Ми з чоловіком уже два роки наймаємо квартиру. Я чула, що молоді сім'ї можуть отримати пільговий кредит на будівництво житла. Які умови його отримання?
Так, згідно з ч. 4 ст. 10 Закону "Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні" від 05.02.1993 р. № 2998-ХН (далі — Закон) молоді сім'ї та молоді громадяни можуть одержувати за рахунок бюджетних коштів пільгові довгострокові державні кредити на будівництво і придбання жилих будинків і квартир, на оплату вступних пайових . внесків при вступі до молодіжних житлових комплексів, житлово-будівельних кооперативів, а також на обзаведення домашнім господарством.
Порядок отримання цього державного кредиту врегульований Положенням про порядок надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.05.2001 р. № 584 (далі — Положення).
Відповідно до п. З Положення право на отримання кредиту мають молоді сім'ї та одинокі молоді громадяни, які згідно із законодавством визнані такими, що потребують поліпшення житлових умов, а саме:
· сім'я, в якій чоловік та дружина віком до 35 років включно;
· неповна сім'я, в якій мати (батько) віком до 35 років включно має неповнолітніх дітей (дитину);
· одинокі молоді громадяни віком до 35 років включно.
Зазначений кредит згідно з п. 16 Положення надається молодим сім'ям та одиноким громадянам на будівництво (реконструкцію) житла терміном до 30 років (але не більше ніж до досягнення старшим з подружжя пенсійного віку). Термін надання кредиту обчислюється з дати укладення кредитного договору.
Зазначений кредит надається за умов перебування кандидата на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або наявності у кандидата, що потребує поліпшення житлових умов, відповідних документів на право будівництва (реконструкції) індивідуального житла, та підтвердження кандидатом своєї платоспроможності, для визначення якої надаються такі документи, як довідка з місця роботи дорослих членів його сім'ї, а в разі потреби — договір поруки, інші документи, що підтверджують його доходи.
Відповідно до п. 20 Положення розмір кредиту визначається виходячи з норми 21 кв. метр загальної площі житла на одного члена сім'ї та додатково 20 кв. метрів на сім'ю, вартості будівництва (реконструкції) житла за цінами, що діють на час укладення кредитного договору, та витрат на страхування в період будівництва (реконструкції) житла. При цьому розрахункова вартість 1 кв. метра житла не повинна перевищувати опосередкованої вартості його спорудження, що склалася в регіоні відповідно до даних Мінбуду. Але у разі перевищення нормативної площі та/або розрахункової вартості будівництва (реконструкції) житла, встановленої кредитним договором, позичальник сплачує за власний рахунок вартість будівництва (реконструкції) понаднормативної площі житла та/або різницю між фактичною вартістю житла і вартістю, встановленою кредитним договором, а також додаткові витрати на страхування.
Відповідно до п. 3 Інструкції про порядок визначення переваги в наданні пільгових довготермінових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла, затвердженої наказом Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту від 26.10.2005 р. № 2488 (далі — Інструкція), за умови платоспроможності кандидата перевага в наданні кредиту визначається регіональними управліннями, іпотечними центрами Державної спеціальної фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" шляхом присвоєння кандидату рейтингу в порядку, установленому цією Інструкцією. Зокрема, рейтинг кандидата розраховується шляхом додавання балів за певними критеріями, наприклад, молодим ученим, подружжю, в якому чоловік або дружина є молодим ученим, та неповним сім'ям (сім'я, що складається з матері або батька і дитини (дітей), у яких мати або батько є молодим ученим, — 8 балів; молодим спортсменам, які мають найвищі досягнення на офіційних національних та міжнародних змаганнях і які включені до складу збірних команд України, — 7 балів тощо.
Кандидат перед отриманням кредиту повинен надати відповідні документи, які підтверджують право на перевагу в наданні кредиту, оскільки документальне підтвердження встановлених Інструкцією критеріїв є обов'язком кандидата.
Перший внесок кандидата становить не менш як 6 відсотків передбаченої вартості будівництва (реконструкції) житла. При цьому у випадку надання кредиту зазначену суму кандидат вносить двома частинами:
· на момент укладення кредитного договору — не менш як половину цієї суми, а також кошти на страхування в період будівництва (реконструкції) житла, виходячи із загальної суми внесків позичальника;
· під час остаточних розрахунків протягом 10 днів після отримання в бюро технічної інвентаризації технічного паспорта з урахування фактичної площі збудованого (реконструйованого) житла — решту коштів.
Також Положенням передбачено пільгові умови кредитування молодих сімей та одиноких молодих громадян, зокерма, п. 30 визначено, що позичальник, який не має дітей, сплачує кредит з відсотковою ставкою у розмірі 3 відсотки річних суми зобов'язань за кредитом; позичальник, який має одну дитину, звільняється від сплати відсотків за користування кредитом; позичальникові, який має двох дітей, крім того, за рахунок бюджетних коштів погашається 25 відсотків суми зобов'язань за кредитом; позичальникові, який має трьох і більше дітей, — 50 відсотків суми зобов'язань за кредитом.