Виконання обов'язків тимчасово посутнього працівника


Я, за розпорядженням керівника підприємства, поряд з основною роботою, тимчасово виконую обов'язки співробітниці, яка вже два тижні на лікарняному. Чи оплачуватиметься мені ця робота?


Виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника без звільнення від основних трудових обов'язків — це заміна працівника, відсутнього через відпустку, тимчасову непрацездатність, відрядження та з інших причин, коли відповідно до чинного законодавства за ним зберігаються місце роботи і посада. Вибір працівника, на якого буде покладено додаткові функції з виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника, проводиться з урахуванням його реальної можливості виконувати ці обов'язки, тобто наявної професійної підготовки та зайнятості під час виконання власної роботи. Тимчасове виконання обов'язків за посадою відсутнього працівника покладається на іншого працівника наказом (розпорядженням) по підприємству.

Відповідно до ст. 105 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) працівникам, які виконують на тому ж підприємстві, в установі, організації поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу за іншою професією (посадою) або обов'язки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи, провадиться доплата за суміщення професій (посад) або виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника. Розміри доплат у даному випадку встановлюються на умовах, передбачених у колективному договорі. У разі, відсутності на підприємстві колективного договору питання щодо розміру доплат за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника повинно вирішуватися за домовленістю сторін.

Пленум Верховного Суду України у п. 15 постанови "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці" від 24.12.1999 р. № 13 роз'яснив, що в тому разі, коли умови про розміри доплат за виконання працівником поряд з основною роботою додаткової роботи за іншою професією чи посадою (суміщення професій, посад) або обов'язків тимчасово відсутнього працівника без звільнення від основної роботи не були визначені відповідно до ст. 105 КЗпП у колективному договорі чи погоджені інакше за відсутності останнього, розмір доплати за таку роботу, виконану за розпорядженням власника або з його відома, визначається судом з урахуванням її складності, характеру, обсягу, а також ступеня використання робочого часу та тарифної ставки працівника.

Таким чином, доплата за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника може встановлюватися і у розмірі до 100 % тарифної ставки (окладу) відсутнього працівника, проте безпосередній розмір доплати зазначається в наказі підприємства про доручення працівникові виконувати обов'язки тимчасово відсутнього працівника. Але також потрібно відзначити, що зазначені правила не застосовуються, якщо йдеться про виконання робітниками і службовцями робіт різної кваліфікації, оскільки оплата за них провадиться згідно зі ст. 104 КЗпП. Зокрема, при виконанні робіт різної кваліфікації праця почасових робітників, а також службовців оплачується за роботою вищої кваліфікації.

Сторінку підготувала Катерина ФОМІНА

Юридичний вісник України № 43 (27 жовтня-2 листопада 2007 року)