ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
03.10.2008 N 20168/7/16-0217
|
Державним податковим
адміністраціям в Автономній
Республіці Крим, областях,
мм. Києві та Севастополі
Про деякі питання застосування статті 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств"
У зв'язку з надходженням запитів від органів державної податкової служби, а також з метою належної організації адміністрування податку на прибуток Державна податкова адміністрація України повідомляє про деякі питання застосування статті 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (
334/94-ВР)
.
Відповідно до абзацу "а" пп. 8.4.9 п. 8.4 ст. 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (
334/94-ВР)
(далі - Закон) у разі коли страхова організація або інша юридична чи фізична особа, визнана винною у заподіяній шкоді, компенсує платнику податку втрати, пов'язані з виникненням обставин, визначених у підпункті 8.4.8 цього пункту, платник податку в податковий період, на який припадає така компенсація, збільшує валовий дохід на суму компенсації за основні фонди групи 1 (окремий об'єкт основних фондів групи 1).
Одночасно абзацом "а" пп. 8.4.8 п. 8.4 ст. 8 Закону (
334/94-ВР)
передбачено, що у разі ліквідації основних фондів за рішенням платника податку або якщо з незалежних від платника податку обставин основні фонди (їх частина) зруйновані, викрадені чи підлягають ліквідації або платник податку змушений відмовитися від використання таких основних фондів з обставин загрози чи неминучості їх заміни, зруйнування або ліквідації, платник податку в звітному періоді, в якому виникають такі обставини, збільшує валові витрати на суму балансової вартості окремого об'єкта основних фондів групи 1, при цьому вартість такого об'єкта прирівнюється до нуля.
Якщо з незалежних від платника податку обставин об'єкт основних фондів групи 1 зруйновано частково, і платник податку планує відновити цей об'єкт, такий платник має керуватися пунктом 8.7 ст. 8 Закону (
334/94-ВР)
.
Так, згідно з підпунктом 8.7.1 п. 8.7 ст. 8 Закону (
334/94-ВР)
платники податку мають право протягом звітного періоду віднести до валових витрат будь-які витрати, пов'язані з поліпшенням основних фондів, що підлягають амортизації, у тому числі витрати на поліпшення орендованих основних фондів, у сумі, що не перевищує 10 відсотків сукупної балансової вартості всіх груп основних фондів станом на початок такого звітного періоду.
Витрати, що перевищують зазначену суму, розподіляються пропорційно сумі фактично понесених платником податку витрат на поліпшення основних фондів груп 2, 3, 4 чи окремих об'єктів основних фондів групи 1 та збільшують балансову вартість основних фондів відповідних груп чи окремих об'єктів основних фондів групи 1 станом на початок розрахункового кварталу.
Враховуючи викладене, якщо з незалежних від платника податків обставин зруйновано або викрадено об'єкт основних фондів групи 1, то згідно з абзацом "а" пп. 8.4.8 ст. 8 Закону (
334/94-ВР)
у звітному періоді, в якому відбувся такий страховий випадок, цей платник збільшує свої валові витрати на суму балансової вартості об'єкта, а вартість самого об'єкта прирівнює до нуля.
Якщо ж зруйновано або викрадено лише частину об'єкта основних фондів групи 1, і платник податку планує відновити цей об'єкт, такий платник має керуватися пунктом 8.7 ст. 8 Закону (
334/94-ВР)
.
При отриманні компенсації від страхової організації або іншої юридичної чи фізичної особи платник податків у податковому періоді отримання такої компенсації збільшує свій валовий дохід на суму компенсації за основні фонди групи 1.
Головам Державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довести зазначене роз'яснення до відома платників податків і підпорядкованих підрозділів та забезпечити його врахування при проведенні контрольно-перевірочної роботи та апеляційних процедур.
Заступник Голови
|
С.В.Чекашкін
|