Як доповнення до попередніх роз'яснень з цих питань (газета "Праця і зарплата". — 2004. — №17) слід зазначити, що послуги у квартирі, що залишилася спадкоємцям, оплачує юридично визначений наступний власник цієї квартири за чинними тарифами на підставі чинних нормативних актів, єдиних для всіх мешканців житлових будинків.
Відповідно до Правил надання населенню послуг з водо-, теплопостачання та водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30,12.97 р. №1497, якщо у квартирі померлого ніхто не живе, не оплачуються тільки ті послуги, що розраховуються від кількості мешканців у квартирі, якщо іншого не передбачено рішеннями місцевих органів влади.
Борги минулих років оплачують за чинним Законом України "Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію".
Підприємства — надавачі житлово-комунальних послуг можуть пред'являти вимоги щодо сплати боргу за спожиті житлово-комунальні послуги за весь період його існування. За недосягнення згоди щодо порядку погашення боргів за спожиті житлово-комунальні послуги це питання може бути вирішено в судовому порядку.
Суди мають право обмежувати період, за який може бути стягнено борг, терміном позовної давності.
За Цивільним кодексом України (набрав чинності з 1 січня 2004 р.) позовна давність — це термін, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Статтею 257 Цивільного кодексу України встановлено загальну позовну давність тривалістю три роки.
З огляду на викладене позовна давність може застосовуватися лише судом, як і інші спірні питання, що виникають між споживачем і виконавцем послуг.
Л.МАКСИМОВА, консультант
"ПРАЦЯ І ЗАРПЛАТА" № 45 грудень