УВАГА! ДОКУМЕНТ ВТРАЧАЄ ЧИННІСТЬ.
У К А З
ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
Про зупинення дії постанови Кабінету Міністрів України від 18 червня 2008 року N 558
Кабінетом Міністрів України 18 червня 2008 року видано постанову N 558 (
558-2008-п)
"Деякі питання державного управління у сфері міграційної політики".
Названим актом (
558-2008-п)
Кабінетом Міністрів України з метою оптимізації системи державного управління у сфері міграції на Міністерство внутрішніх справ України покладено виконання функцій спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у справах міграції в межах, визначених законодавством про біженців, та з координації діяльності центральних органів виконавчої влади щодо забезпечення реалізації державної міграційної політики до законодавчого визначення протягом одного року питання, пов'язаного з утворенням відповідного центрального органу виконавчої влади (пункт 1).
Зазначеною постановою (
558-2008-п)
також перейменовано Державний департамент у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб у Державний департамент міграційної служби (пункт 2). Пунктом 3 постанови (
558-2008-п)
до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України передано пункти тимчасового розміщення біженців; до складу Державного департаменту міграційної служби - органи міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, утворені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 травня 2004 року N 700 (
700-2004-п)
.
Постанову N 558 (
558-2008-п)
видано Кабінетом Міністрів України всупереч положенням Конституції України (
254к/96-ВР)
. Конституція України (
254к/96-ВР)
має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України (
254к/96-ВР)
і повинні відповідати їй (частина друга статті 8 Конституції України (
254к/96-ВР)
) . Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України (
254к/96-ВР)
межах і відповідно до законів України (частина друга статті 6 Конституції України (
254к/96-ВР)
) . За частиною другою статті 19 Конституції України (
254к/96-ВР)
органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (
254к/96-ВР)
і законами України.
Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом (частина третя статті 17 Конституції України (
254к/96-ВР)
) . За приписом пункту 22 частини першої статті 85 Основного Закону (
254к/96-ВР)
держави до повноважень Верховної Ради України належить затвердження загальної структури, чисельності, визначення функцій Служби безпеки України, Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також Міністерства внутрішніх справ України. Пункт 10 частини першої статті 92 Конституції України (
254к/96-ВР)
передбачає, що виключно законами України визначаються засади регулювання міграційних процесів.
Усупереч наведеним конституційним положенням Кабінет Міністрів України своєю постановою (
558-2008-п)
покладає на Міністерство внутрішніх справ України виконання функцій спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у справах міграції в межах, визначених законодавством про біженців, та з координації діяльності центральних органів виконавчої влади щодо забезпечення реалізації державної міграційної політики.
Законом України "Про загальну структуру і чисельність Міністерства внутрішніх справ України" (
2925-14)
затверджено загальну структуру і чисельність Міністерства внутрішніх справ України. При цьому функціонування самостійних територіальних органів державних департаментів, що діють у складі Міністерства як урядові органи державного управління за окремими напрямами службової діяльності, визначеними Кабінетом Міністрів України, зазначеним Законом (
2925-14)
не передбачено.
За таких обставин передавши до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України пункти тимчасового розміщення біженців та до складу Державного департаменту міграційної служби органи міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Кабінет Міністрів України змінив загальну структуру та чисельність Міністерства внутрішніх справ України.
Відтак, видавши постанову N 558 (
558-2008-п)
, Кабінет Міністрів України вирішив питання, віднесені Конституцією України (
254к/96-ВР)
до повноважень Верховної Ради України, врегулював підзаконним актом питання, віднесені Основним Законом (
254к/96-ВР)
держави до регулювання виключно законами України, чим порушив вищезазначені норми Конституції України (
254к/96-ВР)
, а також вимоги частини третьої статті 113, частини першої статті 117 Основного Закону (
254к/96-ВР)
держави, які зобов'язують Кабінет Міністрів України керуватись у своїй діяльності, зокрема, Конституцією України (
254к/96-ВР)
, видавати постанови і розпорядження в межах своєї компетенції.
Ураховуючи викладене, відповідно до пункту 15 частини першої статті 106 Конституції України (
254к/96-ВР)
постановляю:
1. Зупинити дію постанови Кабінету Міністрів України від 18 червня 2008 року N 558 (
558-2008-п)
"Деякі питання державного управління у сфері міграційної політики".
2. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.
Президент України
|
В.ЮЩЕНКО
|
м. Київ, 21 липня 2008 року
N 643/2008
|