ПІДТРИМКА   СІЛЬГОСПВИРОБНИКІВ


Чи може сільгоспвиробник, який вирощує сільськогосподарські культури, є фізичною особою і платить єдиний податок, розраховувати на отримання банківського кредиту?


Верховна Рада у Постанові № 1698-IV від 11 травня 2004 року "Про інформацію Кабінету Міністрів України "Про дотримання вимог законодавства щодо підтримки агропромислового виробництва та пріоритетності соціального розвитку села в Україні у 2004 році та формування ефективних механізмів їх розвитку на перспективу" зазначала, що вимоги законодавства щодо підтримки агропромислового виробництва та пріоритетності соціального розвитку села в Україні, незважаючи на збільшення фінансування галузі, не виконуються в повному обсязі. Це стримує процеси реформування на селі, підвищення конкурентоспроможності галузі та вирішення соціальних проблем у сільській місцевості. Враховуючи складну ситуацію в агропромисловому комплексі та соціальній сфері на селі, Верховна Рада визначила 2005— 2015 роки періодом їх пріоритетної державної підтримки. Причому, загальні обсяги фінансування державних цільових програм розвитку агропромислового виробництва повинні, на думку парламентаріїв, становити не менше 10 відсотків від видатків Державного бюджету України на відповідний рік.

Законом "Про державну підтримку сільського господарства України" запроваджена кредитна підтримка виробників сільськогосподарської продукції (кредитна субсидія). Режим кредитної субсидії полягає у субсидуванні частини плати (процентів) за використання короткострокових та середньострокових кредитів, наданих банками у національній валюті.

Така субсидія надається сільськогосподарським підприємствам, що виробляють об'єкти державного цінового регулювання. Відповідно до пп. 3.3.1. Закону "Про державну підтримку сільського господарства України" такими об'єктами є: пшениця і суміш пшениці та жита (меслин); жито; ячмінь; овес; кукурудза; борошно пшеничне або суміші пшениці та жита (меслину); соєві боби тільки неподрібнені; насіння льону тільки неподрібнене; насіння тільки з ріпаку неподрібнене; насіння соняшнику тільки неподрібнене; шишки хмелю свіжі або сухі, подрібнені або неподрібнені; цукор з цукрових буряків. Субсидуванню підлягає частка процентів за кредитом, основна сума якого використовується за цільовим призначенням на потреби виробництва окремого об'єкта державного цінового регулювання.

Розмір кредитної субсидії надається до 50 відсотків від розміру процента, нарахованого на основну суму кредиту, але не вище 50 відсотків від розміру середньозваженого процента за кредитами банків у національній валюті, повністю забезпечених заставою, який фактично склався в Україні станом на 1 лютого поточного бюджетного року, та наданих:

а)  для короткострокових кредитів — строком до 12 календарних місяців;

б)  для середньострокових кредитів — строком до 36 календарних місяців.

Кредитна субсидія надається

позичальнику щоквартально, виходячи з суми фактично сплачених процентів за відповідний період.

Кредит, проценти за яким субсидуються, має цільове призначення:

а) короткострокові кредити використовуються виключно для придбання товарів (запасів) на потреби виробництва окремого об'єкта державного цінового регулювання. Перелік таких товарів (запасів) визначається Кабінетом Міністрів України;

б) середньострокові кредити використовуються виключно для:

- придбання або будівництва основних фондів сільськогосподарського призначення 1 групи та проведення їх капітальних поліпшень;

-  придбання основних фондів III групи сільськогосподарського призначення, у тому числі на умовах фінансового лізингу, та проведення їх капітальних поліпшень.

Сторінку підготувала Наталія МЕЩЕРЯКОВА

По материалам газеты "Юридичний вісник України" № 13 від 2 - 8 квітня 2005 року;