Право на земельний пай засвідчується сертифікатом на право на земельну частку (пай), який видається сільською, селищною або міською радою.
Відповідно до ст.17 розділу X Земельного кодексу України від 25.10.2001р. № 2768-ІІІ, сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.
Порядок оподаткування одержуваних громадянами доходів у вигляді об'єктів спадщини встановлено ст. 13 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 р. №889 (далі — Закон), який набрав чинності зі січня 2005 року.
Оподаткування об'єктів спадщини провадиться за ставками, встановленими окремими підпунктами зазначеної статті, розмір яких залежить від об'єкта спадщини та ступеня споріднення спадкодавця зі спадкоємцем.
Об'єкти спадщини платника податку поділяються з метою оподаткування на об'єкти нерухомого майна, об'єкти рухомого майна; об'єкти комерційної власності; суми Страхового відшкодування (страхових виплат) за страховими договорами, укладеними спадкодавцем, а також суми, що зберігаються на пенсійному рахунку спадкодавця, згідно з договором недержавного пенсійного страхування, пенсійного вкладу; кошти, а саме готівкові кошти або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банках та небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні (ощадні), іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю.
Відповідно до частини «в» пп. 13.2.1 п. 13.2 ст. 13 Закону оподаткуванню за ставкою п. 7.1 ст. 1 Закону (13 відсотків на період 2004—2006 років) підлягає вартість об'єктів комерційної власності, до яких, зокрема, віднесено корпоративні права та майнові права (такі, як право на інтелектуальну (промислову) власність тощо), успадкованих будь-якими особами незалежно від ступеня їх споріднення зі спадкодавцем.
Згідно зі ст. 125—126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку, Та його державної реєстрації, тобто після одержання державного акта.
Земельні частки (паї), власникам яких видано державні акти про право власності на них, з метою оподаткування розглядаються як нерухомість, в т. ч. при оподаткуванні спадщини.
Таким чином, оскільки дописувачем одержано у спадщину земельний сертифікат (майнове право, яке з метою оподаткування розглядається як об'єкт комерційної власності поряд з корпоративним правом), а не державний акт на право власності на землю, то необхідно подати до податкової інспекції за місцем своєї податкової адреси (місцем постійного або переважного проживання) річну декларацію, в якій зазначити вартість такого успадкованого земельного сертифіката і сплатити з неї податок з доходів фізичних осіб за ставкою 13 відсотків.
Податковим органам законом не надано право звільняти платників податку від сплати будь-яких видів податків, у т. ч. податку з доходів фізичних осіб, одержаних у вигляді спадщини.