Працюючий пенсіонер, віднесений до категорії 2 учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. З червня 2001 до липня 2002 р. мені не виплачують компенсацію на продукти харчування. Хто зобов'язаний виплатити гроші за той період?

В.Дунаєв, м.Херсон

Відповідь. Згідно з п.25 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2000 р. №987, допомоги і компенсації виплачують громадянам від дня набуття права на них, але не раніше від дня одержання посвідчення встановленого зразка або інших документів, що підтверджують статус постраждалих, та з дня подання письмової заяви.

Письмова заява подається громадянином один раз на всі види компенсацій та допомог. У разі зміни обставин заява поновлюється.

Отже, громадянин одержуватиме компенсаційні виплати за повний місяць з моменту звернення із заявою (незалежно від того, на початку місяця подано заяву чи в кінці) за умови, що особа в цьому місяці має право на виплати.

Чинним Порядком не передбачено виплат за минулий період, тобто за той період, коли письмову заяву не було подано.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 р. №497 "Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду" затверджено "Зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України" (п.8), якими в абзаці третьому п.20 зазначеного вище Порядку слова "органи, що виплачують пенсію" замінено словами "органи праці та соціального захисту населення".

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.07.2002 р. №887 "Про зміни, що вносяться до Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення" (п.8) внесено зміни до п.20 зазначеного вище Порядку, а саме: в абзаці другому слова "(у тому числі працюючим пенсіонерам за умови подання ними довідки про неодержання допомоги і компенсацій в органах, які виплачують пенсію)" виключено; абзац третій після слів "непрацюючим" доповнено словами "та працюючим".

Тому, починаючи з квітня 2002 р., компенсаційні виплати непрацюючим пенсіонерам, а з липня 2002 р. і працюючим пенсіонерам провадять управління праці та соціального захисту населення за умови подання до цих установ письмової заяви.

Отже, компенсаційні виплати на продукти харчування за минулий період (заборгованість), у наведеному випадку з червня 2001 до липня 2002 р., працюючому пенсіонеру мали виплачувати через підприємство, де він працював.

Якщо підприємство не мало власних коштів для компенсаційних виплат (фінансувалось за рахунок бюджетних коштів), керівництво зобов'язано було звернутись з клопотанням до установи, котра приймала розрахунки від підприємств, установ та організацій на відшкодування витрат, для авансування зазначених компенсаційних виплат.

За п.26 Порядку відповідальність за правильність призначення громадянам компенсацій і допомоги та своєчасність їх виплати несуть керівники підприємств, установ та організацій згідно із законодавством.

На листи наших дописувачів відповідають фахівці управління з питань організації соціального захисту населення, постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕСМінпраці України

В.ВАСЬКО, заступник начальника управління — начальник відділу

"ПРАЦЯ І ЗАРПЛАТА" № 43 листопад