ВИЇЗД НА ПОСТІЙНЕ ПРОЖИВАННЯ


Як я, людина похилого віку, можу оформити виїзд з України на постійне проживання до Російської Федерації до своїх дітей?


Відповідно до порядку оформлення громадян із країн СНД На постійне проживання, який діє в Російській Федерації, таке оформлення відбувається за наявності закордонного паспорта. Питання припинення громадянства України регулюється розділом III Закону "Про громадянство України".

Питання оформлення виїзду українських громадян на постійне місце проживання до Російської Федерації вирішуються у відповідних паспортних службах за місцем проживання в Україні. Громадяни одержують дозвіл начальника (або його заступника) відповідного територіального органу або підрозділу Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб на постійне проживання в Росії. При цьому робиться виписка з місця проживання в Україні і видається закордонний паспорт (внутрішній паспорт вилучається), в якому проставляється штамп "Постійне проживання в Росії".

Наказом Міністерства закордонних справ від 27 серпня 2003 року №168 затверджені зразки документів, які відповідно до Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента від 27 березня 2001 року № 215, подаються для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України. За видачу закордонного паспорта сплачується державне мито у розмірі 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Якщо з об'єктивних причин немає можливості здійснити цю процедуру в Україні, громадяни після переїзду до Російської Федерації можуть звернутися до генеральних консульств за місцем свого перебування або консульського відділу Посольства України в Російській Федерації у м. Москві.

Консульський відділ Посольства і генеральш консульства України в Російській Федерації

оформляють закордонні паспорти громадянам України, що постійно проживають у Росії, а також тим громадянам України, що:

Закордонний паспорт видається після проходження громадянами України процедури оформлення їхнього виїзду на постійне проживання за кордон відповідно до українського законодавства.

Особам, що виїхали до Російської Федерації, необхідно подати до консульської установи України такі документи:

  1. Одну копію паспорта громадянина України.
  2. Вісім фотокарток розміром 34x45 мм (кольорові або чорно-білі без кутів).
    У чотирьох примірниках:
  3. Заяву-анкету (видається в консульствах).
  4. Нотаріально завірену копію свідоцтва про народження заявника.
  5. Нотаріально завірені копії свідоцтв про народження дітей до 18-річного віку.
  6. Нотаріально завірену копію свідоцтва про шлюб або розірвання шлюбу.
  7. Нотаріально завірені заяви про відсутність матеріальних претензій і згоду на постійне проживання за кордоном заявника:
  8. Довідку з місця роботи заявника в Україні за останні 5 років до виїзду до Російської Федерації про відсутність до нього матеріальних претензій і три нотаріально завірені її копії. У довідці, оформленій на бланку організації, зареєстрованій і завіреній печаткою, має бути зазначено, ким працював заявник, дати прийому на роботу і звільнення.
    Особи, що одержали освіту в Україні, надають нотаріально завірені копії дипломів, атестатів. Пенсіонерам необхідно надати нотаріально завірені копії пенсійного посвідчення.
  9. Нотаріально завірені заяви дітей у віці від 14 до 18 років, що постійно проживають в Україні, про їхню згоду на виїзд на постійне проживання до Росії разом із батьками або одним із них.
  10. Якщо неповнолітні діти залишаються на постійне проживання за кордоном з одним із батьків, — нотаріально завірену заяву про згоду на це іншого з батьків. У випадку смерті одного з батьків надається нотаріально завірена копія свідоцтва про смерть. Якщо він безвісно відсутній — нотаріально завірена копія рішення суду про визнання його безвісно відсутнім.
  11. Квитанцію про сплату консульського збору в розмірі 135 доларів США (або в еквіваленті в рублях). Оплата здійснюється в касі консульських представництв або на розрахунковий рахунок Посольства або консульства. Консульський збір поверненню не підлягає.

Документи подаються до консульських установ у чотирьох примірниках. До розгляду приймається повний пакет документів.

При правильному оформленні термін розгляду документів — до 6 місяців.

Відповідно до діючих правил зняття з реєстрації в місці постійного проживання в Україні громадяни України здійснюють самостійно.

Сторінку підготувало Наталія МЕЩЕРЯКОВА

Юридичний вісник України № 2 (15 - 21 січня 2005 року)