УВАГА! ДОКУМЕНТ ВТРАЧАЄ ЧИННІСТЬ.
ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Н А К А З
N 595 від 27.11.97
м.Київ
|
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 листопада 1997 р.
за N 565/2369
|
Про затвердження Порядку контролю митними органами за справлянням та перерахуванням податку на додану вартість до бюджету під час ввезення (пересилання) товарів на митну територію України
На виконання п.10.2 статті 10 Закону України від 03.04.97 р.
168/97-ВР "Про податок на додану вартість" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок контролю митними органами за справлянням та перерахуванням податку на додану вартість до бюджету під час ввезення (пересилання) товарів на митну територію України (додається).
2. Скасувати дію наказу Державної митної служби України від 08.08.97 р. N 371 "Про затвердження Порядку контролю митними органами за справлянням та перерахуванням податку на додану вартість до бюджету під час ввезення (пересилання) товарів на митну територію України".
3. Вважати таким, що втратив чинність наказ Державної митної служби України від 14.02.97 р. N 68 (
z0143-97)
"Про затвердження Інструкції щодо порядку справляння податку на добавлену вартість та акцизного збору у разі ввезення товарів на митну територію України" в частині справляння та перерахування до бюджету податку на додану вартість з імпортних товарів.
4. Управлінню статистики, контролю та аналізу (Овдієнко Н.Т.) разом з Інформаційним аналітичним митним управлінням (Копосов С.А.) внести відповідні зміни до нормативно-довідкової бази та програмного забезпечення.
5. Правовому управлінню (Будников М.П.) забезпечити державну реєстрацію в Міністерстві юстиції України.
6. Управлінню справами (Максимов Ю.Ю.) після державної реєстрації наказу забезпечити тиражування та відправлення цього наказу в митні установи.
7. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Голови Служби Яценко С.А.
Затверджено
наказом Державної митної
служби України
від 27.11.97 р. N 595
Порядок контролю митними органами за справлянням та перерахуванням податку на додану вартість до бюджету під час ввезення (пересилання) товарів на митну територію України
1. Загальні положення
1.1. Порядок контролю митними органами за справлянням та перерахуванням податку на додану вартість до бюджету під час ввезення (пересилання) товарів на митну територію України (далі - Порядок) розроблено на виконання та відповідно до положень Закону України від 03.04.97 р. N
168/97-ВР "Про податок на додану вартість".
1.2. Товари, які ввозяться (пересилаються) в Україну оподатковуються податком на додану вартість (далі - ПДВ) за ставками, встановленими Законом України від 03.04.97 р. N
168/97-ВР "Про податок на додану вартість".
Податок на додану вартість становить 20 відсотків від бази оподаткування (основи для нарахування), що обраховується за статтею 4 Закону України "Про податок на додану вартість".
1.3. Податок на додану вартість сплачується платниками податку - одержувачами (покупцями та замовниками) товарів одночасно із сплатою мита та митних зборів (на момент оформлення вантажної митної декларації (далі - ВМД).
У разі ввезення (пересилання) на територію України товарів, які зазначені У Додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 23.01.97 р. N 52 (
52-97-п)
"Про порядок внесення обов'язкових платежів у разі імпорту окремих видів товарів", в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 29.09.97 р. N 1078 (
1078-97-п)
"Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 23.01.97 р. N 52", перерахування відповідних сум попередньої оплати на депозитні рахунки митних органів здійснюється до/або на момент оформлення попередньої (акцизної) ВМД.
З 01.10.97 р. платники податку на додану вартість при ввезенні (пересиланні) товарів на митну територію України можуть за власним бажанням сплачувати суми цього податку шляхом надання митному органу простого векселя на суму податкового зобов'язання (далі - податковий вексель) за кожною вантажною митною декларацією окремо, у порядку та у строки, встановлені чинним законодавством.
Виняток становлять:
- товари, на які законодавством встановлено акцизний збір (крім тютюнової сировини);
- товари, які зазначені у 1-24 групах ТН ЗЕД (ГС);
- товари критичного імпорту для вітчизняного виробництва ввезені до 01.01.99 р.
Товари, за які не було оплачено податок на додану вартість, митному оформленню не підлягають, крім випадків, коли вони за Законом "Про податок на додану вартість" (
168/97-ВР)
підлягають звільненню від обкладення цим податком.
1.4. Контроль за правильністю обчислення і своєчасністю оплати ПДВ при митному оформленні товарів, що імпортуються в Україну, здійснюється митними органами.
1.5. Ввезені суб'єктами підприємницької діяльності товари, на які поширюються податкові пільги згідно з Законом України "Про податок на додану вартість", підлягають митному оформленню за умови подання митному органу імпортером заяви про мету ввезення та подальше використання цих товарів та за умови надання зобов'язання про Їх використання виключно з тією метою, яка зумовлює пільговий режим оподаткування.
1.6. Нарахування та справляння ПДВ при митному оформленні давальницької сировини здійснюється з урахуванням положень Закону України "Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах" (
327/95-ВР)
та наказу Міністерства фінансів від 13.02.96 р. N 26, зареєстрованого Міністерством юстиції 16.02.96 р. за N 78/1103 (
z0078-96)
, в частині, що не суперечить положенням Закону України "Про податок на додану вартість" (
168/97-ВР)
.
1.7. Податок на додану вартість, який має бути повернений суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності державними податковими адміністраціями, не може бути зарахований як внесення обов'язкових платежів під час імпортування товарів в Україну.
1.8. Оплатою ПДВ вважається момент оформлення у повному обсязі ВМД.
ВМД не може бути оформлена до того, як відповідні суми коштів надійдуть на депозитний рахунок митної установи.
Платники ПДВ на товари, що імпортуються в Україну, перераховують кошти у вигляді попередньої оплати на депозитні рахунки митних установ, крім випадків, якщо як засіб платежу застосовується податковий вексель.
Платники податку на додану вартість на товари, на які встановлено акцизний збір, (крім тютюнової сировини) та товари, зазначені у 1-24 групах ТН ЗЕД (ГС), що імпортуються в Україну, перераховують кошти у вигляді попередньої оплати на депозитні рахунки митних установ.
Платники податку на додану вартість на інші товари, за умови використання під час митного оформлення вантажів податкового векселя, сплачують до Державного бюджету належні суми ПДВ відповідно до положень Закону України "Про податок на додану вартість" (
168/97-ВР)
.
1.9. Митна вартість товарів та інших предметів визначається згідно зі статтями 16 та 17 Закону України "Про Єдиний митний тариф" (
2097-12)
.
1.10. Суми податку на додану вартість справляються в національній валюті України та зараховуються до Державного бюджету України.
2. Об'єкти оподаткування ПДВ
2.1. Об'єктом оподаткування податком на додану вартість операції з:
- ввезення (пересилання) товарів на митну територію України та отримання робіт (послуг), що надаються нерезидентами для їх використання (споживання) на митній території України, в тому числі операції з ввезення (пересилання) майна за договорами оренди (лізингу), застави та іпотеки.
За операціями, які не підлягають декларуванню митним органам, ПДВ нараховується та справляється податковими адміністраціями.
3. Платники податку
3.1. Платниками податку на додану вартість є суб'єкти підприємницької діяльності, в тому числі фізичні особи - підприємці без створення юридичної особи, підприємства з іноземними інвестиціями, інші юридичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності, які ввозять (пересилають) товари на митну територію України або отримують від нерезидента роботи (послуги) для їх використання (споживання).
4. База оподаткування податком на додану вартість
4.1. База оподаткування ПДВ для товарів, які ввозяться (пересилаються) на митну територію України, визначається відповідно до вимог пункту 4.3 статті 4 Закону України "Про податок на додану вартість" (
168/97-ВР)
.
5. Товари, звільнені від оподаткування ПДВ
5.1. Від оподаткування податком на додану вартість звільняються товари, що не підлягають оподаткуванню ПДВ. Класифікатор звільнень від оплати податку на додану вартість наведено у додатку N 1.
6. Порядок нарахування
6.1. Сума податку на додану вартість нараховується за формулами, де СПДВ - сума ПДВ; Са - сума акцизного збору; В - митна вартість; З - митні збори; М - мито; П - ставка податку на додану вартість (20%):
а) на товари, що обкладаються митом та акцизним збором:
СПДВ = (В+3+М+Са) х П/100;
б) на товари, що обкладаються тільки митом:
СПДВ - (В + 3+ М) х П/100;
в) на товари, що обкладаються тільки акцизним збором:
СПДВ - (В + 3+ Са) х П/100;
г) на інші товари, що не підлягають обкладенню митом та акцизним збором:
СПДВ -(В+3) х П/100.
У випадках, коли митна вартість менша, ніж договірна (контрактна) вартість (наприклад, при умовах поставки DDU) для нарахування ПДВ застосовується вартість договірна (контрактна) відповідно до п.4.3. статті 4 Закону України "Про податок на додану вартість" (
168/97-ВР)
.
7. Порядок заповнення вантажної митної декларації
7.1. Нарахування податку на додану вартість, що підлягає сплаті, проводиться у графі 47 ВМД та додаткових аркушів до неї у такому порядку:
7.1.1. У першій колонці графи 47 "Вид" зазначається шифр платежу:
"податок на додану вартість" - 28.
7.1.2. У другій колонці графи 47 "Основа нарахування" при нарахуванні ПДВ зазначається:
- сума, що включає митну вартість товарів, зазначену у графі 12 ВМД і обчислену в національній валюті України за курсом Національного банку України, що діє на день митного оформлення митницею ВМД; митні збори; мито на товари, що підлягають обкладенню митом; акцизний збір на товари, на які встановлено акцизний збір;
- якщо ж митна вартість менша, ніж договірна (контрактна) вартість, то зазначається сума, що включає фактурну вартість товарів, зазначену у графі 22 ВМД і обчислену в національній валюті України за курсом Національного банку України, що діє на день митного оформлення митницею ВМД; митні збори; мито на товари, що підлягають обкладенню митом; акцизний збір на товари, на які встановлено акцизний збір.
7.1.3. У третій колонці графи 47 "Ставка" зазначається розмір ставки податку на додану вартість.
7.1.4. У четвертій колонці графи 47 "Сума" зазначається та сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті.
7.1.5. У п'ятій колонці графи 47 "СП" зазначається спосіб платежів:
"01"- безготівковий розрахунок через банківські установи;
"02" - внесення готівки до каси митниці або до каси уповноваженого банку;
"03" - вексель авізований, податковий вексель;
"У" - умовне нарахування платежу. При цьому у графі 44 ВМД під пунктом 7 зазначаються реквізити документа, на підставі якого податки не підлягають сплаті.
7.2. У графі "В" "Подробиці підрахунку" зазначаються шифр платежу, загальна сума платежів за цим шифром, яка складається з платежів по ВМД і кожному додатковому аркушу, платіжні реквізити.
7.3. У графі "С" зазначаються номери і дати платіжних документів, що засвідчують сплату коштів на погашення нарахованих сум ПДВ.
7.4. У графі 36 "Преференції" зазначаються коди звільнень від оподаткування "00/00", де перші дві цифри - код звільнення від оподаткування митом; другі дві цифри - код звільнення від оподаткування ПДВ (див. додаток N 1).
За відсутності звільнення від оплати мита чи податку на додану вартість, або при застосуванні нульової ставки податку проставляється код "00".
8. Порядок та строки оплати податку на додану вартість
8.1. При імпорті товарів, на які встановлено акцизний збір (крім тютюнової сировини), товарів, які зазначені у 1-24 групах ТН ЗЕД (ГС) та інших товарів без використання вексельної форми сплати ПДВ порядок та строки сплати ПДВ аналогічні з порядком та строками сплати ввізного мита та митних зборів.
8.2. За умови застосування, за бажанням платника, вексельної форми сплати ПДВ для цілей митного оформлення товарів, що імпортуються на територію України і не зазначені у п.8.1, моментом сплати ПДВ є момент подання до митниці оформлення трьох примірників податкового векселя, оформленого відповідно до положень Закону України "Про податок на додану вартість" (
168/97-ВР)
.
Податкові векселі, виписані тими платниками податку, що мали протягом останніх 12 місяців обсяг оподатковуваних операцій з продажу товарів (робіт, послуг) більше п'яти мільйонів гривень та проти яких не порушено справу стосовно банкрутства, не підлягають забезпеченню.
Податкові векселі, виписані іншими платниками податку, підлягають підтвердженню шляхом авалю.
Довідка про відповідність статусу імпортера зазначеним вимогам безкоштовно видається податковим органом на запит платника податку та поновлюється кожні три календарні місяці.
Оригінал довідки подається при оформленні ВМД; ксерокопія довідки, засвідчена печаткою декларанта, залишається у справах митниці.
Номер та дата довідки зазначаються у п. 9 гр.44 ВМД.
8.3. Під час оформлення ВМД, на зворотному боці всіх трьох примірників податкового векселя проставляються дата та довідковий номер декларації, що засвідчується особистим штампом "Сплачено" інспектора відділу митних платежів, а після завершення оформлення - особистою печаткою інспектора митного органу, який здійснював випуск товару у вільний обіг.
8.4. Перший примірник податкового векселя залишається у справах митниці та ставиться на контроль, другий - протягом трьох днів з моменту завершення оформлення ВМД надається податковій адміністрації за місцем реєстрації платника податку, третій - повертається платнику податку для власного обліку.
8.5. Дані про прийняті на облік податкові векселі заносяться до окремого журналу, який повинен бути прошнурований та опечатаний.
Форму журналу обліку податкових векселів наведено у додатку N 2.
8.6. Примірники податкових векселів надаються податковим адміністраціям разом з реєстром податкових векселів, заповненим за формою, наведеною у додатку N 3, засвідченим підписом начальника відділу митних платежів.
Реєстри податкових векселів заповнюються у двох примірниках: другий примірник реєстру зберігається у справах відділу митних платежів. Номер та дата реєстру заносяться у відповідну графу журналу обліку податкових векселів.
Дані про оплачені податкові векселі щомісячно надаються державними податковими адміністраціями митним органам, від яких отримано реєстри виданих платниками податку податкових векселів. Ці дані відображаються в журналі обліку податкових векселів.
8.7. Державною митною службою до 15 числа кожного місяця, що настає за звітним, подаються до Головного управління Державного казначейства та до Державної податкової адміністрації відомості про перераховані до Держбюджету суми ПДВ з імпортних товарів у розрізі областей та митних установ. Щомісячно, до цього ж строку, реєстри відомостей про сплачений ПДВ у розрізі платників (суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності) передаються митними органами до обласних фінансових органів та до податкових адміністрацій.
8.8. Для забезпечення обліку та контролю за фактично нарахованими та сплаченими сумами ПДВ, митними органами ведуться особові рахунки підприємств у встановленому Державною митною службою порядку.
9. Порядок повернення раніше сплачених сум податку на додану вартість
9.1. Повернення надміру чи помилково нарахованих і сплачених сум ПДВ (крім сум ПДВ, що були сплачені шляхом подання податкового векселя) здійснюється митними органами у разі подання їм письмового звернення суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності, копій оформленої ВМД на ввезення товарів та розрахункових платіжних документів про їх оплату, якщо не минув річний строк з дня внесення платежів до бюджету.
10. Порядок стягнення не сплачених у встановлені строки ПДВ
10.1. Не сплачені в установлені законодавством строки суми ПДВ з імпортованих товарів сплачуються платником податку в установленому законодавством порядку.
Додаток N 1
до Порядку контролю митними органами за
справлянням та перерахуванням податку
на додану вартість до бюджету під час
ввезення (пересилання) товарів на
митну територію України
Класифікатор*
звільнень від сплати податку на додану вартість
N
|
Опис
|
Код
|
1
|
2
|
3
|
1
|
Товари і послуги, передбачені для власних потреб
дипломатичних представництв, консульських установ
іноземних держав та представництв міжнародних організацій
в Україні, а також для використання дипломатичним
персоналом цих дипломатичних місій та членами їх сімей,
які проживають разом з особами цього персоналу. Порядок
звільнення та перелік операцій, що підлягають звільненню,
встановлюється Кабінетом Міністрів України, виходячи з
принципу взаємності стосовно кожної окремої держави
|
21
|
2
|
Ввезення (імпортування) учнівських зошитів, підручників
та навчальних посібників**
|
25
|
3
|
Товари спеціального призначення для інвалідів (за
переліком, установленим Кабінетом Міністрів України)
|
26
|
4
|
Лікарські засоби та вироби медичного призначення,
зареєстровані в Україні в установленому законодавством
порядку**
|
27
|
5
|
Товари та інші предмети, що тимчасово вивозились
(ввозились) за межі митної території (на митну територію)
України та призначені для зворотного ввезення (вивезення)
в установлені строки у незмінному стані
|
28
|
6
|
Товари, ввезені в рамках Угоди між Україною і Сполученими
Штатами Америки щодо надання допомоги Україні у
ліквідації стратегічної ядерної зброї, а також для
запобігання розповсюдження ядерної зброї масового
знищення від 25.10.93 р.
|
29
|
7
|
Товари, звільнені відповідно до міжурядових угод за умови
подання відповідної довідки Національного агентства
України з реконструкції та розвитку
|
30
|
8
|
Товари критичного імпорту для вітчизняного виробництва до
01.01.99 р. за переліком встановленим Кабінетом Міністрів
України
|
31
|
9
|
Сировина, матеріали, устаткування та обладнання, які
ввозяться в Україну для потреб власного виробництва
суб'єктами експериментальної економічної зони "Сиваш"**
|
33
|
9
|
Сировина, матеріали, устаткування та обладнання, які
ввозяться в Україну в межах виробничої кооперації країн
СНД відповідно до Ашгабатської угоди
|
34
|
10
|
Товари, звільнені відповідно до міжурядової угоди про
створення Українського науково-технологічного центру
|
35
|
11
|
Переміщення предметів культового призначення релігійними
організаціями (за переліком, встановленим Кабінетом
Міністрів України)**
|
37
|
12
|
Ввезення в українські порти українськими риболовецькими
підприємствами власного необробленого вилову морської
риби, безхребетних, ракоподібних або мушель чи
зазначеного вилову, підготовленого до реалізації, до
моменту його продажу
|
38
|
13
|
Передача конфіскованого майна, знахідок, скарбів або
майна, визнаних безгосподарними, у розпорядження
державних органів або організацій, уповноважених
здійснювати їх збереження або продаж згідно із
законодавством**
|
39
|
14
|
Імпортовані товари, що використовуються для виготовлення
продукції за контрактом N 1346/38 (на строк виконання
цього контракту)
|
40
|
15
|
Товари, ввезет в рамках Угоди між Україною і Сполученими
Штатами Америки про гуманітарне і техніко-економічне
співробітництво від 07.05.92 р.
|
41
|
*Зазначений класифікатор не є вичерпним; у разі внесення змін до чинното законодавства, до класифікатора можуть вноситись відповідні зміни та доповнення.
**Крім операцій з підакцизними товарами.
Звільнення від сплати ПДВ передбачені законодавчими актами України не розповсюджуються на товари, які зазначені у 1-24 трупах ТН ЗЕД (ГС) відповідно до положень Закону України "Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції" від 17.07.97 р. N
468/97-ВР.
Пільги надаються за умови виконання п. 1.5 цієї Інструкції. При цьому заповнення вантажної митної декларації має такі особливості:
у гр. 47 ВМД нараховуються відповідний платіж з позначенням після виду платежу літери "У" (умовно нараховане) незалежно від звільнення суб'єкта від фактичної сплати. Інформація заноситься в базу даних, але не включається у звітність по митних платежах.
У разі використання таких товарів не за призначенням, яке передбачає пільговий режим оподаткування, податки справляються за загальновстановленим порядком.
Додаток N 2
до Порядку контролю митними органами за
справлянням та перерахуванням податку
на додану вартість до бюджету під час
ввезення (пересилання) товарів на
митну територію України
Журнал
обліку податкових векселів
N
п/п
|
Дата,
N
ВМД
|
Дата,
N по-
датко
вого
вексе
ля
|
Сума,
грн.
|
Назва
та
адреса
підпри-
ємства.
Код за
ЄДРПОУ
|
Назва та
реквізити
банку, в
якому був
складений
вексель
|
Дата,N
довідки
про від-
повід-
ність
статусу
імпортера
|
N штампу
інспек-
тора
відділу
митних
платежів
|
N осо-
бистої
печатки
інспекто
ра ван-
тажного
відділу
|
Дата,
N ре-
єстру
|
Дата
оплати
вексе-
ля
|
Додаток N 3
до Порядку контролю митними органами за
справлянням та перерахуванням податку
на додану вартість до бюджету під час
ввезення (пересилання) товарів на
митну територію України
Реєстр
податкових векселів
N
п/п
|
Дата,
N ВМД
|
Дата, N податко-
вого векселя
|
Сума,
грн.
|
Назва та адреса підприємства.
Код за ЄДРПОУ
|
|
|
|
|
|
МП Начальник відділу _______ ( )
"Офіційний вісник України" 1997, число 49, стор.242
Код нормативного акта: 4401/1997