Я була звільнена з роботи за власним бажанням. Чи можу я стати на облік у центрі зайнятості? Яку допомогу я буду отримувати?
До державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні можуть звертатися всі незайняті громадяни, які бажають працю-вати4 а також зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, влаштуватися на роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час.
Для громадян, зареєстрованих у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, протягом семи календарних днів з моменту реєстрації підбирається підходяща робота, тобто робота, що відповідає освіті, професії (спеціальності), кваліфікації працівника і надається в тій же місцевості, де він проживає. Заробітна плата повинна відповідати рівню, який особа мала за попередньою роботою з урахуванням її середнього рівня, що склався в галузі відповідної області за минулий місяць. У разі відсутності підходящої роботи на восьмий день надається статус безробітного та при наявності права призначається виплата допомоги по безробіттю.
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до середньої заробітної плати (доходу) безробітного залежно від страхового стажу: до 2 років — 50 відсотків; від 2 до 6 років — 55 відсотків; від 6 до 10 років — 60 відсотків; понад 10 років — 70 відсотків. Крім цього, така допомога виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного вище розміру: перші 90 календарних днів — 100%; протягом наступних 90 календарних днів — 80%; у подальшому — 70%.
Зверніть увагу, що особам, які звільнились за власним бажанням без поважних причин і визнані в установленому порядку безробітними, виплата допомоги по безробіттю у перші 90 календарних днів не здійснюється. її виплата починається з 91 календарного дня і протягом 90 днів становить 80 відсотків до визначеного розміру. У подальшому допомога виплачується у розмірі 70 відсотків.
Однак слід зважати на те, що Законом встановлені певні обмеження максимального та мінімального розміру зазначеної допомоги: вона не може бути вищою за середню заробітну плату, що склалася в галузях національної економіки відповідної області за минулий місяць, і нижчою за прожитковий мінімум, встановлений законом.
Сторінку підготувала Катерина ФОМІНА
Юридичний вісник України № 3 (19 - 25 січня 2008 року)