Я працювала на підприємстві і пішла у відпустку для догляду за дитиною до 3-х років, але підприємство не виплачувало мені допомогу З місяці і було ліквідовано. Хто повинен виплатити заборгованість і виплачувати допомогу на дитину до досягнення нею трирічного віку?

Відповідно до абз. 2 ч.1 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та виплатами, зумовленими народженням та похованням»№ 2240-ІІІ від 18.01.2001 р. (далі — Закон) право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням (у тому числі на допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, при народженні дитини, на догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку) виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи і час випробування та день звільнення).

В абз. 2 ч.1 ст. 50 Закону передбачено, що в разі ліквідації (реорганізації) підприємства, установи, організації матеріальне забезпечення за страховими випадками, які настали до їх ліквідації (реорганізації), виплачується застрахованим особам їх правонаступником, а в разі відсутності правонаступника — Виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — Фонд) за місцем реєстрації ліквідованого підприємства, установи, організації як страхувальника.

Тобто, якщо через певні причини на підприємстві, де ви працювали, до його ліквідації не було виплачено допомогу на догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку, її має виплатити робочий орган Виконавчої дирекції відділення Фонду за місцем реєстрації цього підприємства як платника страхових внесків. Для отримання цієї допомоги, крім наказу (розпорядження) роботодавця про надання застрахованій особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, відпустки для догляду за дитиною (ч.3 ст. 51 Закону), необхідно подати до робочого органу Виконавчої дирекції відділення Фонду довідку ліквідаційної, комісії про ліквідацію підприємства без правонаступника.

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 48/2006