НАША МІЛІЦІЯ НАС БЕРЕЖЕ. ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД НЕЇ?


Як водія мене досить часто перевіряють працівники міліції на вживання алкоголю. Чи передбачено законодавством порядок проведення такого огляду та яким чином він має здійснюватись?


Порядок перевірки водіїв на алкогольного сп'яніння має здійснюватись відповідно до Інструкції про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів, що затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ, Міністерства охорони здоров'я та Міністерства юстиції від 24 лютого 1995 року № 114/38/15-36-18 (далі - Інструкція). Відповідно до розділу 2 Інструкції до проведення огляду особи на стан сп'яніння із застосуванням індикаторної трубки "Контроль тверезості" допускаються уповноважені працівники органів внутрішніх справ, які мають спеціальні звання і пройшли відповідну підготовку в системі службового навчання.

Перед застосуванням індикаторної трубки "Контроль тверезості" перевіряється її придатність до використання. Забороняється застосовувати трубку, якщо вона має механічні пошкодження, порушена її герметичність, наповнювач має зелені вкраплення та пересипається по трубці, минув гарантійний строк придатності, наявні інші порушення вимог паспорта, що додається до неї підприємством-виготовлювачем.

Огляд водія з використанням індикаторної трубки "Контроль тверезості" проводиться у присутності двох свідків. При цьому працівник міліції одержує згоду особи на її огляд на стан сп'яніння з використанням трубки "Контроль тверезості або інших технічних засобів. У разі відсутності такої згоди огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

При отриманні згоди трубку розкривають безпосередньо перед застосуванням у присутності особи, яку оглядають, і свідків. Працівник, котрий проводить огляд, надіває мундштук респіраторного балона на кінець трубки, що знаходиться ближче до реагенту, і пропонує особі, яку оглядають, взяти з упаковки індивідуальний мундштук одноразового використання, надіти його на протилежний кінець трубки і продути її до повного заповнення згаданого балона.

Наповнювач під дією парів алкоголю повинен протягом 1-2 хвилин змінити колір з жовтого на зелений.

Якщо колір реагенту змінився з жовтого на зелений, то пробу на вміст парів алкоголю в повітрі, що видихається, вважають позитивною. Якщо зміни кольору реагенту на зелений не відбулося, пробу вважають негативною.

Результати огляду оформляються протоколом огляду особи на стан сп'яніння, а у разі коли відповідні позиції передбачені в протоколі про адміністративне правопорушення, — розділом цього протоколу.

Якщо оглянута особа не погоджується з результатами проби, цю особу направляють на огляд до закладу охорони здоров'я.

Якщо водій ухиляється від огляду, то в присутності двох свідків у протоколі про зазначене адміністративне правопорушення вказуються ознаки сп'яніння і дії порушника щодо ухилення від огляду, що є підставою для притягнення його до адміністративної відповідальності.

Сторінку підготувала Ірина ДИБА.

Юридичний вісник України № 41 (15 - 21 жовтня 2005 року)