Т. Гоцева, м. Куп 'янськ Харківської обл.
Згідно із Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" одинока мати має право на допомогу на дітей, яку призначають органи праці і соціального захисту. Розмір допомоги залежить від прожиткового мінімуму і становить 10% його розміру. До стабілізації економічного становища в Україні розмір допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму). Для кожної дитини, яка утримується матір'ю, що не перебуває в шлюбі, і запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень зроблено в установленому порядку за вказівкою матері, рівень забезпечення прожиткового мінімуму збільшується на 20%. На 2004 р. Законом "Про Державний бюджет України на 2004 рік" цей рівень установлено в сумі 85 грн.
Крім того, йдинока мати має право на призначення державної соціальної допомоги, якщо середньомісячний сукупний дохід сім'ї нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. З 1 листопада 2004 р. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.2004 р. №1537 рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення державної соціальної допомоги одинокій матері підвищено на 25%.
У разі одержання такої допомоги одинока мати звільняється від плати за харчування дитини в дошкільному навчальному закладі. Це визначено наказом Міністерства освіти і науки України від 21.11.2002 р. №667 "Про затвердження Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах". Підставою для звільнення може бути довідка, видана органами праці та соціального захисту, про призначення державної соціальної допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".
В інших випадках звільнення одинокої матері від плати за дитсадок не передбачено. Розмір цієї плати визначає засновник дошкільного навчального закладу з урахуванням матеріального стану сім'ї на підставі довідок про сукупний дохід і в міській місцевості не має перевищувати 50% вартості харчування дитини на день. Засновник може встановлювати додаткові пільги щодо батьківської плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, підприємств, організацій, установ.