Указом Президента України від 2 квітня 1994 року № 127/94 «Про Консульський статут України» було затверджено відповідний Консульський статут, яким передбачені функції консула щодо укладення та розірвання шлюбу, усиновлення (удочеріння), встановлення батьківства, опіки і піклування, реєстрації актів громадянського стану.
У ст. 29 Консульського статуту України сказано, що консул провадить реєстр укладення та розірвання шлюбу відповідно до законодавства України. Статтею 277 Сімейного кодексу України (далі — СК) передбачено, що шлюб між громадянами України, які проживають за межами України, реєструється в консульській установі або дипломатичному представництві України.
Шлюб між громадянами України, а також шлюб громадянина України з іноземцем, зареєстровані за межами України з додержанням форми шлюбу, встановленої законом держави — місця його реєстрації, є дійсним в Україні, якщо нема перешкод, встановлених деякими статтями СК, а саме: ст. 24 «Добровільність шлюбу»; ст. 25 «Одношлюбність»; ст. 26 «Особи, які не можуть перебувати у шлюбі між собою».
Таким чином, громадяни України, якщо вони бажають, щоб їхній шлюб, зареєстрований за кордоном, був легітимним (дійсним) у нашій країні, повинні суворо додержуватися зазначених вище застережень. Головні з них такі — шлюб повинен ґрунтуватися на вільному волевиявленні (згоді) жінки та чоловіка, які можуть перебувати в одному шлюбі, та не є родичами прямої лінії споріднення тощо. Проте ці правила не розповсюджуються на шлюб між іноземцями, зареєстрований за межами України за законом відповідної держави, навіть, якщо вони близькі родичі, мають кілька жінок тощо. Такий шлюб все одно визнаватиметься дійсним на території України (ст. 278 СК).
Згідно зі ст. 277 СК форма шлюбу повинна бути встановлена законом відповідної держави, тобто вона визначається виключно законом місця його реєстрації. З цього випливає, що незалежно від того, що у відповідній країні такою формою можуть бути як релігійний шлюб, так і конкубінат (фактичний шлюб), він визнаватиметься в Україні також.
Матеріал підготував
ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ
КОНСУЛЬТУЄ 36/2005