпустки нараховують відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. №100 (з подальшими змінами), діленням заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року чи меншого фактично відпрацьованого періоду (за винятком святкових і неробочих днів, установлених законодавством). Одержаний результат перемножують на число календарних днів відпустки.

Перелік виплат, що враховуються під час обчислення середньоденної заробітної плати, наведено в п.З Порядку. Це, зокрема, основна заробітна плата (оплата за посадовим окладом); надбавки та доплати, зокрема, надбавка за ранг, вислугу років; премії (які не мають одноразового характеру) тощо.

Тобто, в середньому заробітку враховуються всі складові заробітку дописувача як державного службовця, за винятком виплат, передбачених п.4 Порядку. Це, зокрема, виплати до святкових та ювілейних дат, матеріальна допомога та допомога на оздоровлення, компенсація за невикористану відпустку, допомога працівникам, які виходять на пенсію, вихідна допомога, компенсаційні виплати на відрядження і переведення тощо.

Сума виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівника, є додатковою заробітною платою.

Сума індексації заробітної плати включається до складу виплат, які враховуються під час обчислення середнього заробітку працівника, в тому числі й під час обчислення середньоденної заробітної плати для нарахування виплат за час відпустки. Зазначені виплати включаються в заробіток того місяця, в якому їх нараховано згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату.

3.  Під час обчислення розміру допомоги на оздоровлення, що надається державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.99 р. №2288, потрібно керуватися Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. №100 (з подальшими змінами і доповненнями).

Відповідно до п.8 Порядку, якщо середньомісячну заробітну плату визначено законодавством як розрахункову величину для нарахування виплат і допомоги, її обчислюють множенням середньоденної заробітної плати за останні два календарні місяці роботи на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді.

Середньоденну заробітну плату обчислюють діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані робочі дні протягом останніх двох календарних місяців роботи, що передують місяцю надання допомоги, на число відпрацьованих робочих днів за ці два календарні місяці.

Середньомісячне число робочих днів розраховують діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні два календарні місяці згідно з. графіком роботи установи, організації, встановленим з дотриманням вимог законодавства.

Перелік виплат, що враховуються під час обчислення середньоденної заробітної плати, наведено в п.З Порядку. Це, зокрема, основна заробітна плата (оплата за посадовим окладом), надбавки та доплати (надбавка'за ранг, вислугу років, премії (що не мають одноразового характеру) тощо.

Сума виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівника, є додатковою заробітною платою і включається до складу виплат, які враховуються підчас обчислення середнього заробітку працівника, в тому числі й під час обчислення середньоденної заробітної плати для нарахування допомоги на оздоровлення. Суму індексації включають в заробіток того місяця, в якому її нараховано згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату.

Отже, в наведеному випадку розмір допомоги на оздоровлення становитиме 400 грн. [(400 грн. + 400 грн.) : (17 р.д. + + 21 р.д.) х (17 р.д.+ 21 р.д.): 2].

На листи відповідають фахівці управління організації заробітної плати Мінпраці України

Л.КОЛЕСНІКОВА-ГУЗЕВАТА, начальник управління

"ПРАЦЯ І ЗАРПЛАТА" № 43 листопад