ЯКЩО АКЦІОНЕР НЕЗАДОВОЛЕНИЙ


Наше підприємство є акціонером відкритого акціонерного товариства та володіє 15 % акцій цього товариства. На останніх загальних зборах акціонерів було прийнято рішення, яке, на нашу думку, суперечить вимогам законодавства. Чи можна вважати це рішення актом та оспорити його?


Відповідно до ст. 12 ГПК господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів та з інших підстав, а також у спорах про визнання недійсними актів з підстав, зазначених у законодавстві.

Відповідно до п. 1 Роз'яснення Президії Вищого арбітражного суду України № 02-5/35 від 26.01.2000 року "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" (далі — Роз'яснення) акт державного чи іншого органу — це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має. обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про господарські товариства" учасники товариства зобов'язані додержуватись установчих документів товариства і виконувати рішення загальних зборів та інших органів управління товариства.

Згідно з п. 6.2.5. Роз'яснення господарські суди розглядають на загальних підставах справи у спорах про визнання недійсними актів, прийнятих (виданих) іншими, крім державних, органами, у тому числі актів органів господарських товариств, громадських організацій тощо, які відповідно до закону чи установчих документів мають обов'язковий характер. Оскільки відповідний орган не є юридичною особою, стороною у спорі може бути підприємство чи організація, яка здійснює свої права і бере на себе обов'язки через цей орган (наприклад, відповідачем у спорі про визнання недійсним рішення загальних зборів чи виборного органу підприємства має бути це підприємство).

Відповідно до п. 2. Роз'яснення підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації — позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.

Таким чином, рішення загальних зборів акціонерів товариства, оформлене протоколом, є обов'язковим для виконання суб'єктами корпоративних відносин — учасниками товариства, породжує правові наслідки і в зв'язку з цим є актом, що може бути оспореним.

Сторінку підготувала Ірина ДИБА.

Юридичний вісник України № 41 (15 - 21 жовтня 2005 року)