УВАГА! ДОКУМЕНТ ВТРАЧАЄ ЧИННІСТЬ.
ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Л И С Т
07.12.2004 N 25/4-14-34/14528-ЕП
Начальникам регіональних 
митниць, митниць 
( Лист відкликано на підставі Листа Державної митної служби N 11/4-15/4982-ЕП (v4982342-07) від 16.05.2007 )

Про особливості реалізації підакцизних товарів

У доповнення до листа Держмитслужби від 30.06.04 N 25/4-14/8189-ЕП (v8189342-04) "Про реалізацію товарів" надаємо рекомендації щодо механізму застосування положень статті 172 Митного кодексу України (92-15) в частині нарахування податків та зборів при реалізації товарів, які згідно із законодавством обкладаються акцизним збором.
Згідно зі статтею 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання ринку автомобілів в Україні" (2134-14) продаж автомобілів, ввезених в Україну й конфіскованих (примусово вилучених), у тому числі в рахунок погашення боргу або інших зобов'язань за цивільно-правовими угодами, договорами, у випадках, передбачених законодавством, або визнаних безгосподарними, здійснюється з нарахуванням податків і зборів, що справляються при імпорті автомобілів відповідно до закону, якщо такі податки та збори не були попередньо сплачені.
Ураховуючи викладене, реалізація автомобілів, на які законодавством встановлено акцизний збір (далі - автомобілі), має такі особливості:
1. Автомобілів, що перейшли у власність держави (внаслідок відмови власника на користь держави або конфіскації за рішенням суду)
Питання застосування ставок мита на товари, що ввозяться на митну територію України та вивозяться за межі цієї території, визначається Законом України "Про Єдиний митний тариф" (2097-12) . Згідно з пунктом "г" частини першої статті 19 цього Закону товари, які підлягають оберненню у власність держави, звільняються від обкладення митом.
Підстави для звільнення операцій з підакцизними товарами від обкладення акцизним збором визначено Декретом Кабінету Міністрів України "Про акцизний збір" (18-92) . Цим Декретом не передбачено звільнення від обкладення акцизним збором операцій з реалізації автомобілів, які перейшли у власність держави.
Відповідно до положень статті 5 Закону України "Про податок на додану вартість" (168/97-ВР) операції з передання конфіскованих та інших товарів, що перейшли у власність держави, організаціям, уповноваженим на їх зберігання та реалізацію, не звільняються від обкладення податком на додану вартість, якщо такі товари згідно із законодавством підлягають обкладенню акцизним збором.
Таким чином, у разі реалізації автомобілів, які перейшли у власність держави, мито не нараховується, а акцизний збір та податок на додану вартість нараховуються на загальних підставах.
Враховуючи викладене вище, визначення ціни автомобілів, які перейшли у власність держави, та передаються в реалізацію безпосередньо митними органами, здійснювати як і для товарів, що реалізуються у зв'язку із закінченням строку зберігання. Роз'яснення з цього питання наведено в пункті 2 листа Держмитслужби від 30.06.04 N 25/4-14/8189-ЕП (v8189342-04) .
Підприємствами - організаторами митних аукціонів (або іншими підприємствами торгівлі), якими були реалізовані автомобілі, кошти, отримані від їх реалізації, за вирахуванням суми комісійної винагороди перераховуються на депозитний рахунок митниці, якою в подальшому перераховуються до відповідного бюджету.
У разі передання конфіскованих автомобілів органам державної виконавчої служби до акта опису й арешту необхідно додавати довідку про нарахування акцизного збору та податку на додану вартість (якщо ці платежі не були сплачені попередньо). Після перерахування органами Державної виконавчої служби на рахунок митного органу відповідних сум податків і зборів митний орган перераховує ці суми до бюджету.
2. Автомобілів, які зберігаються під митним контролем (крім зазначених у пункті 1 частини першої статті 166 Митного кодексу України (92-15) та за якими власник або вповноважена ним особа не звернулися до закінчення строків зберігання
Реалізація зазначених автомобілів здійснюється в порядку, установленому для товарів, строк зберігання під митним контролем яких закінчився. Роз'яснення з цього питання наведено в пункті 2 листа Держмитслужби від 30.06.04 N 25/4-14/8189-ЕП (v8189342-04) .
Звертаємо увагу, що звільнення від обкладення митом цієї категорії товарів законом не передбачено.
Роз'яснення, наведені вище, стосуються реалізації всіх інших підакцизних товарів (за винятком тютюнових виробів та алкогольних напоїв, які згідно із законодавством підлягають знищенню).
Заступник Голови Служби
А.Д.Войцещук