Моя мати є інвалідом І групи і потребує догляду, через що я маю залишити роботу. Чи зможу я отримувати соціальну допомогу?
Непрацююча працездатна особа, яка доглядає за інвалідом І групи, а також за престарілим, який досяг 80-річного віку, має право на призначення державної соціальної допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 1 червня 2000 р. № 1768-Ш (далі — Закон). Відповідно до ст. З Закону право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї (сім'ї, які з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї), які постійно проживають на території України.
Державна соціальна допомога призначається строком на шість місяців.
Для отримання такої допомоги необхідно подати заяву до органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання або до виконавчого комітету сільської (селищної) ради (виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до органу праці та соціального захисту населення). Кім того, до заяви про надання державної соціальної допомоги додаються:
документ, що посвідчує особу;
довідка про склад сім'ї (до складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені та підопічні діти цих осіб, у тому числі діти, які навчаються за денною формою навчання у вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладах до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей, неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства І та II групи або інвалідами І групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом І групи і здійснює догляд за ним. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні);
декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти);
довідка про наявність та розмір земельної частки (паю).
Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
У ст. 5 Закону визначено розмір державної соціальної допомоги як різницю між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.
Разом з цим, у ст. 56 Закону "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 р. № 1788-ХІІ передбачено, що час догляду за інвалідом І групи, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, зараховується до стажу роботи, що дає право на трудову пенсію.