ПЛАТНИКИ СТРАХОВИХ ВНЕСКІВ ДО ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ

  1. Хто є платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування?
  2. Як ведеться реєстрація та облік платників страхових внесків?
  3. Якими є особливості реєстрації у разі зміни юридичного статусу чи адреси платника страхових внесків?
  4. Як відбувається зняття з обліку платника страхових внесків?

Хто є платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування?

Згідно з Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (далі — Інструкція), затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. № 21-1, платниками страхових внесків є:

2.1.  Страхувальники:

2.1.1.  Роботодавці:

підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи — суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб — суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування — фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), що використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру;

колективні та орендні підприємства, сільськогосподарські кооперативи та фермерські господарства, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок);

дипломатичні представництва, консульські установи України, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи підприємств та організацій (у тому числі міжнародних), створених відповідно до законодавства України, які мають окремий баланс і самостійно здійснюють розрахунки із застрахованими особами;

іноземні дипломатичні представництва та консульські установи іноземних держав, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи іноземних підприємств та організацій, міжнародних організацій, розташованих на території України.

2.1.2. Підприємства, установи, організації, військові частини та органи, які виплачують заробітну плату (винагороду), грошове забезпечення, допомогу.

2.1.3.  Фізичні особи — суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок).

2.1.4.  Члени сімей осіб, зазначених у пп. 2.1.3 п. 2.1 Інструкції, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

2.1.5. Особи, які забезпечують себе роботою самостійно,— займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності.

2.1.6.  Особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, з моменту укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

2.2.  Застраховані особи:

2.2.1. Громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, в об'єднаннях громадян, у фізичних осіб — суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб (включаючи юридичних та фізичних осіб — суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування — фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок) на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.

2.2.2.   Члени колективних та орендних підприємств, сільськогосподарських кооперативів та фермерських господарств, у тому числі тих, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок).

2.2.3.  Фізичні особи — суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок).

2.2.4.  Члени сімей фізичних осіб, зазначених у пп. 2.1.3 п. 2.1 Інструкції, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

2.2.5. Особи, які забезпечують себе роботою самостійно,— займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності.

2.2.6.  Громадяни України, які працюють у розташованих за межами України дипломатичних представництвах, консульських установах України, філіях, представництвах, інших відокремлених підрозділах підприємств та організацій (у тому числі міжнародних), створених відповідно до законодавства України (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України).

2.2.7.  Громадяни України та особи без громадянства, які працюють в іноземних дипломатичних представництвах та консульських установах іноземних держав, філіях, представництвах, інших відокремлених підрозділах іноземних підприємств та організацій, міжнародних організацій, розташованих на території України (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України).

2.2.8.  Особи, обрані на виборні посади до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які отримують заробітну плату (винагороду) за роботу на виборній посаді.

2.2.9. Працівники воєнізованих формувань, особи начальницького і рядового складу фельд'єгерської служби спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань зв'язку та інформатизації, гірничорятувальних частин незалежно від підпорядкування, а також особовий склад аварійно-рятувальної служби, створеної відповідно до законодавства на постійній основі.

2.2.10. Особи, які проходять альтернативну (невійськову) службу.

2.2.11. Особи, які проходять професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації з відривом від виробництва за направленням підприємств, установ, організацій (без збереження заробітної плати та з отриманням стипендії відповідно до законодавства).

2.2.12. Особи, які отримують допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю.

2.2.13.  Особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, з моменту укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Як ведеться реєстрація та облік платників страхових внесків?

3.1. Реєстрація страхувальників та застрахованих осіб.

3.1.1.  Страхувальники, перелічені в пп. 2.1.1 (юридичні особи), 2.1.2 п. 2.1 Інструкції, зобов'язані зареєструватися в органах Пенсійного фонду України за своїм місцезнаходженням у 10-денний термін із дня:

·        отримання свідоцтва про державну реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності;

·        прийняття рішення про створення установи, організації, філії, представництва, іншого відокремленого підрозділу;

·        зміни юридичного статусу чи адреси, якщо відповідно до закону державна реєстрація таких установ, організацій та відокремлених підрозділів не проводиться.

3.1.2.  Страхувальники, зазначені в пп. 2.1.1 (фізичні особи — суб'єкти підприємницької діяльності), 2.1.3, 2.1.4, 2.1.5 п. 2.1 Інструкції, зобов'язані зареєструватися в органах Пенсійного фонду України за місцем проживання в 10-денний термін із дня:

·        отримання свідоцтва про державну реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності;

·        отримання дозволу на провадження нотаріальної та іншої діяльності;

·        укладення трудового договору з найманим працівником;

·        зміни прізвища, ім'я та по батькові.

3.1.3. Страхувальник зобов'язаний зареєструватися в органах Пенсійного фонду України незалежно від того, веде він фактично господарську діяльність, здійснюючи розрахунки з оплати праці, чи ні.

3.1.4.  Для реєстрації в органах Пенсійного фонду України страхувальники, зазначені в пп. 2.1.1 (юридичні особи) та 2.1.2 п. 2.1 Інструкції, подають:

·        заяву;

·        завірені копії таких документів:

·        свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності (якщо така реєстрація передбачена законодавством);

·        рішення про створення установи, організації, філії, представництва, іншого відокремленого підрозділу;

·        довідки про внесення до Державного реєстру підприємств та організацій України (далі — ЄДРПОУ), присвоєння ідентифікаційного коду органом статистики для юридичних осіб;

·        установчих документів.

3.1.5. Страхувальники, зазначені в пп. 2.1.1 (фізичні особи — суб’єкти підприємницької діяльності), 2.1.3, 2.1.4 п. 2.1

Інструкції, для реєстрації в органах Пенсійного фонду України подають:

·        заяву;

·        завірені копії таких документів:

·        свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності (якщо така реєстрація передбачена законодавством);

·        довідки про присвоєння ідентифікаційного номера з державного реєстру фізичних осіб — платників податків та інших обов'язкових платежів;

·        трудового договору з найманим працівником;

·        цивільно-правового договору з особою, за яку сплачуються внески.

Страхувальники, зазначені в пп. 2.1.5 п. 2.1 Інструкції, для реєстрації в органах Пенсійного фонду України подають:

·        заяву;

·        завірені копії таких документів:

·        документів, що підтверджують право на провадження нотаріальної та іншої діяльності;

·        довідки про присвоєння ідентифікаційного номера з державного реєстру фізичних осіб — платників податків та інших обов'язкових платежів;

·        трудового договору з найманим працівником;

·        цивільно-правового договору з особою, за яку сплачуються внески.

3.1.6 Страхувальники з дня їх реєстрації в органах Пенсійного фонду України набувають статусу платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

3.1.7. Особи, зазначені в пп. 2.1.6 п. 2.1 Інструкції, подають до органів Пенсійного фонду за місцем проживання:

·        заяву про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

·        завірені копії таких документів:

·        довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;

·        трудової книжки;

·        документа, що посвідчує особу.

З особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, після перевірки викладених у заяві відомостей та за відсутності умов, що унеможливлюють добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, органом Пенсійного фонду в термін не пізніше ніж ЗО календарних днів з дня отримання заяви, укладається договір про добровільну участь відповідно до типового договору.

Зазначені особи набувають статусу платників із дня набрання чинності договорам про їх добровільну участь.

3.2. На основі документів, визначених у пп. 3.1.4, 3.1.5, 3.1.7 п. 3.1 Інструкції, проводяться відповідні записи в журналах обліку платників страхових внесків, а одержані документи підшиваються до справи, на якій проставляється реєстраційний номер платника страхових внесків. І 3.2.1. Журнал обліку ведеться окремо щодо юридичних, фізичних осіб та тих, хто бере добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. обов'язковими реквізитами журналів обліку є:

·        реєстраційний номер платника;

·        назва платника;

·        код за ЄДРПОУ (ідентифікаційний номер);

·        дата прийняття рішення про реєстрацію (створення) платника;

·        дата взяття на облік в органах Пенсійного фонду України;

·        дата реєстрації в органах Пенсійного фонду України;

·        дата зняття з обліку.

Узяття на облік юридичних та фізичних осіб — суб'єктів підприємницької діяльності здійснюєтеся на підставі одержаного від органу державної реєстрації інформаційного повідомлення.

3.2.2. Після реєстрації платникові протягом 10 днів видаються повідомлення.

Якими є особливості реєстрації у разі зміни юридичного статусу чи адреси платника страхових внесків?

3.3.1. У разі зміни назви платника, організаційно-правової форми суб'єкта підприємницької діяльності, а також форм власності або зміни місцезнаходження, юридичної адреси платник зобов'язаний у 10-денний термін з дня виникнення відповідних змін подати до органу Пенсійного фонду документи в порядку, визначеному п. 3.1 Інструкції. Заява подається з приміткою «Перереєстрація». До заяви додаються завірені копії документів, що зазнали змін. Орган Пенсійного фонду здійснює відповідні зміни в реєстраційних справах платників та видає нове повідомлення.

У разі зміни прізвища, імені чи по батькові або місця проживання громадяни (підприємці, особи, які забезпечують себе роботою самостійно,— займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності) зобов'язані у 10-денний термін з дня виникнення відповідних змін подати до органу Пенсійного фонду документи в тому самому порядку, як і при реєстрації. Заява подається з відміткою «Перереєстрація». Орган Пенсійного фонду здійснює відповідні зміни в реєстраційних справах платників та видає нове повідомлення.

3.3.2.  Якщо відповідні зміни відбулися у межах територіального обслуговування органу Пенсійного фонду, то вони вносяться до справи платника без зміни його реєстраційного номера.

3.3.3.  Якщо платник за новим місцезнаходженням розташований за межами території обслуговування органу Пенсійного фонду, то він зобов'язаний у 15-денний термін провести розрахунки з органом Пенсійного фонду за попереднім місцем реєстрації і знятися з обліку. За новою адресою платник підлягає реєстрації в порядку і терміни, визначені Інструкцією.

3.3.4.  У разі недодержання платником, що знімається з обліку, порядку обчислення та сплати внесків, подання недостовірної звітності, порушення строків її подання проводиться документальна перевірка правильності розрахунків платника і складається акт у трьох примірниках, у якому зазначається нове місцезнаходження. У 10-денний термін проводяться остаточні розрахунки на підставі акта перевірки.

У разі неплатоспроможності платника борг на підставі акта перевірки враховується за новим місцем його реєстрації.

Після проведення остаточних розрахунків на підставі заяви платник знімається з обліку, його справа закривається і за новим місцем реєстрації не передається, його реєстраційний номер надалі не використовується. Платежі платника, що знявся з обліку, ураховуються в базі даних до кінця поточного року.

Як відбувається зняття з обліку платника страхових внесків?

3.4.1.  У разі прийняття в установленому законодавством порядку рішення про скасування державної реєстрації платника у зв'язку з його ліквідацією (на підставі заяви/рішення власника/власників або уповноваженого ним/ними органу чи рішення господарського суду) платник зобов'язаний у 10-денний термін з дня прийняття відповідного рішення про ліквідацію подати до органу Пенсійного фонду вищевказані документи та заяву про зняття з обліку із зазначенням свого правонаступника (якщо він визначений).

Отримавши зазначені документи, орган Пенсійного фонду у 10-денний термін проводить документальну перевірку правильності обчислення та сплати страхових внесків. На основі акта перевірки платник розраховується з органом Пенсійного фонду.

3.4.2. У разі встановлення заборгованості платника, державна реєстрація якого скасовується, орган Пенсійного фонду складає у трьох примірниках довідку про борг за платежами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду, один з яких надсилає ліквідаційній комісії, другий — правонаступнику, якщо він є, та органу державної податкової служби.

3.4.3. Якщо підприємство, яке ліквідовується, має заборгованість з виплати заробітної плати,1 нарахованої за період до 1 січня 2004 p., і строк унесення нарахованого збору ще не настав, то ліквідаційна комісія включає належну суму сплати коштів до ліквідаційного балансу підприємства і оформляє це надходження актом. В акті зазначаються правонаступник підприємства (якщо він визначений), сума належних платежів і дата їх внесення, яка не може бути пізнішою від дати, встановленої підприємству для її виплати до ліквідації.

Копії актів, підписаних ліквідаційною комісією і правонаступником (якщо він визначений), подаються до відповідного органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації підприємства, що підлягає ліквідації, і правонаступника.

Матеріал підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист

Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 14/2005