Яким законодавчим актом передбачено надання пільгових державних кредитів для отримання вищої освіти?

Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України № 916 від 16.06.2003 р. «Про затвердження Порядку надання цільових пільгових державних кредитів для здобуття вищої освіти» цільовий пільговий державний кредит для здобуття вищої освіти за будь-якою формою навчання у вищих навчальних закладах незалежно від форми власності можуть одержати молоді громадяни України віком до 28 років, які успішно склали вступні іспити або навчаються на будь-якому курсі вищого навчального закладу.

П.22 визначено, що сума кредиту повертається зі сплатою 3 % річних протягом 15 років, починаючи з дванадцятого місяця після закінчення навчання у вищому навчальному закладі з виплатою щороку 1/15 частини загальної суми одержаного кредиту та відсотків за користування ним.

Відповідно до п.26 зазначеної постанови одержувач кредиту, який після закінчення вищого навчального закладу пропрацював за фахом не менш як 5 років у державному або комунальному закладі чи установі у сільській місцевості, кредит та відсотки за користування ним не повертає, що підтверджується щороку на момент оплати довідкою з місця роботи.

Постановою Кабінету Міністрів України №1159 від 29.06.1999 р. «Про підготовку фахівців для роботи в сільській місцевості» визначені квоти підготовки фахівців для агропромислового комплексу, залізничного транспорту і соціальної сфери сільської місцевості у вищих навчальних закладах.

Квота для підготовки згаданих фахівців у вищих навчальних закладах не повинна перевищувати 75 % обсягів державного замовлення на підготовку фахівців з кожної спеціальності у вищих сільськогосподарських закладах. 50 % — у вищих педагогічних та у вищих навчальних закладах залізничного транспорту і 25 %.— в інших вищих навчальних закладах.

Прийом абітурієнтів до вищих навчальних закладів за встановленою квотою здійснюється на підставі цільових направлень, що видаються абітурієнтам, які постійно проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, зокрема:

до вищих навчальних закладів І і II рівнів акредитації — райдержадміністраціями;

до вищих навчальних закладів III і IV рівнів акредитації — відповідними органами Ради міністрів Автономної Республіки Крим та облдержадміністраціями;.

до вищих навчальних закладів залізничного транспорту І—IV рівнів акредитації — керівниками залізниць.

Зарахування абітурієнтів, котрі мають цільове направлення і успішно склали вступні іспити, здійснюється за окремим конкурсом, який організовується за кожною спеціальністю і має враховувати обсяги державного замовлення та встановлену квоту відповідних регіонів.

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист

Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 10/2008