Чи враховується для оплати листка непрацездатності заробітна плата, одержана за неосновним місцем роботи?
Як передбачено у ч. 1 ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", допомога по тимчасовій непрацездатності призначається та надається застрахованій особі за основним місцем роботи та за сумісництвом за рахунок сплачених страхових внесків.
Згідно з п. 21 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1266 (далі - Порядок), якщо застрахована особа працює за сумісництвом, страхові виплати у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця здійснюються на підставі копії листка непрацездатності, виданого в установленому порядку, засвідченої підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи, та довідки про середню заробітну плату за основним місцем роботи. Якщо ж застрахована особа працює на кількох роботах за сумісництвом, для призначення страхової виплати у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця, додатково до зазначених документів додаються довідки про середню заробітну плату за місцями роботи за сумісництвом.
Відповідно до пунктів 7 та 9 Порядку середня заробітна плата застрахованої особи обчислюється виходячи з нарахованої заробітної плати, яка підлягає обкладанню податком з доходів фізичних осіб та на яку, у межах максимальної величини (граничної суми) місячної заробітної плати (доходу), нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, при обчисленні середньої заробітної плати для оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця та допомоги по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, яка виплачується з шостого дня непрацездатності, враховується вся заробітна плата, з якої сплачено страхові внески, одержана як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.
Сторінку підготувала Катерина ФОМІНА
Юридичний вісник України № 39 ( 29 вересня- 5 жовтня 2007 року)