Який мінімальний розмір допомоги по безробіттю встановлено з 1 січня 2005року? У яких відсотках обчислюється допомога по безробіттю застрахованим особам?

Згідно зі ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу, якщо в установленому порядку їх визнано безробітними та протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, вони працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менш як 26 календарних тижнів і сплачували страхові внески.

Відповідно до ч.1 ст. 23 цього Закону допомога по безробіттю застрахованим особам обчислюється у відсотках до середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, залежно від страхового стажу: до 2 років — 50 %, від 2 до 6 — 55 %, від 6 до 10 — 60 %, понад 10 років — 70 %.

Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках визначеного розміру: перші 90 календарних днів — 100%, протягом наступних 90 календарних днів — 80%, надалі — 70%.

А особи, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали менш як 26 календарних тижнів, мають право на допомогу по безробіттю без урахування страхового стажу в мінімальному розмірі, встановленому законодавством.

Ст. 3 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування» передбачено, що, виходячи з можливостей Фонду загальнообов'язкового соціального страхування України на випадок безробіття, мінімальний розмір допомоги по безробіттю встановлено у розмірі не нижче 23 % прожиткового мінімуму для працездатної особи.

Матеріал підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист

Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 26/2005