ПОРЯДОК ВИПЛАТИ ПЕНСІЙ І ГРОШОВИХ ДОПОМОГ БАНКАМИ ТА ПІДПРИЄМСТВАМИ ПОШТОВОГО ЗВ'ЯЗКУ

Як оформляється виплата пенсій у банках?

Постановою Кабінету Міністрів України №1596 від 30.08.1999 р. затверджено Порядок виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках (зі змінами від 15.02.2006 р. №155, далі — Порядок). Порядок регулює питання виплати пенсій та грошової допомоги, що нараховуються відповідно органами Пенсійного фонду й органами праці та соціального захисту населення і фінансуються за рахунок коштів Пенсійного фонду та відповідних бюджетів, за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їхні вклади до запитання (поточні рахунки) в установах уповноважених банків (далі — поточні рахунки). Уповноваженими банками є банки, визнані переможцями конкурсу на право виплати пенсій та грошової допомоги через банківські рахунки за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги, що проводиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з якими за результатами цього конкурсу Мінпраці та Пенсійним фондом укладено відповідні договори.

Виплата пенсій та грошової допомоги згідно з Порядком здійснюється через поточні рахунки, що відкриваються у банках, з якими Пенсійний фонд та Мінпраці за результатами конкурсу укладають відповідні угоди з визначенням санкцій за недотримання ними договору перед одержувачами.

Виплата пенсій та грошової допомоги відповідно до Порядку здійснюється за місцем проживання в населених пунктах, де функціонують установи уповноважених банків.

Установи уповноважених банків здійснюють відкриття поточних рахунків, проводять операції із зарахування сум пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки відповідно до Порядку, угод, укладених ними з управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, управліннями праці та соціального захисту населення райдержадміністрацій, виконкомів міських, районних у місті рад (далі — органи праці та соціального захисту населення) або центрами з нарахування і виплати пенсій та допомоги — у регіонах, де функціонують такі центри.

Операції з відкриття поточних рахунків, зарахування і виплати пенсій та грошової допомоги з них (у тому числі з доставкою додому) здійснюються уповноваженими банками безоплатно.

Одержувачі пенсій та грошової допомоги самостійно обирають уповноважений банк, де відкривають поточний рахунок.

Органи Пенсійного фонду та органи праці та соціального захисту населення забезпечують повідомлення одержувачів про порядок виплати пенсій та грошової допомоги.

Як провадиться відкриття поточних рахунків?

Поточні рахунки одержувачам пенсій та грошової допомоги відкриваються уповноваженими банками у порядку, встановленому нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють порядок відкриття рахунків в національній та іноземній валюті.

Між уповноваженим банком і одержувачем пенсії та грошової допомоги укладається договір і одержувачу видається ощадна книжка, в якій обов'язково зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, номер поточного рахунка та реквізити установи уповноваженого банку або платіжна картка. Положення договору не можуть погіршувати умови виплати пенсій та грошової допомоги, встановлені Порядком. Умови договору повинні передбачати можливість його розірвання за ініціативою однієї зі сторін.

Заяви про виплату пенсій та грошової допомоги через установи уповноважених банків подаються до органів Пенсійного фонду або органів праці та соціального захисту населення за місцем проживання одержувачів пенсій.

Заяви одержувачів про зарахування сум пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки приймаються органами Пенсійного фонду або органами праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта та реєструються в установленому порядку, після чого формуються в окремі справи за кожним відділенням(філією, дирекцією) уповноваженого банку.

Одержувачі пенсій та грошової допомоги можуть у будь-який час змінити уповноважений банк, через який виплачується пенсія та грошова допомога, подавши нову заяву відповідно до зазначених вище вимог. Залишки коштів одержувачів можуть перераховуватися в інший банк на підставі їхнього доручення.

У разі надходження до уповноваженого банку відомостей про смерть одержувача пенсії та грошової допомоги уповноважений банк зобов'язаний припинити зарахування коштів на поточний рахунок з місяця, наступного за місяцем смерті одержувача, і зробити відповідну помітку у примірнику списку на зарахування пенсій та допомоги, що підлягає поверненню органу Пенсійного фонду або органу праці та соціального захисту населення.

Суми пенсій та грошової допомоги, зараховані на поточний рахунок разом з нарахованими на них відсотками починаючи від наступного операційного місяця за місяцем смерті пенсіонера, підлягають поверненню уповноваженим банком відповідно органам Пенсійного фонду та органам праці та соціального захисту населення не пізніше наступного операційного дня від надходження відомостей про смерть одержувача.

Суми пенсій, що належали одержувачу і не були зараховані на поточний рахунок у зв'язку з його смертю, не включаються до спадщини і виплачуються згідно зі ст.91 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Якщо суми пенсій та грошової допомоги одержуються за довіреністю більше одного року або не одержуються з поточного рахунка більше одного року уповноважений банк зобов'язаний повідомити про це відповідний орган Пенсійного фонду або орган праці та соціального захисту населення, а одержувач пенсії та грошової допомоги — подати нову заяву в орган Пенсійного фонду або орган праці та соціального захисту населення у визначеному вище порядку.

У разі невиконання одержувачем пенсій та грошової допомоги цієї умови орган Пенсійного фонду або орган праці та соціального захисту населення припиняє перерахування відповідно пенсії та грошової допомоги на поточний рахунок у визначену одержувачем установу банку і здійснює виплату через підприємство поштового зв'язку за місцем проживання одержувача в установленому порядку.

Перерахування коштів установам уповноважених банків здійснюється протягом місяця за періодами-виплати. Періоди виплати визначаються органами праці та соціального захисту населення, органами Пенсійного фонду та уповноваженими банками згідно з укладеними між ними угодами.

Одержувачі можуть отримувати належні їм суми пенсій та грошової допомоги після їх зарахування на поточні рахунки протягом робочого часу установи банку за їхньою першою вимогою.

Помилково зараховані на поточні рахунки суми пенсій та допомоги зараховуються до рахунку наступних виплат.

Повернуті органам Пенсійного фонду та соціального захисту населення незараховані на поточні рахунки суми пенсій та грошової допомоги згідно з помітками уповноваженого банку у списках на зарахування пенсій та допомоги заносяться органами Пенсійного фонду або органами праці та соціального захисту населення у відповідний розділ особового рахунка одержувача. Залежно від причини незараху-вання органи Пенсійного фонду або органи праці та соціального захисту населення вносять зміни до реквізитів поточного рахунка або тимчасово припиняють перерахування коштів за цими поточними рахунками в установи банків.

Уповноважені банки зобов'язані забезпечити за бажанням одержувача видачу належних йому сум пенсій та грошової допомоги як безпосередньо у банку, так і з доставкою одержувачу додому у зручний для нього час, що обумовлюється договором між уповноваженим банком та одержувачем.

За коштами, які зберігаються на поточних рахунках одержувачів пенсій та грошової допомоги, уповноважений банк здійснює нарахування відсотків у порядку та розмірах, визначених договором між одержувачем пенсії та уповноваженим банком.

У якому порядку виплачується пенсія і грошова допомога підприємствами поштового зв'язку?

Виплата пенсій і грошової допомоги підприємствами поштового зв'язку провадиться згідно з наказом Державного комітету зв'язку України, Міністерства праці та соціальної політики України, Пенсійного фонду України №101/123/67 від 02.07.1998 p., яким затверджена відповідна Інструкція. Відповідно до Інструкції пенсія, грошова допомога, що нараховуються органами соціального захисту населення, фінансуються органами Пенсійного фонду, а також органами соціального захисту населення за рахунок інших джерел, передбачених законодавством України, доставляються та виплачуються одержувачам підприємствами поштового зв'язку згідно з Законом України «Про зв'язок».

Виплата пенсій здійснюється за відомостями за формою В1-М, разовими дорученнями за формою В2-М, поштовими переказами. Для виплати пенсії можуть використовуватися бланки поштових переказів, виготовлені на ЕОМ.

Відомості, разові доручення та поштові перекази складаються органами соціального захисту населення окремо по виплатах, що фінансуються з Пенсійного фонду, та окремо по виплатах, що фінансуються органами соціального захисту з інших джерел, що передбачені чинним законодавством.

За пересилання, доставку і виплату пенсій органи Пенсійного фонду (за виплатами, що фінансуються з коштів Фонду) та органи соціального захисту населення (за виплатами, що фінансуються з інших джерел) сплачують кошти підприємствам поштового зв'язку за тарифами, затвердженими наказом Держкомзв'язку України №43 від 28.03.1997 р. і зареєстрованими в Мін'юсті України 10.07.1997 р. за №254/2058. При цьому окремо визначаються тарифи за виплату пенсій з доставкою додому, за виплату безпосередньо у відділеннях зв'язку та при виплаті поштовими переказами.

За пересилання, доставку і виплату пенсій береться плата від загальної суми виплачених пенсій, зазначених у відомостях та разових дорученнях, а також від загальної суми переказів, включених до списку.

За пересилання переказами відрахувань із пенсій, що .. здійснюються органами соціального захисту населення на підставі виконавчих документів (виключно лише на користь фізичних осіб) вноситься плата за тарифами, встановленими за пересилання таких переказів за рахунок одержувача пенсії.

Відомості і разові доручення на виплату пенсії дійсні для підприємств поштового зв'язку, найменування і номер яких зазначені на виплатних документах. У випадку зміни одержувачем місця проживання виплата пенсії здійснюється підприємством поштового зв'язку за попередньою адресою до оформлення органом соціального захисту населення документів для виплати пенсії за новою адресою.

У разі переїзду одержувача у зв'язку зі зміною місця проживання в межах України органи соціального захисту населення мають право оформити виплату пенсії заздалегідь — за два місяці наперед.

Підприємства поштового зв'язку, що здійснюють доставку і виплату пенсій, на підставі документів, які подаються органами соціального захисту населення (відомостей, разових доручень, поштових переказів), складають заявку на кошти, потрібні для фінансування виплати пенсій на відповідний виплатний період. При цьому заявки на виплату пенсій уточнюються підприємствами поштового зв'язку після одержання від органів соціального захисту населення виплатних документів та за підсумками проведених верифікацій взаєморозрахунків. Заявки подаються до відповідного органу Пенсійного фонду не пізніш як за два дні до початку виплатного періоду. Для забезпечення своєчасної виплати пенсії органи Пенсійного фонду та соціального захисту населення перераховують кошти (у розмірі дводенної потреби) підприємствам поштового зв'язку за один робочий день до початку першого виплатного періоду. Перерахування коштів за достазку пенсій додому та при виплаті у відділеннях зв'язку проводяться подекадно — залежно від сум перерахованих коштів на виплату пенсій, з урахуванням встановленого тарифу. Після надання органами соціального захисту населення виплатних документів подальше фінансування поштамтів та вузлів зв'язку здійснюється органами Пенсійного фонду і соціального захисту населення в розмірах, що забезпечують виплату пенсій у поточному місяці. Плата за доставку пенсій додому і виплату пенсій в операційних касах перераховується поданням окремих платіжних доручень на поточний рахунок підприємства поштового зв'язку.

У виплатних документах виправлення, навіть обумовлені, не допускаються.

Відповідальність покладається:

Який порядок оформлення та виплати пенсій за відомостями?

Виплата пенсій за відомостями здійснюється, з 2-го по 20-те число кожного місяця в операційних касах поштамтів, вузлів, відділень зв'язку та з доставкою додому. У разі потреби, за узгодженням органів соціального захисту населення,

Пенсійного фонду і зв'язку, строки виплати пенсії та складання звітності можуть змінюватися.

Виплата пенсій здійснюється за графіками, які складаються підприємствами поштового зв'язку на підставі виплатних документів органів соціального захисту населення і узгоджуються з органами соціального захисту населення і Пенсійного фонду. Згідно з графіком кожному одержувачу встановлюється дата виплати, яка повідомляється йому при першій виплаті пенсії.

Якщо дати виплати пенсій збігаються зі святковими або вихідними днями підприємств поштового зв'язку, то виплата пенсії може здійснюватися достроково, але не раніше ніж за З дні до встановлених за графіком дат (п. 13 Інструкції).

За заявкою одержувача, що подається до підприємства поштового зв'язку або органу соціального захисту населення, виплата пенсій може здійснюватися безпосередньо в операційних касах підприємств поштового зв'язку у встановлені графіком дати або після них протягом виплатного періоду за окремими відомостями.

Органи соціального захисту населення узгоджують з підприємствами поштового зв'язку кількість пенсіонерів для включення в одну відомість за доставочними дільницями відповідно до встановлених лімітів видачі готівки в доставку листоношам.

Відомості на виплату пенсій після перевірки підписуються начальником і головним бухгалтером районного (міського, районного в місті) управління соціального захисту населення (начальником і старшим спеціалістом операційного відділу Центру з нарахування і виплати пенсій та допомоги) і засвідчуються печаткою.

Не пізніше ніж за 2—3 робочих дні до початку виплатного періоду органами соціального захисту населення надсилаються до поштамтів (вузлів зв'язку) відомості, окремим комплектом для кожного підприємства поштового зв'язку. До кожного комплекту відомостей додаються реєстри за формою ВЗ-М у трьох примірниках. Реєстри записуються в супровідний опис за формою В4-М, який складається в трьох примірниках по кожному поштамту (вузлу зв'язку). Реєстри і супровідні описи підписують ті відповідальні особи органів соціального захисту населення, які підписують відомості та засвідчують печаткою.

Протягом виплатного періоду можуть видаватися додаткові відомості для виплати пенсій, які нараховуються вперше або після перерахунку за минулий час, і які з тих чи інших поважних причин не були включені до основних відомостей. За додатковими відомостями пенсії виплачуються не пізніш як наступного дня після одержання відомостей підприємствами поштового зв'язку.

Сума неодержаної пенсії за минулий період включається у відомість разом із пенсією за поточний місяць і обчислюється як одна сума.

Як здійснюються виплати за разовими дорученнями?

За разовими дорученнями здійснюється виплата допомоги на поховання. У разі термінової потреби (у зв'язку зі зміною місця проживання, виїздом на постійне місце проживання за кордон, від'їздом до оздоровчих та лікувальних закладів) виплата пенсій також може здійснюватися за разовими дорученнями.

Разові доручення виготовляються органами соціального захисту населення друкарськими засобами на кожного одержувача в одному примірнику. Таке доручення виписується в день звернення до районного (міського, районного у місті) управління соціального захисту населення за місцем знаходження пенсійної справи або до Центру з нарахування і виплати пенсій та допомоги особам, які здійснили поховання пенсіонера або одержувачам пенсій, які потребують термінової виплати.

Підставою для оформлення разового доручення є письмове розпорядження керівника органу соціального захисту населення (з зазначенням дати) на довідці про смерть, виданій органом ЗАГСу, або на заяві пенсіонера, в якій викладено вмотивування потреби термінової виплати пенсії.

Разові доручення для виплати допомоги на поховання виписуються на ім'я особи, яка здійснила такі поховання і дійсні тільки для виплат у межах адміністративного району, а в умовах централізованої виплати пенсії — у межах області.

Найменування підприємства поштового зв'язку зазначається в разових дорученнях органами соціального захисту населення при їх оформленні.

На разовому дорученні проставляється номер особового рахунка, і через дріб зазначається порядковий номер з відповідної книги реєстрації видачі разових доручень.

В умовах централізованої виплати пенсій разові доручення на виплату пенсій оформляються тільки Центрами з нарахування і виплати пенсій та допомоги, а на виплату допомоги на поховання — Центрами з нарахування і виплати пенсій та допомоги або районними (міськими, районними в місті) управліннями соціального захисту населення.

Разові доручення після звірення їх з даними особових рахунків, пенсійними справами та перевірки наявності запису у відповідному розділі особового рахунка про оформлення разового доручення з зазначенням дати, суми та виду виплати, підписуються начальником і головним бухгалтером районного (міського, районного в місті) управління соціального захисту населення або начальником і старшим спеціалістом операційного відділу Центру з нарахування і виплати пенсій та допомоги і засвідчуються печаткою.

Разові доручення для виплати сум допомоги на поховання, які видаються особам, що здійснили поховання, записуються органом соціального захисту населення протягом дня до реєстру за формою ВЗ-М.

Виплата допомоги на поховання за разовими доручення-, ми здійснюється безпосередньо поштамтами (вузлами зв'язку) за місцезнаходженням відповідного органу соціального захисту населення або підприємствами поштового зв'язку при виплатних центрах в день одержання разового доручення.

Разові доручення на виплату пенсій приписуються органами соціального захисту населення до реєстрів за формою ВЗ-М, які належно оформлюються та надсилаються поштамтам (вузлам зв'язку) з долученням супровідних описів за формою В4-М.

Реєстри за формою ВЗ-М та супровідні описи за формою В4-М підписуються тими самими відповідальними особами, що й разові доручення, і завіряються печаткою органу соціального захисту населення.

Виплата допомоги на поховання та пенсії за разовими дорученнями здійснюється позачергово, згідно з порядком, визначеним в п. п. 38—44 Інструкції.

У разі надходження до підприємств поштового зв'язку разових доручень, виписаних після закінчення виплатного періоду, поштамти (вузли зв'язку) надсилають до органів соціального захисту населення додатковий звіт на виплачені суми за такими дорученнями для включення їх до загального взаєморозрахунку за звітний місяць.

Разові доручення дійсні тільки до кінця того місяця, в якому вони були виписані.

Який порядок контролю виплати пенсій за відомостями і разовими дорученнями?

Працівник, який контролює виплату пенсій у поштамті, вузлі зв'язку (далі — працівник, який контролює) під час прийому відомостей, разових доручень, реєстрів та супровідних описів зобов'язаний перевірити правильність їхнього оформлення, наявність на виплатних документах підписів відповідальних осіб органів соціального захисту населення та відбитків печаток цих органів, наявність відомостей, разових доручень, приписаних до супровідних документів, після чого підписати другий і третій примірники супровідного опису, поставити відбиток календарного штемпеля і повернути другий примірник органу соціального захисту населення, а третій примірник надіслати органу Пенсійного фонду для здійснення контролю за проведенням фінансування виплати пенсії. Перші примірники описів зберігаються в поштамті (вузлі зв'язку) в окремих справах за кожним органом соціального захисту населення.

У разі виявлення порушень в оформленні виплатних документів, розбіжностей між супровідними описами і відомостями складається акт за формою 51 у двох примірниках. Перший примірник акта із додатком неправильно оформленої відомості, разового доручення повертається до органу соціального захисту населення для вжиття потрібних заходів. Другий примірник долучається до документів поштамту (вузла зв'язку). На всіх примірниках супровідного опису зазначається причина складення акта за формою 51. Переоформлені відомості і разові доручення надсилаються підприємствам поштового зв'язку.

Виплата пенсій за разовими дорученнями здійснюється в день їх надходження, за відомостями відповідно до зазначених на них дат, згідно з графіком, а за додатковими відомостями, одержаними підприємством поштового зв'язку після зазначеної дати виплати— в день їх одержання, але не пізніш як наступного дня.

Виплата пенсій раніше від зазначеної у відомості дати, крім випадків, передбачених у п.13 інструкції, може здійснюватися лише з письмового дозволу керівника органу соціального захисту населення.

На робоче місце оператора працівник, який контролює, щоденно подає відомості за датами виплати пенсій, додаткові відомості і разові доручення під розписку в спеціальному журналі, у якому записується їх кількість.

Для доставки пенсій одержувачам додому працівник поштового зв'язку записує відомості до книги за формою 55. Виплатні документи разом із готівкою видаються листоношам під розписку. Відомості, за якими частково не були виплачені суми пенсій, записуються за номером відомості, за загальною сумою, яка підлягала виплаті, і через дріб — частково невиплаченої суми.

Виплата пенсій (допомоги на поховання) провадиться листоношею (оператором) особисто одержувачу після звірення серії та номера пред'явленого паспорта з даними, зазначеними у відомості (разовому дорученні). За отримання грошей одержувач розписується у відомості (разовому дорученні) з проставленням дати одержання, а працівник зв'язку — за здійснення оплати. При оплаті пенсії за разовими дорученнями заповнюються також і відривні талони до цих доручень (п.38 Інструкції).

Якщо у відомості (разовому дорученні) не заповнені дані паспорта (серія, номер), то одержувач самостійно записує їх у призначеному місці. Ці дані працівником зв'язку заносяться і у відривний талон відомості (разового доручення). Якщо органом соціального захисту населення допущена помилка при заповненні паспортних даних, то працівником зв'язку помилка виправляється, про що робиться відмітка у відомості і у відривному талоні відомості (разового доручення).

Якщо одержувач неписьменний, то він повинен доручити іншій особі, крім працівників органів та установ соціального захисту населення, лікувально-профілактичних установ, Пенсійного фонду і зв'язку, розписатися за нього в одержанні пенсії. У графі «Підпис одержувача» зазначається: «За неписьменного розписався» та вписуються прізвище, ініціали та дані паспорта. В такому самому порядку здійснюється виплата пенсії одержувачу, який не може розписатися за станом здоров'я. При цьому у відомості (разовому дорученні) зазначається: «За хворого розписався...» та вписується прізвище, ініціали та дані паспорта.

Пенсія одержувачам, які перебувають у психоневрологічних диспансерах або проживають у будинках-інтернатах для осіб похилого віку та інвалідів, доставляється і виплачується працівниками поштового зв'язку протягом одного дня, в організованому порядку, у наданому керівниками цих установ приміщенні в присутності відповідальних осіб цих установ.

Після закінчення кожної доставки листоноша зобов'язаний пред'явити працівнику, який контролює, відомості, разові доручення, а в разі невиплати пенсії — залишок готівки і довідку за формою 20 із зазначенням у ній причини невиплати.

У випадку, коли пенсія не виплачена одержувачу внаслідок смерті, від'їзду або з інших поважних причин, працівник, який контролює, на підставі даних довідки за формою 20 у відривному талоні записує причину (код) невиплати. Довідки за формою 20 зберігаються до закінчення взаєморозрахунків за звітний період.

У разі невиплати пенсії понад 6 місяців органи соціального захисту населення припиняють подальше нарахування пенсії для з'ясування причини.

Якщо за умови значних відстаней населених пунктів від підприємства поштового зв'язку листоноша не може повернутися в день виплати пенсії, то він зобов'язаний пред'явити виплатні документи і залишок готівки не пізніше наступного робочого дня.

Працівник, який контролює, приймаючи звіт від листоноші, підбиває підсумки у відомостях за кількістю і сумою виплачених пенсій, перевіряє наявність даних паспорта та підпису за одержання грошей, наявність довіреностей і довідок за формою 20 із зазначенням у них причин невиплати пенсії, приймає виплатні документи, залишок готівки і здійснює запис у книжці за формою 55, у якій після цього листоноша розписується за звіт.

Відомості і разові доручення, за якими залишилася не-виплачена пенсія, видаються в доставку удруге. У разі невиплати пенсії при повторній доставці, відомості і разові доручення, за якими виплата пенсії не закінчена, щодня,'до кінця виплатного періоду, передаються на робоче місце оператора під розписку в спеціальному журналі.

Як оформляється виплата пенсії за довіреністю?

Одержувач пенсії може уповноважити іншу особу одержати пенсію за довіреністю. Довіреність на одержання пенсії засвідчується нотаріально, організацією, у якій довіритель працює або навчається, житлово-експлуатаційною організацією за місцем його проживання, а також адміністрацією стаціонарної лікувально-профілактичної установи, у якій він перебуває на лікуванні. Довіреності осіб, які перебувають у місцях позбавлення волі, засвідчуються начальниками відповідних установ. Довіреність без зазначення дати її вчинення вважається недійсною.

Термін дії довіреності не може перевищувати трьох років. Довіреність може бути видана як на один, так і на 2—3 місяці підряд. Після закінчення зазначеного терміну вона може бути переоформлена без обмеження кількості переоформлень. Після відновлення довіреності пенсія може бути сплачена за весь час відсутності одержувача за місцем його постійного проживання або перебування його у лікувальній установі. За довіреностями, засвідченими стаціонарними, лікувально-профілактичними закладами, виплата пенсії здійснюється один раз, після чого довіреність підлягає переоформленню.

Виплата пенсій працівникам Пенсійного фонду, органів соціального захисту населення і підприємств поштового зв'язку за довіреностями одержувачів не дозволяється, за винятком випадків, коли зазначені працівники мають з отримувачами родинні стосунки.

При виплаті пенсій за довіреністю працівник поштового зв'язку перевіряє правильність її оформлення і виплачує пенсію особі, на яку оформлена довіреність, згідно з вимогами п.38 інструкції.

Після першої виплати пенсії довіреність відбирається і зберігається у підприємстві поштового зв'язку в порядку, що забезпечує наявність довіреності в окремій справі.

Також можливе оформлення виплати пенсій поштовими переказами.

Поштовими переказами виплачуються пенсії за місцем тимчасового проживання одержувача, а також ті пенсії та доплати до них, які не включені з різних причин у відомості, аліменти та інші відрахування з пенсій на користь фізичних осіб.

Поштові перекази за формою 112 оформляються органами соціального захисту населення і включаються в списки за формою 103, окремо на виплату пенсій та на утримання з пенсій.

На підставі визначених документів органи Пенсійного фонду та соціального захисту населення перераховують кошти підприємствам поштового зв'язку гарантованими платіжними дорученнями і здають їм поштові перекази разом зі списками формою 103 та гарантованими платіжними дорученнями.

Не виплачені з різних причин поштові перекази після закінчення терміну їх зберігання підприємствами поштового зв'язку перераховуються на розрахункові поточні рахунки органів Пенсійного фонду або соціального захисту на-, селення, за зворотними адресами, зазначеними у поштових переказах. Талони і повідомлення разом із четвертим примірником платіжного доручення відсилаються адресатам рекомендованими службовими листами.

Пенсія, яка пересилається поштовими переказами, ' виплачується особисто одержувачам згідно з п.38 Інструкції, а в окремих випадках — згідно з п.п.39—43 Інструкції,

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 11 /2007