Чи може пенсіонер звернутися до районного центру зайнятості за сприянням у пошуку підходящої роботи і бути зареєстрованим у центрі зайнятості як такий, що шукає роботу? Які документи потрібно подати для такої реєстрації? Чи має він право на отримання допомоги по безробіттю?
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 р. № 803-ХІІ громадяни мають право на безплатне сприяння державної служби зайнятості у працевлаштуванні.
Згідно з Положенням про порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, виплати допомоги по безробіттю, а також умови подання матеріальної допомоги в період професійної підготовки та перепідготовки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.1998 р. № 578, до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні можуть звертатися усі незайняті громадяни, які бажають працювати. Незайняті громадяни (в тому числі особи, які доглядають за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду), інваліди та пенсіонери, які звертаються до державної служби '^Зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, підлягають реєстрації у цій службі. Отже, особа, яка одержує пенсію за віком, є незайнятою особою і може бути зареєстрована у службі зайнятості як така, що шукає роботу.
Для реєстрації як таким, що шукає роботу, пенсіонеру потрібно звернутися до державної служби зайнятості за місцем постійного проживання (постійної або тимчасової реєстрації), де згідно з п. З Положення необхідно пред'явити паспорт і трудову книжку, а у разі потреби — військовий квиток, документ про освіту або документи, які їх замінюють. У разі відсутності у громадянина паспорта його може замінити довідка, яка видається житлово-експлуатаційною конторою або місцевим органом внутрішніх справ із зазначенням місця постійного проживання (постійної або тимчасової реєстрації) особи, якщо паспорт перебуває в органах внутрішніх справ на оформленні, переоформленні, а також свідоцтво про народження та довідка з житлово-експлуатаційної контори або органів місцевого самоврядування із зазначенням місця проживання (постійної або тимчасової реєстрації) для громадян до 16 років. Крім цього, відповідно до пп. "є" п. 4 Положення особи, які отримують пенсію відповідно до законодавства України, під час реєстрації повинні пред'явити пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда.
Відповідно до ст. 2 Закону "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Але, у п. "г" ч. 3 ст. 2 цього Закону передбачено, що не можуть бути визнані безробітними громадяни, які мають право на пенсію за віком, у тому числі на пільгових умовах, на пенсію за вислугу років або досягли встановленого законом пенсійного віку.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 р. № 1533-ІІІ право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи. А згідно зі ст. 5 цього Закону страхуванню на випадок безробіття не підлягають, зокрема, працюючі пенсіонери та особи, в яких відповідно до законодавства України виникло право на пенсію.
Таким чином, право на отримання допомоги по безробіттю законодавством гарантовано лише особам, які зареєстровані у службі зайнятості як безробітні. А оскільки пенсіонер не може бути визнаний безробітним і не є застрахованою особою, він не має права на отримання допомоги по безробіттю.
Отже, пенсіонер може бути зареєстрований у державній службі зайнятості за місцем постійного проживання як такий, що шукає роботу, але права на отримання допомоги по безробіттю не має.