Продаж об'єктів рухомого майна


Хто виступає податковим агентом платника податку щодо оподаткування доходів, отриманих таким платником податку від продажу транспортного засобу на товарній біржі?


У ст. 1 Закону України "Про товарну біржу" зазначено, що товарна біржа за своїм правовим становищем є юридичною особою, яка має на меті, зокрема, надання послуг в укладенні біржових угод. Відповідно до ст. 15 цього Закону угода вважається укладеною з моменту її реєстрації на біржі. Таким чином, як визначила Державна податкова адміністрація України у листі "Щодо визначення податкового агента платника податку—фізичної особи стосовно оподаткування доходів, отриманих таким платником податку від продажу об'єктів рухомого майна на товарній біржі" від 08.06.2006 р. № 6347/6/17-0216 (далі -Лист), при проведенні біржової операції з купівлі-продажу рухомого майна одна зі сторін угоди (покупець) набуває права власності на рухоме майно, яке придбаває, а друга сторона угоди (продавець) одержує дохід від такого продажу тільки з моменту реєстрації угоди на біржі.

Згідно з п. 12.3 ст. 12 Закону "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі — Закон) якщо об'єкт рухомого майна продається за посередництвом юридичної особи (її філії, відділення, іншого відокремленого підрозділу) або представництва нерезидента, то така особа вважається податковим агентом платника податку стосовно оподаткування доходів, отриманих таким платником податку від такого продажу. У п. 1.15 ст. 1 Закону визначено, що податковий агент — це юридична чи фізична особа (резидент чи нерезидент), які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу обкладання іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

У зв'язку із вищевикладеним Державна податкова адміністрація у своєму Листі відзначила, що при укладенні на товарній біржі угод купівлі-продажу рухомого майна, яке належить продавцю—фізичній особі, податковим агентом такого платника—фізичної особи стосовно оподаткування доходів, одержаних ним від такого продажу, є товарна біржа. При цьому роз'яснено, що агентські функції біржі, які вона повинна виконувати відповідно до п. 12.3 ст. 12 Закону, полягають у тому, що податок з доходів фізичних осіб сплачується продавцем самостійно до чи під час реєстрації біржової угоди, а біржі під час реєстрації угоди повинні проконтролювати (перевірити) правильність сплати (перерахування до бюджету) належної суми податку, здійснивши розрахунки (нарахування) сум оподатковуваного доходу та належного до сплати податку. Копія ж документів, що підтверджують факт сплати податку (платіжні доручення, квитанції), залишаються у документах біржі щодо реєстрації угоди. Тобто нарахування (обчислення) доходу та податку з нього є невід'ємним обов'язком податкових агентів, за посередництвом яких фізичні особи здійснюють купівлю-продаж належного їм майна.

Отже, при укладанні угод купівлі-продажу рухомого майна на біржі податок з доходів фізичних осіб має сплачуватися продавцем самостійно до чи під час реєстрації біржової угоди, а біржі як податкові агенти під час реєстрації угоди повинні проконтролювати правильність сплати належної суми податку.

Також слід мати на увазі, що обов'язок біржі виконувати функції податкового агента підтверджується і у постанові Вищого адміністративного суду України від 29.05.2007 р. у справі № 31/480а. У цьому судовому рішенні, зокрема, передбачено, що при укладенні угод купівлі-продажу майна біржа виступає у ролі посередника. Таким чином, оскільки угоди купівлі-продажу рухомого майна були укладені при посередництві біржі, то вона зобов'язана згідно з п. 12.3 ст. 12 Закону здійснювати функції податкового агента.

Сторінку підготувала Катерина ФОМІНА

Юридичний вісник України № 49 (8-14 грудня 2007 року)