Відповідно до п. 9 переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб (додатку до постанови Кабінету Міністрів від 26.02.93 р. № 146 в редакції від 01.07.02 р.) особа, що працює в установі України за кордоном, виплачує аліменти на дітей, які проживають в Україні, з подвійного заробітку з установленими надбавками, одержуваного в Україні у національній валюті. А якщо батько дитини працює за контрактом в іноземній компанії і одержує заробітну плату тільки за кордоном, аліменти з нього утримуються із 100 відсотків заробітної плати, яку він одержував до укладення контракту, або виходячи із його заробітної плати за останній місяць роботи на момент від'їзду, або з п'ятикратного розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян на час проведення розрахунків.
Отже, для вирішення питання, з яким звернулась допису-вачка, треба з'ясувати, де батько дитини працює — в установі України за кордоном чи в іноземній компанії за кордоном? І В будь-якому разі порівняти ту суму, яку батько дитини дає на її утримання добровільно і ту суму, яку виходячи з чинного законодавства, може призначити суд.
Згідно з ч. З ст. 181 Сімейного кодексу (далі — СК) аліменти на утримання дитини присуджуються у частці від доходу її батька і (або) у твердій грошовій сумі. Серед обставин, які суд враховує при визначенні розміру аліментів, ч. 1 ст. 182 СК визначає стан здоров'я та матеріальне становище дитини, стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів, інші обставини, що мають істотне значення. Суд, врахувавши вищенаве-дені обставини, визначає частку заробітку (доходу) батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину (ч. 1 ст. 183 СК), причому розмір доходів буде визначатися відповідно до вищезгаданого переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів. Відповідно до ч. 1 ст. 184 СК за заявою одержувача аліментів суд також може призначити аліменти у твердій грошовій сумі за наявності обставин, що мають істотне значення (це визначає суд).
Водночас ч. 1 ст. 181 СК способи утримання дитини можуть визначатися за домовленістю між батьками. А ст. 189 СК дозволяє батькам дитини укласти договір між батьками про сплату аліментів на дитину, в якому можуть бути визначені розмір та строки виплати. Такий договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується. У разі невиконання одним із батьків свого обов'язку за договором аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.