Я зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності. Нещодавно в мене виникли непорозуміння з податковими органами (хоча справа й не в таких великих грошах, але я не хотів би їх сплачувати, оскільки вважаю це нарахування абсолютно безпідставним). Скаржитися до вищестоящих органів ДПА бажання не маю — хочу звернутися до суду. Але знаю, що тепер дії податківців оскаржуються за правилами адміністративного судочинства. То яким чином можна подати відповідну позовну заяву?
Дійсно, будь-які рішення, дії та бездіяльність податкових органів слід оскаржувати в порядку адміністративного судочинства — адже, як зазначено у ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі — КАСУ), його завданням є захист прав, свобод та інтересів фізичних і юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади та місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, а також інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій (зрозуміло, що податкові відносини належать до публічно-правових, а ДПІ — до суб'єктів владних повноважень). Вимоги щодо форми та змісту позовної заяви й доданих до неї документів містяться у статтях 105 — 106 КАСУ. Так, згідно з вказаними правовими нормами позовна заява має бути подана до адміністративного суду у письмовій формі та повинна містити наступні відомості:
найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява;
ім'я чи назву позивача, поштову адресу, а також номер засобу зв'язку та адресу електронної пошти, якщо такі є;
ім'я або назву відповідача, посаду й місце служби посадової чи службової особи, поштову адресу, а також номер засобу зв'язку та адресу електронної пошти, якщо такі відомі;
зміст позовних вимог (у даному випадку, наскільки зрозуміло з питання дописувача, вимогу про скасування рішення податкового органу);
виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги (на підтвердження цих обставин слід зазначити докази, про які відомо позивачеві та які можуть бути використані судом);
у разі необхідності — клопотання про витребування доказів, про виклик свідків тощо;
перелік документів та інших матеріалів, що додаються (в обов'язковому порядку — копії позовної заяви та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів та документ про сплату судового збору).
Позовна заява підписується самим позивачем або його представником (наприклад, юрисконсультом чи адвокатом) із зазначенням дати підписання заяви. Якщо позовна заява подається пред-' ставником позивача, то до неї мають додаватися довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження такого представника на подання позову і, можливо, на подальше представництво в суді під час розгляду цього позову, а також бути вказані ім'я представника, його поштова адреса, номер телефону та адреса електронної пошти, якщо вони є.
Щодо самої процедури подання позовної заяви, то остання з необхідними копіями (залежно від кількості відповідачів) може бути як подана безпосередньо до канцелярії відповідного суду (при цьому для документального підтвердження подання позову варто зробити одну зайву копію позовної заяви, яка, на прохання особи, що її подає, має бути зареєстрована працівником канцелярії суду та повернута позивачу чи його представнику), так і направлена на адресу суду поштою (у такому разі доцільно скористатися такою формою відправлення, як цінний лист з описом вкладення — щоб мати документальне підтвердження стосовно того, що і коли було направлено на адресу суду). Але незалежно від обраного способу подання заяви до адміністративного суду, необхідно пам'ятати, що до заяви обов'язково має бути додана квитанція про сплату судового збору. На сьогодні, як зазначено у пп. 2 п. 3 Прикінцевих та перехідних положень КАСУ, розмір судового збору при зверненні до адміністративного суду визначається відповідно до пп. "б" п. 1 ст. З Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" від 21 січня 1993 р. № 7-93 і становить 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (тобто 3 грн 40 коп.). Виняток з цього правила становлять випадки подання до адміністративного суду позовних заяв, що містять майнові вимоги про стягнення грошових коштів — за таких обставин розмір судового збору становитиме один відсоток від розміру таких вимог, але не більше 1700 грн (пп. 3 п. 3 Прикінцевих та перехідних положень КАСУ).
Підготувала Анжеліка ДОМБРУГОВА
Юридичний вісник України № 33 ( 17-25 серпня 2007 року)