Відповідно до п. 1 ст. 8 Закону № 1 105-XIV обов'язковому страхуванню від нещасного випадку підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту)
Згідно зі ст. 10 цього Закону страхувальниками, тобто особами, які зобов'язані, зокрема, сплачувати страхові внески, є юридичні особи та фізичні особи, які використовують найману працю. Зазначений Закон не передбачає винятків із принципу обов'язковості сплати страхувальниками страхових внесків, обліку та звітності для будь-яких видів страхувальників, в тому числі для тих, які обрали спрощену систему оподаткування.
Статтею 6 Указу № 727/98 встановлено вичерпний перелік видів податків і зборів (обов'язкових платежів), платником яких не є суб'єкт малого підприємництва, який обрав спрощену систему оподаткування. До зазначеного переліку збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, не включено.
Спільним листом № 03-3/1808-020-1/1 -531/2481 встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування своїх доходів і які використовують найману працю, сплачують внески за найманих працівників на страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, відповідно до Закону № 1 105-XIV на загальних підставах.
Згідно зі ст. 47 Закону № 1 105-XIV розмір страхових внесків страхувальників обчислюється: для роботодавців — у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, на інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону № 108/95-BR які підлягають обкладанню прибутковим податком з громадян.
Страхові внески нараховуються в межах граничної суми заробітної плати (доходу), що встановлюєься Кабінетом Міністрів України та є розрахунковою величиною при обчисленні страхових виплат. Розмір страхового внеску залежить від класу професійного ризику виробництва, до якого віднесено підприємство.
Страхувальники сплачують страхові внески до Фонду в порядку та в терміни, встановлені Інструкцією № 12.