Мені 53 роки. Оскільки я останнім часом не можу виконувати свої службові обов'язки за станом здоров'я, то керівництво підприємства, на якому я працюю, звільняє мене на підставі п. 2 ч, 1 ст. 40 КЗпП. Тому збираюся звернутися до державної служби зайнятості. Хотілося б дізнатися, що для цього потрібно та яку допомогу я зможу отримати?
Потрібно зазначити, що звільнення на підставі виявленої невідповідності працівника займаній посаді за станом здоров'я (п. 2 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю) допускається лише в тому випадку, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу. Також при припиненні трудового договору з цієї підстави працівникові повинні виплатити вихідну допомогу у розмірі не менше середнього місячного заробітку.
Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 р. № 1533-ІІІ (далі - Закон) встановлені спеціальні гарантії для працівників у разі втрати роботи, зокрема, передбачено, що особам передпенсійного віку (тобто особам, яким до настання права на пенсію залишилося 2 роки) тривалість виплати допомоги по безробіттю продовжується до 720 календарних днів.
Для отримання допомоги по безробіттю потрібно звернутися до державної служби зайнятості за місцем постійного проживання (реєстрації).
Після реєстрації у державній службі зайнятості Вам добиратимуть підходящу роботу. Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 р. № 803-Х1І для громадян, які втратили роботу і заробіток (трудовий дохід), підходящою вважається робота, що відповідає освіті, професії (спеціальності), кваліфікації працівника і надається в тій же місцевості, де він проживає. Заробітна плата повинна відповідати рівню, який особа мала за попередньою роботою з урахуванням її середнього рівня, що склався в галузі відповідної області за минулий місяць.
У разі відсутності підходящої роботи державною службою зайнятості з восьмого дня після реєстрації у центрі зайнятості приймається рішення про надання громадянам статусу безробітних і призначається допомога по безробіттю. Згідно з пп. 6.2 п. 6 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 р. № 307, допомога по безробіттю призначається на підставі особистої заяви безробітного, довідки про середню заробітну плату за останнім місцем роботи, трудової книжки, за пред'явленням у разі наявності свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та паспорта або іншого документа, що посвідчує особу.
Розмір такої допомоги визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати залежно від страхового стажу за правилами ч. 1 ст. 23 Закону. Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: 100 відсотків протягом перших 90 календарних днів, 80 відсотків — протягом наступних 90 календарних днів і 70 відсотків — у подальшому.
Оскільки трудовий договір з Вами розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку з виявленою невідповідністю займаній посаді за станом здоров'я, Ви як особа передпенсійного віку відповідно до ст. 21 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" від 16 грудня 1993 року № 3721-XIІ маєте право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку (тобто до досягнення чоловіками 60 років, жінками — 55 років), але за умови, якщо Ви маєте відповідний страховий стаж (для чоловіків — 25 років, для жінок — 20 років). Розмір і порядок виплати пенсій у разі їх дострокового призначення регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам, а також клопотання (направлення) про достроковий вихід на пенсію подається заявником особисто безпосередньо до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації).