ЖИТЛОВИЙ НАЙМ


Чи сплачується податок з доходу фізичної особи, якщо вона здає в оренду житло громадянину?


Відповідно до ч. 1 ст. 810 Цивільного кодексу України (далі — ЦК) за договором найму (оренди) житла одна сторона — власник житла (наймодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (наймачеві) житло для проживання у ньому на певний строк за плату.

Згідно зі ст. 811 ЦК договір найму житла укладається у письмовій формі. За згодою сторін цей договір може посвідчуватися нотаріально. Порядок його нотаріального посвідчення визначений у розділі 10 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, що затверджена наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 р. № 20/5 (далі — Інструкція).

Відповідно до п. 117 Інструкції при посвідченні згаданих договорів нотаріус роз'яснює сторонам необхідність їх реєстрації у відповідних органах, про що робиться відмітка в тексті посвідчувального напису. У разі, якщо наймодавцем у договорі є фізична особа, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності, нотаріус зобов'язаний надіслати інформацію про посвідчення такого договору податковому органу за основним місцем проживання платника податку—орендодавця за формою та у спосіб, установленими постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження зразка повідомлення про нотаріальне посвідчення договору оренди нерухомого майна" від 29.10.2003 р. № 1692. Згідно з п. 2 цієї постанови повідомлення про нотаріальне посвідчення договорів оренди нерухомого майна надсилаються державними та приватними нотаріусами у день посвідчення таких договорів. У разі порушення такої форми чи способу нотаріус несе відповідальність за порушення порядку чи строків надання податкової звітності.

У п. 3.1 ст. З Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі — Закон) визначено, що об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний оподатковуваний дохід. А згідно з пп. 4.2.7 п. 4.2 ст. 4 Закону до складу загального місячного оподатковуваного доходу включається дохід від надання нерухомості в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм). Порядок сплати податку з доходів фізичних осіб, одержаних від надання нерухомості в оренду (житловий найм), встановлений у п. 9.1 ст. 9 Закону.

Відповідно до пп. 9.1.2 п. 9.1 ст. 9 Закону податковим агентом платника податку—орендодавця при нарахуванні доходу від надання в оренду нерухомого майна іншого, ніж земельна ділянка сільськогосподарського призначення, земельна частка (пай), майновий пай (включаючи земельну ділянку, що знаходиться під таким нерухомим майном, чи присадибну ділянку), є орендар.

При цьому об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше мінімальної суми орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди.

Мінімальна сума орендного платежу визначається за Методикою визначення мінімальної суми орендного платежу за нерухоме майно фізичних осіб, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 р. № 1787, виходячи з мінімальної вартості місячної оренди одного квадратного метра загальної площі нерухомості, з урахуванням місця її розташування, інших функціональних та якісних показників, що встановлюється органом місцевого самоврядування села, селища, міста, на території яких розташована така нерухомість, та оприлюднюється у спосіб, найбільш доступний для жителів такої територіальної громади. Якщо таку мінімальну вартість не встановлено чи не оприлюднено до початку звітного податкового року, то об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, визначеного в договорі оренди.

Якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності, то особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку—орендодавець. При цьому такий орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету у строки, встановлені законом для квартального податкового періоду, а саме: протягом 40 календарних днів, наступних за останнім днем такого звітного кварталу.

Згідно з п.п 9.1.5 п. 9.1 ст. 9 Закону доходи, одержані від надання нерухомості в оренду (житловий найм), кінцево оподатковуються при їх виплаті за їх рахунок за ставкою, визначеною у п. 7.1 ст. 7 Закону (15 відсотків від об'єкта оподаткування).

Підготувала Катерина ФОМІНА

Юридичний вісник України № 45( 12-18 листопада 2005 року)