ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ РИБНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного комітету
рибного господарства України
14.03.2008 N 88
( z0266-08 )
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
31 березня 2008 р.
за N 267/14958
РЕЖИМ
спеціального промислового рибальства в басейні Чорного моря у 2008 році
1. Цей Режим розроблено відповідно до Тимчасового порядку ведення рибного господарства і здійснення рибальства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 вересня 1996 року N 1192 (
1192-96-п)
, та на підставі рішення Науково-промислової ради Держкомрибгоспу (протокол від 11.12.2007 N 2).
2. Промисел у басейні Чорного моря здійснюватиметься відповідно до Правил промислового рибальства в басейні Чорного моря, затверджених наказом Держкомрибгоспу України від 8 грудня 1998 року N 164 (
z0147-99)
, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 9 березня 1999 року за N 147/3440 (далі - Правила рибальства), а також цього Режиму.
3. Написи, що в обов'язковому порядку наносяться на риболовні судна, повинні відповідати національному стандарту України.
4. Промисловий вилов осетрових видів риб і їх гібридів у басейні Чорного моря забороняється, а прилов цих об'єктів негайно випускається на місці вилову в водойму незалежно від їх життєздатності.
5. Кількість суден, що одночасно ведуть промисел шпрота різноглибинними тралами, з 1 січня до 31 березня та з 1 листопада до 31 грудня обмежується 20 одиницями.
6. Кількість сіток, що застосовуються для промислу калкана, обмежено 8500 одиницями. Довжина сіток не повинна перевищувати 100 м. Сітки для користувачів розподіляються: Автономна Республіка Крим - 5100 одиниць (у тому числі Каркінітська затока - 250 одиниць), Миколаївська область - 400 одиниць, Херсонська область - 1100 одиниць (у тому числі Каркінітська затока - 100 одиниць), Одеська область - 1650 одиниць, резерв Держкомрибгоспу - 250 одиниць. Розподіл сіток між користувачами здійснюється органами рибоохорони.
Мінімальна кількість сіток на бригаду (ланку) в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях:
- для плавзасобів, що не підлягають нагляду класифікаційного товариства, - 20 одиниць;
- для плавзасобів, що підлягають нагляду класифікаційного товариства, - 100 одиниць.
7. Заборона на вилов калкана під час нересту у виключній (морській) економічній зоні визначається в термін з 1 до 30 травня.
У територіальних і внутрішніх морських водах у цей період уводиться органами рибоохорони за погодженням з Південним науково-дослідним інститутом морського рибного господарства та океанографії (далі - ПівденНІРО) ступінчата заборона на вилов калкана терміном на 15 діб (на схід від меридіана, що проходить через мис Башенний; між меридіанами, що проходять через мис Башенний і порт Євпаторія, виключаючи акваторію Каркінітської затоки; між меридіаном, що проходить через порт Євпаторія, і меридіаном 32 град. 13' сх.д., уключаючи всю акваторію Каркінітської затоки; західніше меридіана 32 град. 13' сх.д.).
У період нерестової заборони забороняється спеціалізований промисел калкана сітками. Калкан, що був приловлений іншими знаряддями лову в цей період, випускається в море незалежно від його життєздатності. У період зазначеного нерестового обмеження забороняється спеціалізований промисел катрана і скатів сітками та наживними крюччями, шпрота різноглибинними тралами в територіальних і внутрішніх морських водах (заборона не стосується ділянок смт Морське - Алушта, мис Аю-Даг - мис Сарич, острів Зміїний).
8. Забороняється неспеціалізований промисел сітками в річках Дніпро, Інгул, Інгулець з їх придатковими системами.
9. Кількість сіток, що застосовуються для промислу пелінгаса на акваторії Чорного моря західніше меридіана 32 град. 13' сх.д., обмежено 270 одиницями. Довжина сіток не повинна перевищувати 100 м. Сітки для користувачів розподіляються: Миколаївська область - 100 одиниць, Херсонська область - 50 одиниць, Одеська область - 120 одиниць.
Мінімальна кількість сіток на бригаду (ланку) - 10 одиниць.
10. Дозволяється спеціалізований промисел закидними неводами та волокушами пелінгаса в Березанському лимані з 1 січня до 31 березня і з 15 жовтня до 31 грудня. Мінімальний крок вічка: у "матні" - 30 мм, у приводах і крилах - 40 мм.
11. Забороняється промисел пелінгаса сітками в період з 15 червня до 14 жовтня у Чорному морі на північ від лінії, що з'єднує мис Тарханкут з Дністровсько-Царгородським маяком.
12. При промислі шпрота різноглибинними тралами прилов чорноморської хамси не регламентується протягом усього року, прилов азовської хамси не регламентується тільки в дозволений період для її промислу кошільними неводами. У разі відсутності відповідного обґрунтування ПівденНІРО хамса, що розповсюджена з жовтня до березня на схід від меридіана, що проходить через мис Кікінеїз, уважається азовською, а вся інша - чорноморською.
13. Величина прилову тюльки та атерини в усіх знаряддях лову вздовж кримського узбережжя не регламентується.
14. Величина прилову скатів при промислі калкана сітками не регламентується.
15. Мінімальний розмір вічка в сітках при лові бичка встановлюється 22 мм, в Тилігульському лимані - 20 мм.
Максимальний розмір вічка в сітках при лові бичків на акваторії Чорного моря не повинен перевищувати 28 мм.
16. Дозволяється застосування насосів (помп) потужністю не більше 45 куб.м/год. для подання повітря в товщу води при промислі личинок хірономід сачками з капронового газу у водних об'єктах або на ділянках, які не використовуються в даний час з рибогосподарською метою. Відповідні водні об'єкти та їх ділянки визначаються органами рибоохорони на підставі рекомендацій науково-дослідних установ.
17. Установити, що прилов особин непромислового розміру (за винятком осетрових) при спеціалізованому промислі інших видів дозволяється у відповідності до норм, установлених для неспеціалізованого промислу (п. 18.4 Правил рибальства (
z0147-99)
.
18. Забороняється застосування сіток для лову бичків у Каркінітській затоці, за винятком акваторій Джарилгацької, Каржинської, Широкої та Перекопської заток.
19. У період з 11 вересня до 31 грудня прилов азово-чорноморських кефалей у сітки при лові бичка в лиманах не регламентується.
20. Передбачені Правилами рибальства (
z0147-99)
норми для ріки Дунай розповсюджуються також на передгирловий простір ріки (від Старостамбульського гирла до Білгородського каналу включно і на 5 км у глиб моря).
21. Ділянка на передгирловому просторі ріки Дунай, що є забороненою для промислу протягом усього року, визначається кордоном - перед діючими гирлами і рукавами на відстані в 1 кілометр з двох боків від гирла або рукава, рахуючи від середини фарватеру і на 5 кілометрів у глиб моря.
22. Забороняється промисел протягом усього року в Тилігульському лимані і р. Тилігул на північ від лінії, що з'єднує південну частину с. Гуляївка і с. Волкове, до гирла р. Тилігул, та в поймі цієї річки від гирла до автошляху, що з'єднує села Косівка і Мар'янівка.
23. Дозволяється спеціалізований промисел азово-чорноморських кефалей в чорноморських лиманах (крім Дніпровсько-Бузького) і пов'язаних з морем озерах (крім озера Донузлав) сітками, розмір вічка яких установлюється органами рибоохорони за погодженням з науково-дослідними установами.
24. У чорноморських лиманах (крім Дніпровсько-Бузького) і пов'язаних з морем озерах мінімальні розміри пелінгаса і азово-чорноморських кефалей, мінімальний крок вічка в знаряддях для їх вилову і терміни промислу визначаються органами рибоохорони на підставі рекомендацій науково-дослідних установ.
25. Передбачений Правилами рибальства (
z0147-99)
спеціалізований промисел азово-чорноморських кефалей у Чорному морі (за винятком пригирлового простору р. Дунай) ставними неводами, підйомними заводами, кошільними і кільцевими неводами дозволяється з 1 червня до 31 грудня, за винятком періоду нерестової заборони.
26. Дозволяється спеціалізований лов азово-чорноморських кефалей ставними неводами на каналах, що з'єднують море з лиманами (Тилігульським, Шаболатським та ін.) та озерами (крім озера Донузлав), тільки у постійних місцях, визначених органами рибоохорони на підставі наукових обґрунтувань науково-дослідних установ.
Розподіл кількості ставних неводів між користувачами здійснюється органами рибоохорони з урахуванням обсягів виконання робіт з відтворення водних живих ресурсів, рибницької меліорації, дотримання Правил рибальства (
z0147-99)
.
27. Дозволяється спеціалізований промисел креветки волокушами і ручними сачками в лиманах (крім Дніпровсько-Бузького) і пов'язаних з морем озерах у період з 1 січня до 31 травня і з 1 вересня до 31 грудня.
28. Кількість волокуш, що застосовуються для промислу креветки на акваторії Чорного моря (за винятком узбережжя Криму), обмежено 32 одиницями. Волокуші для користувачів розподіляються: Миколаївська область - 5 одиниць, Херсонська область - 25 одиниць, Одеська область - 2 одиниці.
29. Мінімальний крок вічка в сітках у водних об'єктах у разі їх використання при неспеціалізованому промислі становить: у Дністровському лимані - 65 мм; у р. Дунай - 45 мм; у р. Південний Буг з її придатковою системою, а також у Дніпровсько-Бузькому лимані - 75 мм.
30. Дозволяється спеціалізований промисел у Дністровському лимані та р. Дністер з її придатковою системою:
- в'юна ятерами з розміром вічка 6,5 мм з 1 січня до 15 квітня, за винятком заборонених ділянок;
- бичків ятерами та волокушами, за винятком заборонених ділянок та періодів.
31. Дозволяється застосування в Дністровському лимані при неспеціалізованому промислі ятерів з розміром вічка: в бочці - 30 мм, сажалці, замку і крилах - 40 мм.
32. При неспеціалізованому промислі ставними неводами в лиманах мінімально допустимий розмір вічка становить:
у котлі - 6 мм, дворі - 10 мм, крилах - 14 мм.
33. Установити граничну кількість знарядь лову для Дністровського лиману і пониззя р. Дністер у 2008 р. (од.):
Закидні
неводи
|
Ятери
|
Сітки (уключно
плавні)
|
Рако-
ловки
|
крок
вічка
30 мм
і
вище
|
тю-
лечні
|
вічком
30 мм
і вище
|
бичко-
ві
|
в'ю-
нові
|
ра-
чині
|
оселед-
цеві
|
вічком
32-38
мм
|
вічком
65 мм
і вище
|
|
4
|
10
|
2100
|
400
|
100
|
1000
|
400
|
500
|
1380
|
100
|
Мінімальна сумарна кількість сіток і ятерів (за винятком рачих) на ланку - 15 одиниць.
34. Спеціалізований лов чехоні, тарані та рибця у р. Дністер з її придатковою системою і в Дністровському лимані дозволяється сітками з кроком вічка 32-38 мм.
35. У разі прилову водних живих об'єктів, що занесені до Червоної книги України, користувачі терміново повідомляють про такі випадки органи рибоохорони та Мінприроди, такі об'єкти незалежно від їх стану випускаються в навколишнє природне середовище. Якщо об'єктами прилову стали дельфіни, то в разі їх поранення чи пошкодження органами рибоохорони разом з Мінприроди вирішується питання про доцільність і можливість надання їм допомоги. Якщо надання допомоги не потрібне чи неможливе, дельфіни негайно випускаються.
36. Користувачі зобов'язані терміново інформувати природоохоронні органи, службу ветеринарної медицини про виявлення захворювань риби та інших водних живих ресурсів, погіршення стану середовища їх перебування, випадки загибелі або виникнення загрози їх загибелі.
37. Увести обмеження на вилов риби в Дніпровсько-Бузькій естуарній системі в період до весняно-літньої заборони за видами: тараня, рибець - 30%; лящ, судак - 20%, щука, окунь - 10% від виділеного ліміту.
38. Заборонити використання ставних сіток у річках Дніпро, Інгулець з їх придатковими системами.
39. Установити мінімальний крок вічка для сіток, задіяних на промислі ляща та судака в Дніпровсько-Бузькій естуарній системі, при неспеціалізованому промислі як 75 мм.
40. Дозволити використання плавних сіток з кроком вічка 90-110 мм у р. Дніпро.
41. Заборонити використання ставних сіток з кроком вічка а = 38-50 мм у р. Південний Буг протягом усього року.
42. Заборонити використання на промислі в Дніпровсько-Бузькій естуарній системі ставних сіток з кроком вічка більше 50 мм та менше 75 мм.
43. Дозволити промисел тюльки в р. Дніпро від греблі Каховської ГЕС униз за течією впродовж 10-кілометрової заборонної зони тюльковими волокушами в кількості двох одиниць (довжина до 100 м, крок вічка сітного полотна а = 5,0-6,5 мм) та конусними пастками (площа вхідного отвору до 10 кв.м, крок вічка сітного полотна 4,0-6,5 мм) у кількості 10 одиниць з пересувних та стаціонарних плавзасобів. Промисел здійснювати у темний час доби з використанням штучного освітлення.
44. На акваторії Дніпровсько-Бузького та Бузького лиманів промисел здійснювати тюльковими бурилами з кроком вічка сітного полотна в "матні" а = 5,0-6,5 мм, у приводах не більше а = 14 мм, крилах не більше а = 18 мм, на глибинах - не менш ніж 4 м.
45. Дозволити промисел тюльки в Бузькому лимані конусними пастками (площа вхідного отвору до 10 кв.м, крок вічка сітного полотна 4,0-6,5 мм) у кількості 60 одиниць з пересувних та стаціонарних плавзасобів. Промисел здійснювати у темний час доби з використанням штучного освітлення протягом усього року, за винятком періоду весняної заборони на лов риби.
46. Промисел оселедця в пониззі Дніпра здійснювати плавними сітками з кроком вічка а = 28-30 мм, виготовленими виключно з капронового волокна.
47. У Дніпровсько-Бузькому та Бузькому лиманах обмежити глибину постановки ставних сіток з кроком вічка а = 38-50 мм не більш за 3 м.
48. Заборонити спеціалізований промисел пелінгаса в Дніпровсько-Бузькому та Бузькому лиманах за відсутності його щільних промислових концентрацій.
49. Обмежити кількість частикових закидних неводів і волокуш з кроком вічка не менше ніж у "матні" - 30 мм, приводах - 36 мм, крилах - 40 мм: у Дніпровсько-Бузькому лимані - п'ятьма одиницями; у р. Південний Буг - чотирма одиницями; у пониззі р. Дніпро - дев'ятьма неводами та дев'ятьма волокушами.
50. Заборонити ведення промислу ставними неводами на водоймах Дніпровсько-Бузької естуарної системи через відсутність біологічного обґрунтування їх використання.
51. Обмежити довжину однієї ставної сітки в Дніпровсько-Бузькій естуарній системі: для крупновічкових (а = 75 мм і більше) - не більше ніж 75 м; для дрібновічкових (а = 22-50 мм) - не більше ніж 50 м.
52. Заборонити розміщення ставних сіток на Дніпровському-Бузькому та Бузькому лиманах з 8 години ранку до 18 години вечора з кінця весняно-літньої заборони на лов риби до 15 вересня.
53. Регламентувати мінімальний крок вічка в частикових ятерах, які використовуються при промислі риби в Дніпровсько-Бузькій естуарній системі: у "бочці" - 30 мм, сажалці, замку та крилах - 36-40 мм.
54. Установити таку максимальну кількість знарядь лову для Дніпровсько-Бузької естуарної системи в 2008 році (од.):
Найменування
знарядь лову
|
Херсонська область
|
Миколаївська
область
|
Разом
(од.)
|
Сітки а = 38-40, 50 мм
|
650
|
650
|
1300
|
Сітки а = 75 мм і
більше
|
1000
|
1000
|
2000
|
Сітки а = 22-24;
28-30 мм
|
150
|
150
|
300
|
Частикові ятери
|
800
|
400
|
1200
|
Раколовні ятери
|
200
|
200
|
400
|
Раколовки
|
750
|
750
|
1500
|
Закидні неводи
|
11
|
6
|
17
|
Закидні волокуші
|
9
|
-
|
9
|
Тюлечні волокуші
|
2
|
-
|
2
|
"Бурила" тюлечні
|
30
|
90
|
120
|
Конусні тюлечні пастки
|
10
|
60
|
70
|
Заступник Голови Держкомрибгоспу
|
В.П.Коротецький
|