Придбання TMЦ для потреб підприємства за власні кошти


Директор приватного підприємства за рахунок власних коштів придбавав товарно-матеріальні цінності для потреб підприємства. При наданні авансового звіту в подальшому підприємство відшкодовувало витрачені директором кошти. При цьому директор діяв згідно з договором доручення. Станом на 01.07.2004 р. на підприємстві рахувалася кредиторська заборгованість із розрахунків з підзвітними особами за придбаний директором для потреб підприємства товар. Чи є така заборгованість поворотною фінансовою допомогою та чи слід їі суму включати до валового доходу приватного підприємства?

(ПП «Ерідан-Вейс», м. Черкаси)


Пунктом 2.15 Положення № 72 передбачено можливість придбання працівником підприємства за власні готівкові кошти товарів (продукції, послуг) для потреб підприємства з подальшим звітуванням (поданням авансового звіту) за витрачені кошти згідно з чинним законодавством.

Поворотна фінансова допомога — це сума коштів, передана платнику податку в користування на визначений строк відповідно до договорів, які не передбачають нарахування процентів або надання інших видів компенсацій як плати за користування такими коштами (пп. 1.22.2 п. 1.22 ст. 1 Закону № 334/94-ВР).

Заборгованість підприємства із розрахунків з підзвітною особою не є поворотною фінансовою допомогою, оскільки відсутній факт передання платнику податку — приватному підприємству коштів у користування.

Отже, зазначена заборгованість не включається до валового доходу приватного підприємства як поворотна фінансова допомога, оскільки не є такою.

При цьому наявність чи відсутність договору доручення при здійсненні директором за власний рахунок для потреб приватного підприємства придбання ТМЦ, послуг не впливає на порядок відображення у податковому обліку заборгованості, що виникла в результаті відсутності відшкодування підприємством коштів перед підзвітною особою за авансовим звітом за раніше придбані такою особою та за її власний рахунок ТМЦ чи послуг.

Сума такої заборгованості підлягала б включенню до валового доходу лише у разі, якби залишилася нестягнутою після закінчення строку позовної давності (три роки з моменту виникнення прострочення строку погашення підприємством заборгованості перед директором), оскільки згідно з пп. 1.22.1 п. 1.22 ст. 1 Закону № 334/94-ВР сума заборгованості платника податку перед іншою юридичною чи фізичною особою, що залишилася нестягнутою після закінчення строку позовної давності, відповідає ознаці безповоротної фінансової допомоги, яка відповідно до пп. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4 Закону № 334/94-ВР підлягає включенню до валового доходу.

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння Наталії ХОЦЯНІВСЬКОЇ - заступника директора Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України — начальника управління податку на прибуток та податкових платежів та Олексія ЗАДОРОЖНОГО - заступника директора департаменту методології ДПА України — начальника управління розробки нормативно-правових актів питань оподаткування

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 46 / 2004