Застосування пільг щодо плати за землю

Статтею 12 Закону № 2535-XІІ передбачено пільги окремим категоріям платників щодо плати за землю. Слід підкреслити, що пільги встановлено лише щодо земельного податку. В разі укладання договору оренди такі пільги не застосовуються.

Крім того, частиною третьою ст. 12 Закону № 2535-ХІІ надано право Верховній Раді Автономній Республіки Крим, обласним, міським, селищним та сільським радам встановлювати пільги щодо плати за землю: часткове звільнення на певний строк, зменшення суми земельного податку лише за рахунок коштів, що зараховуються на спеціальні бюджетні рахунки відповідних бюджетів.

Проте слід зазначити, що ця норма частини третьої ст. 1 2 Закону № 2535-ХІІ у 2004 р. не діє, осльіки п. 48 ст. 80 Закону № 1344-IV зупинено дію цієї частини стосовно надання права відповідним радам встановлювати пільги щодо плати за землю, крім випадків надання зазначених пільг підприємствам, які викнують роботи із життєзабезпечення відповідної території, комунальним підприємствам.

У разі виникнення у платника права на пільгу протягом року він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому виникло це право. У разі втрати права на пільгу протягом року податок сплачується починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому втрачено це право. Якщо підприємства, установи та організації що користуються пільгами щодо земельного податку, мають у підпорядкуванні госпрозрахункові підприємства або здають у тимчасове користування (оренду) земельні ділянки, окремі будівлі або їх частини, податок за земельні ділянки, зайняті цими госпрозрахунковими підприємствами або будівлями (їх частинами), переданими в тимчасове користування, сплачується в установлених розмірах на загальних підставах.

Земельним кодексом (статті 125 та 126) зазначено, що право власності на земельну ділянку та право постійного користування нею виникає після одержання її власником або користувачем документа (державного акта), що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Державний акт на право колективної власності на землю видається із зазначенням розмірів земель, що перебувають у власності товариства.

Відповідно до частини другої ст. 12 Закону № 2535-ХІІ не справляється плата за земельні ділянки, зокрема, інвалідів І і II груп, громадян, які виховують трьох і більше дітей, та громадян, члени сімей яких проходять строкову військову службу, пенсіонерів, а також інших осіб, які користуються пільгами відповідно до Закону № 3551-XII, громадян, яким у встановленому порядку видано посвідчення про те, що вони постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповіді підготовлено за сприяння фахівців Департаменту оподаткування юридичних осібДПА України:

Надії ЧОРНОУС — заступника директора Департаменту — начальника управління місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів, Катерини ГРИВНАМ — начальника відділу місцевих податків і зборів та плати за землю управління місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів Департаменту та Віктора ФІНАШКА — головного державного податкового ревізора-інспектора відділу моніторингу застосування нормативно- правових актів

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 46 / 2004