Перевищення максимального обсягу виручки


Які дії необхідно вчинити платнику єдиного податку—фізичній особі у разі перевищення максимально дозволеного обсягу виручки від реалізації товарів?


У ст. 1 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" від 03.07.1998 р. № 727/98 (далі — Указ) установлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується, зокрема, для фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень.

Відповідно до. абз. 8 ст. 2 Указу доходи, отримані від здійснення підприємницької діяльності, що обкладається єдиним податком, не включаються до складу сукупного оподатковуваного доходу за підсумками звітного року такого платника та осіб, що перебувають з ним у трудових відносинах, а сплачена сума єдиного податку є остаточною і не включається до перерахунку загальних податкових зобов'язань як самого платника податку, так і осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, включаючи членів його сім'ї, які беруть участь у підприємницькій діяльності.

Як визначає Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва у своєму Листі "Щодо перевищення єдинником максимального обсягу виручки" від 27.04.2007 р. № 3102 (далі — Лист), зазначена норма поширюється на платника єдиного податку незалежно від отриманого обсягу виручки від реалізації, оскільки відповідно до ст. 2 Указу такий суб'єкт сплачує фіксований розмір ставки податку. При цьому у разі порушення вимог ст. 1 Указу, зокрема перевищення обсягу виручки від реалізації продукції (500 тис. грн), платник єдиного податку— фізична особа згідно зі ст. 5 Указу повинен перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності, починаючи з наступного звітного періоду (кварталу).

У такому випадку єдинник повинен буде сплачувати податок з доходів фізичних осіб за правилами, встановленими розділом IV Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" від 26.12:1992 р. № 13-92 (слід нагадати, що цей Декрет втратив чинність, крім розділу IV у частині оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю, який застосовується з урахуванням положень пункту 9.12 ст. 9 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб")

Такий Перехід, як роз'яснено у Листі, платник податку повинен здійснити самостійно, починаючи з наступного звітного періоду (кварталу, в якому виникло перевищення), шляхом подання до податкового органу за його податковою адресою податкової декларації за наслідками такого звітного кварталу. Декларація подається протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Таким чином, якщо обсяг виручки від провадження підприємницької діяльності у І, II, III або IV кварталі відповідного року перевищив 500 тис. грн, то суб'єкт підприємницької діяльності повинен протягом 5 днів після закінчення звітного періоду (кварталу) за підсумками роботи за відповідний квартал подати звіт, де, зокрема, вказується весь фактичний обсяг виручки від реалізації товарів, та протягом цього ж строку після закінчення звітного податкового періоду здати до податкового органу свідоцтво про сплату єдиного податку та всі довідки про трудові відносини фізичної особи з платником єдиного податку (якщо платник єдиного податку здійснює підприємницьку діяльність з використанням найманої праці).

Нагадаємо, що форма зазначеного звіту суб'єкта малого підприємництва — фізичної особи—платника єдиного податку встановлена у Додатку 3 до Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 29.10.1999 р. № 599 (у редакції наказу ДПА України від 28.12.2001 р. № 521), і він подається особисто платником єдиного податку або надсилається поштою до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації його як суб'єкта підприємницької діяльності. При особистому поданні звіту датою подання вважається дата реєстрації його в органі державної податкової служби, а при надсиланні звіту поштою — дата відправки на штампі відділення зв'язку. Крім того, податкова звітність може бути надана податковому органу за добровільним рішенням платника податків в електронній формі за умови дотримання чинного законодавства, що регулює ці питання.

Сторінку підготувала Катерина ФОМІНА

Юридичний вісник України № 35 ( 1-7 вересня 2007 року)