Які істотні відмінності між особистим селянським і фермерським господарством?

Порядок ведення особистого селянського господарства регулюється Законом України «Про особисте селянське господарство» №742 від 15.05.2003 р. (далі — Закон).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону під особистим селянським господарством визнається господарська діяльність, яка проводиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна особистого селянського господарства, у тому числі й у сфері сільського зеленого туризму."

Законодавцем чітко визначено межу розміру земельної ділянки, яка може використовуватися для ведення особистого селянського господарства:

Так, ст. 5 Закону встановлено, що для ведення особистого селянського господарства використовують земельні ділянки розміром не більше 2,0 гектара, передані фізичним особам у власність або оренду. При цьому здійснювати державну реєстрацію як підприємця без статусу юридичної особи не обов'язково.

Якщо громадяни України використовують земельні ділянки розміром понад 2,0 гектара і при цьому систематично реалізовують вироблену продукцію та продукти її переробки на ринках чи іншим юридичним і фізичним особам, то їхні дії містять ознаки підприємницької діяльності, і їм слід створювати фермерське господарство.

Закон України «Про фермерське господарство» діє для створення умов реалізації ініціативи громадян щодо виробництва товарної сільськогосподарської продукції, її переробки та реалізації на внутрішньому і зовнішньому ринках, а також для забезпечення раціонального використання і охорони земель фермерських господарств, правового та соціального захисту фермерів України.

У ст. ст. 1, 3, 7 зазначеного вище Закону зазначається, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян зі створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства.

Останнє може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї.

Таке господарство має своє найменування, печатку і штамп та діє на основі статуту.

Для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.

Громадянам України — членам фермерських господарств передаються безоплатно у власність надані їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. Це положення не поширюється на громадян, які раніше набули права на земельну частку (пай).

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 43/2006